نقش اتاق بازرگانی در ایجاد اقتصاد دانش‌بنیان
رئیس پارک فناوری مازندران مطرح کرد:

نقش اتاق بازرگانی در ایجاد اقتصاد دانش‌بنیان

رئیس پارک علم و فناوری مازندران تحقق اقتصاد دانش‌بنیان را در گرو آمادگی جامعه دانست و گفت: برای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان به دنبال ارتباط با اتاق بازرگانی هستیم.

علی معتمد زادگان در خصوص تحقق اقتصاد دانش‌بنیان و برنامه‌های این پارک با بیان اینکه ما دو برنامه برای تحقق این امر در پیش‌گرفته‌ایم، اظهار کرد: امیدواریم با اجرای برنامه‌هایمان که به‌تازگی آغاز کرده‌ایم بتوانیم در مسیر تحقق اقتصاد دانش‌بنیان گام برداریم.

وی با بیان اینکه قطعاً طرح‌های دانش‌بنیان می‌تواند ما را در تحقق اقتصاد دانش‌بنیان یاری دهد، گفت: اکنون درصدد هستیم که تجمیع ظرفیتی در داخل استان چه به‌صورت نرم‌افزاری و چه سخت‌افزاری داشته باشیم تا بتوانیم به شکل‌گیری و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان کمک کنیم.

معتمد زادگان با بیان اینکه اتاق بازرگانی مجموعه‌ای شرکت‌های خصوصی و بازرگانی است، ازاین‌رو درصدد آمدیم تا با این نهاد ارتباط برقرار کنیم، اظهار داشت: یکی از برنامه‌هایی که در پارک مازندران برای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان در پیش‌گرفته‌ایم این است که کارگاه‌هایی با هماهنگی اتاق بازرگانی برای شرکت‌های بزرگ و صنعتی برگزار کنیم تا با فرآیند دانش‌بنیان شدن آشنا شوند.

وی افزود: معمولاً این شرکت‌ها واحد تحقیق و توسعه دارند که با برگزاری دوره‌های آموزشی می‌توانند به عضویت پارک دربیایند تا سایر شرکت‌های دانش‌بنیان با فعالیت شرکت‌های بزرگ و صنعتی آشنا شوند.

به گفته وی برخی از این شرکت‌ها توانایی تولید محصول‌های تک رادارند اما نمی‌توانند؛ با این اقدام می‌توانیم این شرکت‌ها را به تولید محصولات‌ های تک ترغیب کنیم تا بدین‌وسیله از ظرفیت‌های کشور هم بهره ببرند.

وی تأکید کرد: ازاین‌رو می‌توانیم به هدفمان که افزایش سهم تولیدات دارای فناوری از کل تولیدات است دست‌یابیم؛ البته این موضوع مربوط به استان است و فراهم آوردن زیرساخت‌هایی برای شرکت‌های کوچک می‌تواند زمینه تحقق اقتصاد دانش‌بنیان را فراهم آورد.

معتمد زادگان افزود: ما نیاز داریم که این شرکت‌های بزرگ از سوی دیگر عضو صندوق پژوهش و فناوری استان شوند.

معتمد زادگان اظهار داشت: نقش اتاق بازرگانی این است که به‌عنوان یک‌نهاد غیردولتی فعال در حوزه اقتصادی و بازرگانی که از تجمع  شرکت‌های خصوصی و بازرگانی شکل‌گرفته، می‌تواند در ارتباط دهی و اطلاع‌رسانی و برنامه‌های مختلفی که برای ارتباط با شرکت‌های دانش‌بنیان کوچک است به پارک کمک کنند.

وی افزود: درواقع با این رویه، شرکت‌های بزرگ صنعتی که در بیرون از پارک مستقر هستند را به عضویت در پارک درمی‌آوریم و آن‌ها را ترغیب می‌کنیم که با دانش‌بنیان شدن و عضویت در پارک از فضای اقتصادی که برای شرکت‌های دانش‌بنیان است استفاده کنند.

وی در خصوص کشورهایی که توانسته‌اند بر پایه اقتصاد دانش‌بنیان حرکت کنند اظهار کرد: در بسیاری از کشورها، بخش‌های های‌تک متعلق به پارک‌های علم و فناوری است و زیرساخت‌های پیشرفت این شرکت‌ها در پارک‌ها ایجاد می‌شود؛ بنابراین ما باید این رویه را در پیش بگیریم و زیرساخت‌ها را برای شرکت‌های بزرگ و کوچک فراهم آوریم.

رئیس پارک علم و فناوری مازندران عنوان کرد: ما ابتدای راه هستیم و از همین ابتدا  با حدود هشتاد شرکت نشستی برگزار کردیم تا با شاخص‌های عضویت در پارک‌ها آشنا شوند و علاوه بر گام برداشتن در مسیر دانش‌بنیانی، شرکت‌های کوچک دانش‌بنیان را راهنمایی کنند.

به گفته وی، ما امیدواریم که بعد از یک دوره مشخص، شاهد سرعت بیشتر رشد شرکت‌ها باشیم.

وی با تأکید بر اینکه یک شرکت نمی‌تواند در چهاردیواری خودش کار فناوری انجام دهد، گفت: باید بستر جامعه ازلحاظ اجتماعی، سیاسی، اقتصادی مناسب برای انجام فعالیت‌های  شرکت‌های دانش‌بنیان باشد؛ این شرایطی است که کشورهای خارجی برای شرکت‌هایشان در پیش‌گرفته‌اند.

رئیس پارک علم و فناوری مازندران عنوان کرد: طبیعتاً فعالیت‌های دارای فناوری بالا (های‌تک) ارزش‌افزوده و سود بیشتری دارند؛ بنابراین ناخودآگاه برای رقابت با شرکت‌های خارجی با همواره در حال رشد باشند.

وی تأکید کرد: اگر فضا را برای فعالیت اقتصادی شرکت‌های دانش‌بنیان و سایر شرکت‌ها آسان‌تر کنیم آن‌ها به‌راحتی می‌توانند به رقابت با سایر شرکت‌های خارجی بپردازند.

وی با اشاره به مهم‌ترین اقدامی که منجر به توسعه فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان می‌شود، گفت: ما باید همواره در تلاش باشیم تا قیمت تمام‌شده محصول نهایی تولیدشده در شرکت‌ها کاهش یابد؛ زیرا قیمت تمام‌شده کالا و کیفیت دومؤلفه‌ای هستند که در رقابت‌پذیر بودن کالا مؤثر است.

رئیس پارک علم و فناوری مازندران با بیان اینکه در قیمت تمام‌شده یک کالا، مؤلفه‌های مختلفی وجود دارد، گفت: اگر شرکت‌های دانش‌بنیان بتوانند حامی خوبی بیابند تا از منابع مالی ارزان‌قیمت برای توسعه تجارتشان استفاده بکنند، می‌توانیم به اقتصاد مقاومتی و دانش‌بنیان در کشور برسیم.

وی تأکید کرد: اکنون صنایع ما قدیمی هستند به همین دلیل رقابت‌پذیر عمل نمی‌کنند؛ اگر این صنعت متحول شود تأثیر بسزایی در تحقق اقتصاد دانش‌بنیان به‌واسطه شرکت‌های دانش‌بنیان خواهد داشت.