جزئیات اعطای معافیت مالیاتی سال نودوچهار برای شرکت‌های دانش‌بنیان اعلام شد

جزئیات اعطای معافیت مالیاتی سال نودوچهار برای شرکت‌های دانش‌بنیان اعلام شد

جزئیات فرآیند و مراحل اعطای معافیت مالیاتی به شرکت‌های دانش‌بنیان در سال مالی ۱۳۹۴ از سوی سرپرست امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام شد.

سید محمد صاحبکارخراسانی افزود: اطلاعات شرکت‌هایی که تا پایان سال ۱۳۹۴ به تأیید کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان رسیده‌اند به همراه مصادیق فعالیت‌های دانش‌بنیان آن‌ها، طبق سال‌های گذشته به سازمان امور مالیاتی ارسال خواهد شد.
وی گفت: برای سال مالی ۱۳۹۳ اطلاعات حدود هزار و سیصد شرکت دانش‌بنیان و مصادیق فعالیت‌های دانش‌بنیان آن‌ها به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال شد و معافیت مالیاتی شرکت‌ها اعمال‌شده و یا در مراحل نهایی رسیدگی و اعمال معافیت است.
صاحب‌کار خراسانی افزود: اقدامات زیادی طی چند ماه گذشته برای تکمیل پرونده‌ها و اطلاعات حدود دو هزار و صد و پنجاه شرکت دانش‌بنیان که تا سال ۱۳۹۴ به تأیید رسیده‌اند، انجام‌شده و با اعلام رسمی کالاها و خدمات دانش‌بنیان مورد تأیید، شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند تا پایان تیرماه ۱۳۹۵ اظهارنامه خود را تکمیل و به سازمان امور مالیاتی ارائه دهند.
صاحبکارخراسانی درباره کالاها و خدمات مشمول معافیت مالیاتی این شرکت‌ها گفت: بر اساس ماده ۳ قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان، شرکت‌های متقاضی فقط برای کالاها و خدمات دانش‌بنیان خود که به تأیید کارگروه رسیده، می‌توانند درخواست معافیت مالیاتی کنند و سایر کالاها و خدمات شرکت مشمول معافیت مالیاتی نخواهد شد. 
وی ادامه داد: کالاها و خدمات دانش‌بنیان تأییدشده شرکت در سال مالی ۹۴ در قسمت پیام‌های کارتابل اختصاصی هر شرکت بر روی سامانه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان (reg.daneshbonyan.ir) اطلاع‌رسانی شده و شرکت‌ها به سهولت می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند و شرکت‌ها فقط برای کالاهای تأییدشده می‌توانند تقاضای معافیت مالیاتی دهند.
سرپرست امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان درباره میزان و زمان بهره‌مندی از معافیت‌های مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان اظهار کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان، از تاریخ تأیید در کارگروه می‌توانند از معافیت استفاده کنند، بنابراین اگر بخشی از فروش کالاها و خدمات دانش‌بنیان، قبل از تاریخ تأیید کارگروه محقق شده باشد، نمی‌توانند برای آن معافیت مالیاتی تقاضا کنند.
صاحبکارخراسانی افزود: چنانچه شرکت‌ها در مراحل تکمیل اظهارنامه مالیاتی خود به فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان و تاریخ تأیید شرکت توسط کارگروه توجه نکنند، ممکن است در مسیر رسیدگی پرونده‌های مالیاتی توسط ممیزان ادارات امور مالیاتی، اشکالاتی پیش‌آمده و ضمن عدم امکان استفاده از معافیت‌ها، مشمول برخی جرائم مالیاتی شوند. 
نحوه تکمیل اظهارنامه توسط شرکت‌های دانش‌بنیان
وی اظهار کرد: در جدول شماره (۶) اظهارنامه مالیاتی، ۱۹ مورد معافیت وجود دارد که شرکت‌ها می‌توانند هم‌زمان برای برخی از این معافیت‌ها تقاضا دهند، معافیت‌های مربوط به قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان مندرج در جدول شماره (۶) اظهارنامه مالیاتی عبارت از شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی واقع در پارک‌های علمی و فناوری است. 
صاحبکارخراسانی افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان که تا پایان سال ۱۳۹۴ مورد تأیید کارگروه بوده‌اند، برای درخواست معافیت مالیاتی باید ردیف (۱۵) در جدول (۶) اظهارنامه مالیاتی را تکمیل کنند.
سرپرست امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان گفت: معافیت مالیاتی برای واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی که همه فعالیت‌های آن‌ها در پارک‌های علم و فناوری انجام می‌شود، بر مبنای ماده (۹) قانون اجرایی می‌شود و این شرکت‌ها از سوی مدیریت پارک به اداره امور مالیاتی همان منطقه معرفی می‌شوند، لذا واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی می‌توانند برای استفاده از معافیت‌های مالیاتی، درخواست معافیت خود را در ردیف (۱۶) جدول (۶) اظهارنامه وارد کنند که با عنوان شرکت‌های دانش‌بنیان واقع در پارک‌های فناوری (ماده ۹ قانون) مشخص‌شده است و برای تکمیل اظهارنامه خود حتماً با مسئولان پارک فناوری مربوطه مشورت کنند.