آغاز به کار کریدور فناوری فاوا
معاون وزیر ارتباطات خبر داد؛

آغاز به کار کریدور فناوری فاوا

صدوبیست هزار اپلیکیشن ایرانی تولید شد

معاون وزیر ارتباطات از آغاز به کار «کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات» با استفاده از ظرفیت‌های شش بخش وزارت ارتباطات خبر داد و گفت: این منطقه در تهران و البرز با جذب سرمایه در حال شکل‌گیری است.

امیرحسین دوایی صبح امروز شنبه در نشست خبری اهداف ایجاد کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور و نحوه حمایت از شرکت‌های نوپا و دانش‌بنیان در این حوزه را تشریح کرد.

وی با اشاره به تعریف اقتصاد مقاومتی مطابق با منویات مقام معظم رهبری گفت: ایجاد کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات یکی از شش پروژه‌ای است که در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در راستای اقتصاد مقاومتی تعریف‌شده و هم‌اکنون فاز مطالعاتی آن انجام و برای اجرا آماده می‌شود.

دوایی با بیان اینکه بررسی‌ها از آمار اختراعات ثبت‌شده در جهان نشان می‌دهد که این اختراعات باقدرت اقتصادی کشورها رابطه مستقیم دارد، اضافه کرد: وضعیت دانش و فناوری به پهنه‌های جغرافیایی مربوط است و کشورهایی مانند امریکا، کشورهای اروپایی، کره و چین که در تولید فناوری اطلاعات استعداد بیشتری دارند، به رشد اقتصادی قابل‌توجهی نیز رسیده‌اند.

معاون نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به نقش کریدورها و مناطق ویژه فناوری در آسیا اشاره کرد و ادامه داد: این مناطق با توان بالایی در طول زمان برای جذب نیروهای خلاق، بیشترین ارزش اقتصادی را تولید می‌کنند. در همین حال کمک به توسعه اقتصادی و اجتماعی، کمک به شکل‌گیری محیط زندگی باکیفیت، کمک به ایجاد محیط اجتماعی، کمک به ایجاد و توسعه خوشه‌های فناوری و رشد متوازن و اشتغال‌زایی ازجمله اهداف ایجاد مناطق ویژه علم و فناوری است.

وی تصریح کرد: منشور کریدور فاوا باهدف جایگزینی درآمد فناوری اطلاعات با درآمد نفتی تدوین‌شده و در انتظار جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در این پروژه هستیم.

بسیج شش بخش وزارت ارتباطات برای کریدور فناوری

وی در مورد جزئیات راه‌اندازی کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: فاز مطالعاتی ایجاد کریدور فاوا با رویکرد چند پهنه‌ای و منطقه تجاری به اتمام رسیده و هم‌اکنون این کریدور در تهران و البرز در حال شکل‌گیری است. البته قرار است خدمات آن منحصر به تهران و البرز نباشد و باید به‌کل کشور تعمیم داده شود.

دوایی با بیان اینکه پیش‌ازاین نیز راه‌اندازی ۵ کریدور فاوای استانی ازجمله در استان‌های خراسان رضوی، آذربایجان، یزد و اصفهان مصوب شده بود خاطرنشان کرد: باوجود مصوبات قانونی، اما این ظرفیت هنوز محقق نشده است. بااین‌حال کریدور تهران ششمین کریدور فاوای کشور خواهد بود.

معاون وزیر ارتباطات از اختصاص ظرفیت‌های ۶ بخش در وزارت ارتباطات به این کریدور خبر داد و گفت: کریدور فاوا در منطقه ویژه اقتصادی پیام با ۱۰ هزار هکتار که ۳۶۰۰ هکتار از آن آماده نقش‌آفرینی در این راستا است، ایجاد خواهد شد تا با جذب سرمایه‌گذاری خارجی، شهرک صنعتی ICT با رویکرد دانش‌بنیان در این منطقه شکل گیرد. در این زمینه از مشاور بین‌المللی از کشور سنگاپور کمک گرفته‌ایم.

وی ادامه داد: بخش دیگری که برای کریدور فاوا درنظرگرفته‌ایم پارک فناوری فاوا در کیلومتر ۱۹ کرج تحت تملک وزارت ارتباطات است و برنامه آن ایجاد تجهیزات برای تولید اپلیکیشن خواهد بود. در همین حال بخش سوم، پژوهشکده‌های مخابرات، فضایی و سامانه‌های حمل‌ونقل فضایی هستند که مسئولیت پژوهشی کریدور فاوا را عهده‌دار خواهند بود. بخش چهارم نیز سایت بومهن است که نقش پشتیبان مجرای ارتباط اینترنتی کشور را بر عهده‌ دارد.

دوایی از پست‌بانک به‌عنوان بانک تخصصی حوزه ICT در جهت حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و نیز دانشکده پست و مخابرات برای تربیت نیروی انسانی به‌عنوان دو بخش دیگر کریدور فاوا نام برد.

گردش مالی هزار میلیارد تومانی شرکت‌های حاضر در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان
معاون وزیر ارتباطات تجربه پارک‌های علم و فناوری که بر مبنای اصول درست در کشور شکل‌گرفته‌اند را موفق ارزیابی کرد و گفت: برای مثال برخی شرکت‌های شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان به‌عنوان نمونه موفق پارک‌های علم و فناوری، حدود یک هزار میلیارد تومان گردش مالی دارند؛ اما اینکه متأسفانه در هر استان بدون طرح تجاری و درنظرگرفتن ظرفیت‌های آن، با مصوبات سفر استانی، یک پارک علم و فناوری ایجاد شد، اشتباه بود.

گردش اقتصادی ۲۰ هزار میلیارد تومانی موبایل در ایران
دوایی با اشاره به لزوم الگو گیری از تجربیات موفق کریدورهایی فناوری و کسب‌وکارهای موفق دنیا گفت: پیش‌بینی‌ها از ایجاد فضای نوآوری در کشور از افزایش خدمات مبتنی بر دیتا و باند پهن حکایت دارد به‌نحوی‌که بررسی‌ها نشان می‌دهد که کسب‌وکارهای اپراتورهای موبایل به سمت جابجایی دیتا به‌جای صوت درحرکت است.

وی گفت: گردش اقتصادی سالانه اپراتورهای موبایل در کشور ۲۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود که انتقال مکالمه و پیامک حدود سه‌چهارم این رقم را دربرمی گیرد. بااین‌حال پیش‌بینی‌شده که تا سال ۱۳۹۹ حجم بازار موبایل در ایران بیش از ۳ برابر رقم فعلی شود و به ۶۷ هزار میلیارد تومان برسد که از این رقم، حدود ۳۰ درصد آن به مکالمه و پیامک اختصاص یابد و مابقی آن سهم دیتای موبایل و باند پهن ثابت باشد.

معاون وزیر ارتباطات گفت: پیش‌بینی‌ها در حوزه اینترنت اشیا نشان می‌دهد که تا ۱۰ سال آینده، حجم بازار دنیا از این فناوری به ۱۱ هزار میلیارد می‌رسد و ما نیز در دولت باید به این بحث توجه جدی داشته باشیم.

اپلیکیشن ایرانی در جمع ۱۰ اپلیکیشن برتر اپل استور
وی از تولید ۱۲۰ هزار اپلیکیشن موبایلی در کشور خبر داد و گفت:  اگرچه تمامی این اپلیکیشن های ارزش اقتصادی بالایی نداشته‌اند اما اپلیکیشن هایی نیز بوده‌اند که توانسته‌اند موفقیت‌های بسیاری کسب کنند. حتی یکی از اپلیکیشن های ایرانی به مدت طولانی، در رده ۱۰ اپلیکیشن برتر آپ استور اپل قرار داشت.

ظرفیت شبکه داخلی ۶.۵ برابر شد

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اتفاقات توسعه فناوری اطلاعات در کشور طی ۳ سال اخیر از افزایش ۶.۵ برابری ظرفیت شبکه پهنای باند داخل خبر داد و گفت: ظرفیت شبکه داده در راستای تقویت شبکه ملی اطلاعات به ۴ ترابیت بر ثانیه رسیده است که این ظرفیت باید به سمت تولید ثروت برود. در همین حال راه‌اندازی ۴ مرکز تبادل ترافیک اطلاعات در تهران، شیراز، مشهد و تبریز، نقطه امیدی برای افزایش ترافیک ارتباطی داخلی و کاهش هزینه‌های خدمات دهندگان خواهد بود. همچنین قرار است به‌زودی پنجمین مرکز تبادل ترافیک داده در چابهار با رویکرد بین‌المللی ایجاد شود.

وی با بیان اینکه این مراکز امکان اتصال دیتاسنترهای داخلی را باهدف ترافیک رایگان اطلاعات فراهم می‌کند، اضافه کرد: در همین حال اپراتورهای موبایل نیز بااتصال به این مراکز، از تخفیف ویژه برخوردار خواهند شد. مجموع این‌ها صرفه اقتصادی برای بخش خصوصی به همراه خواهد داشت تا دیتاسنترهای استانی ایجاد کنند.

تخصیص ۱۰۸ میلیارد تومان وام به شرکت‌های فناوری  

دوایی با اشاره به عملکرد وزارت ارتباطات در راستای اعطای تسهیلات از محل وام وجوه اداره شده به شرکت‌های فناور این حوزه گفت: تا امروز حدود ۲۱۶ شرکت از این وام بهره‌مند شده و ۱۰۸ میلیارد تومان تسهیلات به آن‌ها پرداخت‌شده است. بیشترین سود و کارمزد نیز مربوط به سرمایه در گردش با ۱۷ درصد و کمترین مربوط به تحقیق و توسعه با ۱۲ درصد بوده است.

وی با بیان اینکه درگذشته دایره اعطای وام وجوه اداره شده را به سازندگان بازی‌های رایانه‌ای توسعه دادیم اضافه کرد: هم‌اکنون نیز این وام برای تسهیلات کمتر از ۲۰۰ میلیون تومان از طریق کارگروه‌های استانی به ۷۵ شرکت استانی تخصیص یافت. همچنین ۶ میلیارد تومان اعتبار برای سرمایه‌گذاری در تأسیس شتاب‌دهنده‌های کسب‌وکار در تمامی استان‌ها درنظرگرفته شده است.

دوایی ادامه داد: وام قرض‌الحسنه نیز از محل صندوق کارآفرینی امید با کارمزد ۴ درصد به شرکت‌هایی که در شتاب‌دهنده‌های کسب‌وکار حضور دارند تعلق می‌گیرد. شرکت‌های حاضر در مراکز رشد سراسر کشور و شرکت‌هایی که در تولید اپلیکیشن ایمن و محتوای چندرسانه‌ای و ارتقای محتوای شبکه ملی فعال هستند مشمول این تسهیلات خواهند شد.

نحوه ارزیابی شرکت‌های فاوا برای تخصیص وام

معاون وزیر ارتباطات در مورد عملکرد کمیته وام وجوه اداره شده این وزارتخانه و نحوه تخصیص وام به شرکت‌های فاوا که موردانتقاد بسیاری از فعالان این حوزه قرار دارد، گفت: مرحله نهایی ارزیابی طرح‌ها به لحاظ قانونی با تأیید وزیر ارتباطات خواهد بود اما مراحل اولیه ارزیابی‌ها، توسط کارگروه‌های استانی و کمیته‌های مشورتی صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه انتقاد از عملکرد کمیته وام وجوه اداره شده به این دوره مربوط نمی‌شود و مربوط به ۲.۵ سال پیش است تأکید کرد: در دوره‌های گذشته کمیته مشورتی با حضور بخش خصوصی برای اعطای تسهیلات شکل‌گرفته بود که فرآیند آن با انتقاداتی همراه بوده است؛ اما در این دوره تسهیلات متناسب با توان اقتصادی و سطح شرکت‌ها به آن‌ها تعلق می‌گیرد.