توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و دفاتر کارآفرینی اولویت وزارت علوم است
فرهادی:

توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و دفاتر کارآفرینی اولویت وزارت علوم است

افتتاح ۲۰ آزمایشگاه مرکزی در دانشگاه‌ها

وزیر علوم با بیان اینکه دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا، کارآفرین و ثروت آفرین باشند، گفت: توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و دفاتر تکنولوژی و کارآفرینی از مهم‌ترین برنامه‌های وزارت علوم است.

محمد فرهادی وزیر علوم در نشست با خیرین و اعضای شورای دانشگاه کاشان با تأکید بر اینکه دانشگاه نباید صرفاً محل تعلیم و تربیت و درنوردیدن مرزهای علم و دانش باشد، اظهار داشت: هدف دانشگاه باید تبدیل علم به ثروت و خلق تولیدات و محصول باشد.

وزیر علوم با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی با ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان تحقق می‌یابد، افزود: اداره کشور، مدیریت جامعه و تجارت و تولیدات باید مبتنی بر علم و دانایی باشد.

وی افزود: به همین منظور وزارت علوم طرح بازنگری رشته‌های تحصیلی را در نظر دارد و درصدد تدوین رشته‌های علمی و کاربردی و برنامه‌هایی برای ارتباط هرچه بیشتر دانشگاه با صنعت و ایجاد مراکز کارآفرینی است.

فرهادی در ادامه، توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و دفاتر تکنولوژی و کارآفرینی را از مهم‌ترین برنامه‌های وزارت علوم بیان کرد و گفت: دانشگاه باید ارتباط خود را با جامعه و مردم و صنعت ارتقا بخشد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری مردمی کردن علم را مورد تأکید قرار داد و گفت: علم را باید به داخل جامعه و مردم بیاوریم تا مردم با مباحث علمی آشنا شوند زیرا این ارتباط در بهبود وضعیت آموزش و رفع نیازهای جامعه تأثیر بسزایی دارد.

وی همچنین حمایت‌های خیرین در توسعه علمی و کمک به دانشگاه‌ها و آموزش عالی را قابل‌تقدیر دانست و افزود: بیش از 50 بنیاد خیرین آموزش عالی در دانشگاه‌ها ایجاد شده و ما وظیفه داریم که از خیرین حمایت کنیم.

فرهادی با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب در راستای این‌که دانشگاه باید مرکز علم و فناوری باشد افزود: در برنامه ششم توسعه و طرح آمایش آموزش عالی و اسناد بالادستی، سیاست‌هایی برای ارتقای علمی و توسعه فناوری برنامه‌ریزی‌شده است.

وی فراهم کردن فرصت‌های مطالعاتی استادان و تبادل استاد و دانشجو را برای توسعه علمی لازم دانست و افزود: در سال جاری حدود 150 نفر از ایرانیان خارج از کشور و همچنین تعدادی از دانشجویان غیر ایرانی برای ادامه تحصیل به دانشگاه‌های ایران آمدند.

وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود، دانشگاه کاشان را از دانشگاه‌های خوب و موفق در مباحث مختلف علمی بیان کرد و افزود: زیرساخت‌های لازم در دانشگاه کاشان برای ماموریت‌گرا و کارآفرینی فراهم است که امید می‌رود این دانشگاه از دانشگاه‌های پیشرو در بحث کارآفرینی باشد.

وی همچنین به افتتاح پروژه‌های عمرانی دانشگاه کاشان اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی مجتمع آزمایشگاه مرکزی شاعا یکی از اقدامات بسیار خوب دانشگاه کاشان است که امروز افتتاح شد.

فرهادی در ادامه یکی از برنامه‌های وزارت علوم را توسعه آزمایشگاه‌های مرکزی بیان کرد و افزود: در حال حاضر ایجاد 120 آزمایشگاه مرکزی در سراسر کشور در حال برنامه‌ریزی است که حدود 20 آزمایشگاه تاکنون تجهیز و افتتاح شده است.

وی افزود: امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی باید یکجا جمع شود تا به مجموعه دانشگاهی و دیگر مراکز تحقیقاتی، خدماتی و صنعتی خدمات ارائه دهد.

فرهادی تأکید کرد: همه‌ساله اعتبارهایی برای تجهیز این آزمایشگاه‌ها در نظر گرفته می‌شود و در بودجه سال جاری نیز اعتباری برای امور تحقیقاتی و پارک‌های علم و فناوری و تجهیزات آزمایشگاهی در نظر گرفته شده است.