ارائه اظهارنامه مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان تا پایان تیر

ارائه اظهارنامه مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان تا پایان تیر

سرپرست امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان با تأکید بر این‌که شرکت‌های دانش‌بنیان تا پایان تیرماه امسال باید اظهارنامه مالیاتی خود را به سازمان امور مالیاتی ارائه کنند، گفت: درصورتی‌که بخشی از فروش کالاها و خدمات دانش‌بنیان قبل از تاریخ تائید کارگروه باشد، مشمول قانون معافیت مالیاتی نمی‌شوند.

دکتر سید محمد صاحبکار با تأکید بر لزوم ارائه اظهارنامه مالیاتی توسط شرکت‌های دانش‌بنیان اظهار کرد: با توجه به اجرایی شدن معافیت‌های مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان از سال ۱۳۹۲، در چند سال گذشته اسامی شرکت‌های دانش‌بنیان به همراه مصادیق فعالیت‌های دانش‌بنیان آن‌ها به سازمان امور مالیاتی معرفی‌شده که معافیت مالیاتی این شرکت‌ها اجرایی شده و یا در حال پیگیری است.

وی با اشاره به افزایش تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان در سال ۱۳۹۴، اظهار کرد: ازاین‌رو برای اجرای معافیت‌های مالیاتی قانونی، اقدامات زیادی طی چند ماه گذشته اجراشده است.

سرپرست امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان با بیان این‌که در حال حاضر تمامی شرکت‌های متقاضی استفاده از مزایای قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، موظف به ارائه اظهارنامه مالیاتی هستند، ادامه داد: این شرکت‌ها تا پایان تیرماه امسال لازم است اظهارنامه مالیاتی خود را به سازمان امور مالیاتی ارائه کنند. ولی از سوی دیگر ممکن است برخی شرکت‌ها در سال مالی ۱۳۹۴، فروش نداشته باشند که می‌توانند اظهارنامه مالیاتی خود را با ذکر عدم فروش به سازمان امور مالیاتی ارائه دهند.

به گفته وی، شرکت‌های نوپا و تولیدی دانش‌بنیان که تا پایان سال ۱۳۹۴ به تائید کارگروه رسیده‌اند و  اسامی آن‌ها بر روی صفحه اول سامانه www.Daneshbonyan.ir اطلاع‌رسانی شده است، مشمول معافیت‌های مالیاتی قانون خواهند بود و اسامی آن‌ها به سازمان امور مالیاتی معرفی خواهد شد.

دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره کالاها و خدمات مشمول معافیت مالیاتی برای این شرکت‌ها خاطرنشان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان فقط می‌توانند برای کالاها و خدمات دانش‌بنیان خود معافیت مالیاتی (موضوع ماده ۳ قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان) تقاضا کنند و سایر کالاها و خدمات شرکت مشمول این معافیت‌ها نخواهد شد.

وی یادآور شد: ازاین‌رو طی ماه‌های گذشته با تعامل با شرکت‌ها، کالاها و خدمات دانش‌بنیان آن‌ها در سال مالی ۱۳۹۴ مشخص شد و از طریق کارتابل شرکت‌های دانش‌بنیان در سامانه reg.Daneshbonyan.ir به‌صورت اختصاصی به هر شرکت اطلاع‌رسانی شده است و شرکت‌ها به سهولت می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند.

سرپرست امور شرکت‌های دانش‌بنیان تأکید کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان، از تاریخ تائید کارگروه می‌توانند از معافیت مالیاتی استفاده کنند و اگر بخشی از فروش کالاها و خدمات دانش‌بنیان قبل از تاریخ تائید کارگروه باشد، مشمول قانون معافیت مالیاتی نمی‌شوند.

وی اضافه کرد: چنانچه شرکت‌ها در مراحل تکمیل اظهارنامه مالیاتی خود به کالاها و خدمات دانش‌بنیان و تاریخ تائیدیه کارگروه توجه نکنند، ممکن است در رسیدگی به پرونده مالیاتی آن‌ها از سوی ممیزان مالیاتی مشکلاتی ایجاد شود.

صاحبکار یادآور شد: تنظیم دفاتر مالی باید به‌دقت انجام و فاکتورهای هزینه شرکت به‌صورت دقیق و کامل ثبت شود تا جزء هزینه‌های قابل‌قبول مالیاتی محسوب شود که در این زمینه شرکت‌ها می‌توانند از مشاوران مالیاتی استفاده کنند.

دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان با تأکید بر این‌که شرکت‌های دانش‌بنیان برای درخواست معافیت مالیاتی باید ردیف (۱۵) در جدول (۶) اظهارنامه مالیاتی را تکمیل کنند، افزود: برای درج صحیح اطلاعات در این بخش از اظهارنامه مالیاتی، شرکت‌ها لازم است با توجه به قیمت تمام‌شده محصولات دانش‌بنیان خود، هزینه‌ها و درآمدهای این محصولات را تفکیک کرده باشند.

وی با اشاره به لزوم انجام حسابرسی مالی برای شرکت‌های بزرگ گفت: بر اساس مصوبه کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان، اگر فروش شرکت‌ها بیش از یک میلیارد تومان باشد، لازم است بر اساس قـرارداد اجرای روش‌های توافقی رسیدگی به اطلاعات مالی شرکت‌های دانش‌بنیان، دفاتر مالی شرکت‌ها از سوی یکی از اعضای حقوقی عضو جامعه حسابداران رسمی کشور، بررسی‌شده و گزارش حسابرسی برای دبیرخانه کارگروه ارسال شود.

صاحبکار خاطرنشان کرد: علاوه بر آن شرکت‌های دارای درآمد کمتر از یک میلیارد تومان در صورت انجام حسابرسی مالی مشخص از کمک‌هزینه معاونت علمی و فناوری در این زمینه بهره‌مند خواهند شد.

سرپرست امور شرکت‌های دانش‌بنیان با اشاره به اتمام زمان تائیدیه برخی شرکت‌های دانش‌بنیان اضافه کرد: با توجه به اینکه تائیدیه شرکت‌های دانش‌بنیان مدت‌دار است، از ابتدای امسال فرایند تمدید این شرکت‌ها در حال پیگیری است که یکی از مهم‌ترین شروط تمدید شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا دارا بودن اظهارنامه مالیاتی است.

بر اساس این گزارش، آن دسته از شرکت‌هایی که فهرست محصولات مشمول معافیت مالیاتی آن‌ها در سامانه بارگذاری شده است، در صورت عدم تطبیق فهرست محصولات خود در فایل بارگذاری شده با فهرست موجود در کارتابل شرکت (بخش کالا و خدمات)، می‌توانند با پست الکترونیکی tax@daneshbonyan.ir  مکاتبه کرده  و موضوع را پیگیری کنند.