چگونه کارآفرینان می‌توانند جذب سرمایه کنند؟

چگونه کارآفرینان می‌توانند جذب سرمایه کنند؟

نکته‌ای که کارآفرینان باید بدانند این نکته مهم است که سرمایه‌گذاران توانگر درعین‌حالی که قصد «توانگر» کردن کارآفرین را دارند، به‌قصد کسب منفعت، سرمایه‌گذاری می‌کنند. چون این سرمایه‌گذاران برخلاف صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه، از سرمایه شخصی خود سرمایه‌گذاری می‌کنند، مدت‌زمان بیشتری طول می‌کشد تا تصمیم قطعی بگیرند. ممکن است طولانی‌تر ازآنچه کارآفرین در ذهن دارد باشد. با توجه به این موضوع رعایت نکات زیر می‌تواند تا حدی به تسریع جذب سرمایه کمک کند.

۱- آماده شنیدن نه باشید. ناراحت شدن از «نه» شنیدن ناشی از غرور بی‌جا است. وقتی یک کارآفرین «نه» می‌شنود، شخصیت او مورد تردید قرار نگرفته بلکه این ایده او است که «نه» شنیده است. کارآفرینان نباید این «نه» را شخصی تلقی کرده بلکه باید سعی کنند ایراداتی را که باعث شده سرمایه‌گذار ایده را نپذیرد رفع کنند. در مواردی هم ممکن است ایده ایراد نداشته باشد، بلکه ممکن است این حوزه موردعلاقه سرمایه‌گذار نبوده یا احساس کند که نمی‌تواند در این زمینه کمکی به کارآفرین کند. دانستن این موضوع باید به کارآفرین این اعتماد نفس را بدهد که مصمم به کار خود ادامه دهد.

۲- مشق شب خود را انجام داده باشید. وقتی در جلسه با سرمایه‌گذار توانگر قرار می‌گیرید، آماده پاسخ به سؤالات کلی و جزئی باشید. اگر جواب سؤالی را نمی‌دانید از اینکه بگویید به شما اطلاع خواهم داد نهراسید، این نشان‌دهنده بلوغ شخصی شما است. بین ندانستن و آماده نبودن فرق بسیاری وجود دارد. پیش‌بینی دقیق فروش ۵ سال آینده بسیار سخت خواهد بود و سرمایه‌گذار انتظار نخواهد داشت که با دقت بسیار بالا به این سؤال جواب دهید، ولی باید بتوانید با دقت بسیار بالا هزینه‌های آتی خود را (برای ۶ تا ۱۸ ماه آینده) ارائه دهید. رعایت این نکته بسیار مهم است، زیرا به سرمایه‌گذار این اطمینان را می‌دهید که درعین‌حال که بلندپروازید، واقع‌گرا نیز هستید. تا حد ممکن با نمونه‌ای کارا از محصول یا ایده (MVP) به جلسه بروید. بسیار مهم است که سرمایه‌گذار نمونه کارا از کار شما را لمس کند و ببیند. این به تصمیم‌گیری سرمایه‌گذار کمک می‌کند.

۳- با سرمایه‌گذاران صداقت کامل داشته باشید و به‌وقت او احترام بگذارید. سرمایه‌گذاران توانگر جدای از پول بسیار می‌توانند کمک کنند تا شبکه ارتباطی شما برای رشد کار گسترده شود. به آن‌ها به چشم مربی نگاه کنید و از تجربه آن‌ها استفاده کنید. این فکر که آن‌ها ایده شما را درک نمی‌کنند از سر بیرون کنید و خودبزرگ‌بین و مغرور نباشید. آن‌ها چه در حوزه شما تجربه داشته باشند چه نداشته باشند، به‌عنوان افرادی موفق می‌توانند راهنمایی‌های ارزنده به شما ارائه دهند. قدر این موقعیت را بدانید. در ضمن به‌وقت او احترام بگذارید. دیر رسیدن به جلسه نشان از بی‌اهمیتی است. شما باید مسیر رسیدن به جلسه را از قبل بررسی کرده و پیش‌بینی ترافیک‌های احتمالی را بکنید. به‌موقع رسیدن به جلسه اولین تأثیر مثبت در ذهن سرمایه‌گذار است که به تصمیم‌گیری او کمک می‌کند.