ایجاد مرکز شتاب‌دهنده در دانشگاه تربیت مدرس

ایجاد مرکز شتاب‌دهنده در دانشگاه تربیت مدرس

رئیس دانشگاه تربیت مدرس از ایجاد مرکز شتاب‌دهنده برای ارائه ایده‌های نو در ساختمان دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه خبر داد و همچنین بر پویایی و رشد بیشتر پارک علم و فناوری مدرس تأکید کرد.

دکتر محمدتقی احمدی در نشست مشترک با معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم و مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم و معاون پژوهش و فناوری و سرپرست پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس که در ساختمان شماره دو پارک علم و فناوری مدرس برگزار شد، ضمن یادآوری نقش کلیدی دانشگاه تربیت مدرس در راه‌اندازی و ایجاد دوره‌های تحصیلات تکمیلی بر اساس آرمان‌های امام راحل، پشتیبانی و حمایت وزارت علوم را جهت پویایی و رشد بیشتر پارک علم و فناوری مدرس خواستار شد.

دکتر احمدی به سی هزار فارغ‌التحصیل دانشگاه و جایگاه تربیت مدرس در تولید علم در میان سه دانشگاه یک کشور اشاره کرد و در خصوص فعالیت پارک علم و فناوری گفت: باوجود ایجاد وقفه در فعالیت پارک، دانشگاه تربیت مدرس قابلیت و ظرفیت‌های بسیاری دارد و به همین دلیل چشم‌انداز امیدبخشی برای پارک و مراکز رشد دیده می‌شود. بی‌شک دانشگاه می‌تواند در حوزه فناوری بدرخشد.

وی افزود: برای فعالیت مجدد پارک از تجربه دکتر امی، سرپرست پارک علم و فناوری دانشگاه و همکارانش در حوزه فناوری استفاده شد و سرمایه‌گذاری‌هایی صورت گرفت تا پارک دوباره فعال و پویا شود. هم‌اکنون اهدافی که برای سال ۹۵ مطرح‌شده، در حال پیگیری است. امیدواریم با پشتیبانی‌های لازم بتوانیم فعالیت‌ها را گسترده‌تر کرده و در ادامه به اهداف برنامه شش و برنامه ده‌ساله دست‌یابیم.

رئیس دانشگاه تربیت مدرس از ایجاد مرکز شتاب‌دهنده در ساختمان دانشکده فنی و مهندسی خبر داد و گفت: این مرکز به‌منظور تسهیل ارتباط در مجاورت آزمایشگاه‌های بزرگ فنی و مهندسی دایر می‌شود. از اهداف آن می‌توان به ایجاد ارتباط بین فارغ‌التحصیلان و دانشجویان اشاره کرد. این مرکز محل گفت‌وگوهای دائمی و محلی برای ارائه و ایجاد ایده‌های نو خواهد بود.

دکتر احمدی در این نشست به اهمیت توسعه روابط بین‌الملل در دانشگاه اشاره کرد و افزود: دانشگاه تربیت مدرس درزمینهٔ توسعه روابط بین‌الملل فعالیت‌های بسیاری انجام داده است. شورای همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه در فعالیت‌های یک‌ساله خود به‌صورت اتاق فکر عمل کرده و تلاش‌های چشمگیری داشته است تا شأن بین‌المللی دانشگاه را احیا کند.

وی به طرح نوآورانه هم ترازی دانشگاه تربیت مدرس با ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان در برنامه راهبردی دانشگاه اشاره و تصریح کرد: اساتید پیشکسوت و برجسته دانشگاه این طرح نوآورانه را باهدف ارتقای دانشگاه تربیت مدرس تهیه کردند تا دانشگاه به جرگه ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان راه یابد. اگر بودجه کافی برای این طرح فراهم شود، دانشگاه یک شتاب همراه با خودکفایی برای رسیدن به هدف ورود به جمع ۲۰۰ دانشگاه برتر در ۵ سال آینده خواهد گرفت. امیدواریم شرایط فراهم شود و در این زمینه الگویی برای دانشگاه‌های دیگر باشیم.