fa-IR
راه‌اندازی اولین فن‌بازار ملی فروش محصولات فناورانه مدیریت شهری
رئیس پارک علم و فناوری البرز خبر داد

راه‌اندازی اولین فن‌بازار ملی فروش محصولات فناورانه مدیریت شهری

رئیس پارک علم و فناوری البرز از راه‌اندازی اولین فن‌بازار ملی فروش محصولات فناورانه حوزه مدیریت شهری برای حمایت از محصولات شرکت‌های فناور طی امسال در این استان خبر داد.

عطاءالله ربانی با اشاره به برنامه‌ها و اولویت‌های پارک علم و فناوری البرز در سال جاری بر اساس رویکرد وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: موضوع فعالیت‌های دانشی و اقتصاد دانش‌بنیان ازجمله محورهای اصلی برنامه‌های پارک است؛ یعنی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی استان و کشور برنامه‌ها و زیر برنامه‌های پارک را تنظیم، تدوین و اجرایی می‌کنیم.

وی افزود: در این راستا یکی از کارهای اصلی، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان است که در چارچوب وظایف، اختیارات و منابع پارک علم و فناوری البرز نهایت تلاش را خواهیم کرد که هم به لحاظ کیفی حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور بیشتر شود و هم به لحاظ کمی بتوانیم تقاضای موجود در استان را پاسخ داده و واحدهای فناور  را به تعداد پیش‌بینی‌شده در برنامه جذب کنیم.

ربانی با بیان این‌که به دنبال فراهم کردن زمینه‌ها و امکانات پیشرفت و حمایت از شرکت‌ها هستیم، تصریح کرد: از برنامه‌های اصلی در این راستا کمک در بازار سازی برای شرکت‌های دانش‌بنیان، کمک به تجاری‌سازی محصولات تولیدی ساخت داخل و شرکت‌های دانش‌بنیان و نیم‌نگاهی به صادرات محصولات شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان به خارج از کشور است.

 

راه‌اندازی اولین فن‌بازار ملی فروش محصولات فناورانه مدیریت شهری

وی خاطرنشان کرد: اولین فن‌بازار ملی فروش محصولات فناورانه مدیریت شهری را در برنامه داریم که با کمک مدیریت استان و مدیریت شهری در استان البرز این برنامه را امسال پیاده‌سازی خواهیم کرد و امیدواریم که شاهد برپایی نمایشگاهی در سطح ملی در استان البرز برای حمایت از محصولات شرکت‌های فناور باشیم تا ضمن تأمین نیاز دستگاه‌های اجرایی به‌ویژه مدیریت شهری به‌واسطه محصولات شرکت‌های فناور، این شرکت‌ها نیز بتوانند توانمندی‌های خود را عرضه کنند.

رئیس پارک علم و فناوری البرز از امضای توافق‌نامه‌ای با صداوسیمای استان البرز خبر داد و افزود: قرار است برنامه‌های خوبی در حوزه محصولات فناورانه و شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدشده و به معرض نمایش گذاشته شود تا بتوانیم هم در حوزه فرهنگ‌سازی و هم در اقتصاد دانش‌محور و دانش‌بنیان و محصولات دانش‌بنیان نقش‌آفرینی کنیم.

ربانی با اشاره به برنامه‌های آموزشی حوزه‌های فناوری برای سطوح دبیرستانی و بحث کارآموزی و کارورزی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: این برنامه‌ها برای این است تا فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در معرض فضای عمومی فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان قرار گیرند تا به‌جای منتظر ماندن برای استخدام در مراکز دولتی بتوانند به این شرکت‌ها کمک کنند و همچنین زمینه تجربی خود را ارتقاء بخشند تا به سمتی بروند که شرکت دانش‌بنیان تأسیس کنند.

 

استقرار ۷۱ شرکت در پارک علم و فناوری البرز

وی حمایت و تأکید مقام معظم رهبری برای توسعه اقتصادی کشور از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان و تأکید و حمایت‌های دولت یازدهم و شخص رئیس‌جمهور از این شرکت‌ها و فرهنگ‌سازی را گامی مؤثر در ارتقای جذب شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری دانست و افزود: تعداد شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری البرز از ۷ شرکت تا پایان سال ۹۲، حدود ۴۰ شرکت در سال ۹۳ و ۶۵ شرکت تا پایان سال ۹۴، به ۷۱ شرکت در پایان بهار سال ۹۵ ارتقاء پیداکرده است که از این ۷۱ شرکت حدود ۴۰ شرکت دانش‌بنیان هستند و بقیه هم شرکت‌های فناوری هستند که جذب پارک شده‌اند.

ربانی در ادامه یادآور شد: فرهنگ‌سازی، حمایت‌ها و تلاش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در امر ارتقای جذب شرکت‌ها در پارک بسیار مؤثر است و وزارت علوم نیز در این زمینه نقش بسزایی دارد. همچنین مجموعه جهاد دانشگاهی، نقش و حمایت استاندار البرز در دوره جدید نیز در توفیق پارک علم و فناوری البرز و جذب بیشتر شرکت‌های دانش‌بنیان بسیار تأثیرگذار بوده است. 

 به گفته وی، وجود مراکز علمی بسیار قدیمی و مؤثر در این استان، جمعیت زیاد دانشجویی و اعضای هیئت‌علمی و نخبگانی که در استان وجود دارند، قشر تحصیل‌کرده و قشر فناور از پتانسیل‌های استان برای پیشرفت در این زمینه محسوب می‌شوند و این پتانسیل امکاناتی، تجهیزاتی و انسانی استان، باعث شده البرز به‌عنوان قطب علم و فناوری در کشور مطرح شود که این امر سبب استقبال خوب شرکت‌ها برای جذب شدن در پارک علم و فناوری استان شده است.

رئیس پارک علم و فناوری البرز در مورد اقدامات این پارک در جهت توسعه علم و فناوری به خبرنگار ایسنا گفت: در دو سال گذشته سعی کردیم که امکانات موردنیاز واحدهای فناورها را تا حدودی که در مقدورات ما بوده است، در اختیار آن‌ها قرار دهیم. یکی از این اقدامات تجهیز و توسعه فضای کاری در حدود ۸۰۰۰ مترمربع و بحث دوم تأمین نقدینگی از طریق منابع داخلی پارک، معرفی به بانک‌ها و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم بوده است.

ربانی در مورد ورود و افزایش فعالیت‌های پارک در بازار جهانی خاطرنشان کرد: خوشبختانه فضای جدیدی در کشور ایجادشده و گروه‌های اقتصادی مختلفی به کشور مراجعه می‌کنند که یکی از مقاصد اصلی آن‌ها استان البرز است. در این استان یکی از عواملی که آن‌ها را جذب و زمینه بازدید را فراهم می‌کند، پارک علم و فناوری است. در ماه‌های گذشته بازدیدهای انجام‌شده منجر به ایجاد توافقاتی بین شرکت‌های فناور و شرکت‌های خارجی شد و مراودات دوجانبه‌ای را رقم زد و قرارهایی گذاشته شد که شرکت‌های خارجی به‌عنوان نماینده، محصولات شرکت‌های فناور حوزه پارک را در بازارهای بین‌المللی عرضه کنند.

وی در ادامه گفت: در حال حاضر شرکت‌های ما در نمایشگاه‌های بین‌المللی حضور دارند و درحال‌توسعه این حضور هستیم. گروه‌های مختلف خارجی  هم استقبال بسیار خوبی از محصولات فناوری ما می‌کنند و زمینه‌ای برای فروش این محصولات در بازارهای بین‌المللی از طریق همکاری مشترک در حال مهیا شدن است. همچنین تاکنون سه گروه از ایرانیان مقیم خارج از کشور در پارک حضورداشته‌اند و ابراز تمایل کرده‌اند تا هم ایرانیان متخصص خارج از کشور و هم سرمایه‌گذاران خارجی را برای همکاری مشترک با تولی گری پارک علم و فناوری به استان البرز بیاورند.

 

فروش محصولات دانش‌بنیان به بیش از صد میلیارد تومان افزایش می‌یابد

ربانی در ادامه با بیان این‌که پارک علم و فناوری استان البرز در مجتمع تحقیقاتی جهاد دانشگاهی مستقر است، یادآور شد: تأسیس مجتمع تحقیقاتی جهاد دانشگاهی نیز با همین اهداف پارک علم و فناوری‌ها شکل‌گرفته  است؛ اگرچه اسم آن تحت عنوان مجتمع بوده است، اما ازنظر کارکرد، سازمان و اهداف با تعاریف جدید پارک علم و فناوری، به‌عنوان قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین پارک علم و فناوری کشور محسوب می‌شود.

وی با اشاره به صادرات محصولات دانش‌بنیان در سال‌های گذشته خاطرنشان کرد: فروش شرکت‌های فناور مستقر در پارک علم و فناوری در سال ۹۴ حدود هفتاد میلیارد تومان، در سال ۹۳ حدود چهل میلیارد تومان و از ابتدای تأسیس پارک یعنی سال ۸۷ تا پایان سال ۹۲ هم حدود بیست‌وپنج میلیارد تومان بوده است. برآورد ما این است که در سال ۹۵ فروش محصولات دانش‌بنیان به بیش از صد میلیارد تومان افزایش پیدا کند.

رئیس پارک علم و فناوری البرز تصریح کرد: پارک علم و فناوری البرز با موقعیتی که دارد و با حضور در مجتمع تحقیقاتی جهاد دانشگاهی و اتصال به بدنه مجموعه جهاد دانشگاهی امتیاز بزرگی را داراست، لذا فناوران جوان ما در کنار محققان باتجربه قدیمی جهاد دانشگاهی باید دست‌به‌دست هم بدهند و تجارب را به یکدیگر منتقل کنند و با تشکیل کنسرسیوم‌های مختلف نقش خیلی خوبی در تولید، بازار رسانی و تجاری‌سازی محصولات فناورانه ایفا کنند.

وی اظهار امیدواری کرد که در آینده نه‌چندان دور عملکرد بسیار مثبتی را می‌توان از این مجموعه انتظار داشت.