در ایلام باید استارت‌آپ گردشگری راه‌اندازی شود

در ایلام باید استارت‌آپ گردشگری راه‌اندازی شود

رئیس بنیاد نخبگان استان ایلام بر لزوم راه‌اندازی استارت‌آپ در حوزه گردشگری به‌منظور ایجاد کسب‌وکار درزمینهٔ گردشگری مذهبی، سلامت، غذا و اکوتوریسم تأکید کرد.
دکتر رضا‌‌‌ خانی در دیدار با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان ایلام با تأکید بر پتانسیل بالای استان درزمینهٔ گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع‌دستی به‌خصوص گردشگری مذهبی، سلامت و غذا و همچنین ضرورت و تأکید بر اقتصاد مقاومتی بر پایه اقتصاد دانش‌بنیان، اظهار کرد: راه‌اندازی کسب‌وکار و ایده یابی کارآفرینی یکی از زمینه‌های توسعه اقتصادی استان است.

وی بر اهمیت فضای کسب‌وکار و شتاب‌دهی تجاری‌سازی صنایع‌دستی تأکید و افزود: مسئولان باید توجه بیشتری به توسعه زیرساخت‌های گردشگری مذهبی، سلامت و غذا داشته باشند چرا که توجه به مزیت‌های توسعه گردشگری استان و راه‌اندازی استارت‌آپ گردشگری در ایجاد فضای کسب‌وکار، پرورش خلاقیت، تکمیل چرخه ایده و ایده‌پردازی بر توسعه کسب‌وکارهای کوچک، ارزان‌قیمت و پایدار، کسب‌وکارهای خانگی، صنعت گردشگری و زیرساخت‌های گردشگری تأثیرگذار خواهد بود.

رئیس بنیاد نخبگان استان ایلام با بیان ضرورت آماده‌سازی زمینه برگزاری رویدادهای کارآفرینی در استان، بر تعامل و هماهنگی دستگاه‌های اجرایی در برگزاری رویداد استارت‌آپ تأکید و آمادگی این بنیاد را جهت جذب منابع از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام کرد.

خانی با اشاره به استقبال از بررسی و امکان‌سنجی توسعه صنایع و مشاغل حوزه گردشگری و میراث فرهنگی در استان با رویکرد تجاری‌سازی، گفت: آمادگی این بنیاد را جهت همکاری و انعقاد تفاهم‌نامه با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان ایلام اعلام می‌کنیم.

وی بر لزوم ایجاد کارگروه گردشگری و توریسم مذهبی ذیل شورای علمی بنیاد نخبگان استان ایلام تأکید و عنوان کرد: بررسی و امکان‌سنجی توسعه صنایع و مشاغل حوزه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع‌دستی در استان باید با رویکرد تجاری‌سازی باشد.

عبدالمالک شنبه‌زاده مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان ایلام نیز در این نشست ضمن استقبال از راه‌اندازی استارت‌آپ در حوزه گردشگری استان، بر حمایت از ایده‌های منتخب در رویدادهای کارآفرینی تأکید کرد.

وی با فرا دستگاهی خواندن مقوله گردشگری؛ همکاری و حمایت همه دستگاه‌های اجرایی را خواستار شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان با اشاره به پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های موجود در استان به دلیل جغرافیای مناسب، مناطق بکر طبیعی و زیبا، جاذبه‌های ارزشمند تاریخی و تنوع در صنایع‌دستی بر وجود زمینه‌های متعدد برای سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری تأکید کرد. 

شنبه‌زاده با اشاره به قابلیت‌ها و ظرفیت‌های فراوان استان درزمینهٔ جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و مذهبی، گفت: برنامه‌ریزی‌های اصولی درزمینهٔ ایجاد مجتمع‌های اقامتی و تفریحی، پارک‌های سلامت، ایجاد خانه‌های اقامت روستایی و احیای بناهای تاریخی در استان ضروری است.

وی راه‌اندازی بازارچه‌های صنایع‌دستی، ایجاد کمپ‌های گردشگری و تأسیس هتل را از فرصت‌های سرمایه‌گذاری مطرح بخش گردشگری استان دانست و اظهار کرد: عدم معرفی مناسب فرصت‌های سرمایه‌گذاری، پتانسیل‌ها و قابلیت‌های استان از مشکلات اصلی بخش گردشگری استان است.