ضرورت هم‌افزایی دانشگاه و پارک علم و فناوری برای حل مشکلات استان ایلام

ضرورت هم‌افزایی دانشگاه و پارک علم و فناوری برای حل مشکلات استان ایلام

رئیس دانشگاه ایلام بر هم‌افزایی دانشگاه و پارک علم و فناوری استان ایلام تأکید کرد و گفت: انتظار امروز جامعه از دانشگاه این است که درزمینهٔ شرکت‌های دانش‌بنیان و اقتصاد مقاومتی فعال باشد.

دکتر محمد‌‌‌‌ علی‌اکبری در سومین جلسه شورای مرکز رشد ضمن قدردانی از کارهای انجام‌گرفته در این مرکز اظهار کرد: دانشگاه ایلام بنا به رسالتی که بر عهده دارد به دنبال فرهنگ‌سازی در عرصه‌های مختلف است و نتیجه این فرهنگ‌سازی مطمئناً گره‌گشایی از مشکلات استان و تسریع حرکت استان به‌سوی توسعه است.

وی با اشاره به جایگاه اصول نوآوری و خلاقیت در مدیریت، خاطرنشان کرد: انتظار امروز جامعه از دانشگاه این است که درزمینهٔ شرکت‌های دانش‌بنیان و اقتصاد مقاومتی فعال باشد و اعضای هیئت‌علمی باید در این زمینه به‌خوبی به وظایف خود عمل کنند.

رئیس دانشگاه ایلام با اشاره به نام‌گذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری با عنوان «اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل»، گفت: از مرکز رشد دانشگاه و پارک علم و فناوری انتظار می‌رود از فضای ایجادشده استفاده کنند و با توجه به ظرفیت‌های موجود به‌خوبی در این زمینه ورود کنند.

علی‌اکبری بر توجه به تدوین آیین‌نامه‌ها در قالب اصول وزارت علوم تأکید و با اشاره به سفر اخیر دکتر «صادقی» - مشاور ارشد صندوق نوآوری و شکوفایی کشور گفت: معاونت پژوهش، رئیس پارک علم و فناوری و مدیر مرکز رشد در یک فعالیت مشترک پیگیر نتایج آن باشند و هدف فعالیت کارگزاری باید هم‌افزایی و جلوگیری از دوباره‌کاری و صرف هزینه و سوءاستفاده از خلأهای موجود باشد.

وی با تأکید بر هم‌افزایی دانشگاه و پارک علم و فناوری برای توسعه استان، به برگزاری جشنواره ایده‌های ثروت ساز در تیرماه اشاره کرد و گفت: امیدواریم برگزاری این جشنواره بتواند به تحقق اهداف مشترک کمک کند.

تعداد کم افراد صاحب ایده برای فن آفرینی
دکتر حسین مهدی‌زاده معاون پژوهش و فناوری دانشگاه ایلام نیز در ادامه با اشاره به فعالیت‌های جدید فن آفرینی در دانشگاه‌ها اظهار کرد: با توجه به گزارش معاونان پژوهشی، دانشگاه‌های معدود و کلیدی توانسته‌اند درزمینهٔ رشد و فن آفرینی موفق باشند و برخی دانشگاه‌ها با چالش در این حوزه مواجه هستند که این چالش ریشه در کم بودن تعداد افراد خلاق و صاحب ایده دارد زیرا فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هنوز به این باور نرسیده‌اند که دانش خود را به فناوری تبدیل کنند و خوداشتغالی مبتنی بر شرکت‌های دانش‌بنیان هنوز به یک باور عمومی تبدیل نشده است.

مهدی زاده گفت: بعضی از ایده‌هایی که به سمت‌وسوی ما می‌آیند با نوعی کمک، می‌توانیم آن‌ها را دانش‌بنیان فرض کنیم درصورتی‌که با تعریف معاونت علمی ریاست جمهوری، این ایده‌ها از دانش‌بنیان فاصله‌دارند و متأسفانه ما با این چالش روبرو هستیم که امیدوارم با همفکری صاحب‌نظران راهکار مناسبی در این زمینه اندیشیده شود.

وی با اشاره به آئین‌نامه حمایت از ایده‌ها گفت: این آئین‌نامه یک آئین‌نامه روتین وزارتی است و بیشتر جنبه بانکی دارد که ما باید روی این آئین‌نامه بحث و تبادل‌نظر کنیم تا در خصوص آن به نتیجه مناسبی برسیم.

معاون پژوهشی دانشگاه ایلام بابیان اینکه مسیر برای افرادی که ایده‌های خلاقانه دارند مناسب است، گفت: بسیج به تمام ایده‌های مبتنی بر خلاقیت که جذب مرکز رشد شوند سه میلیون ریال کمک بلاعوض می‌کند که صاحبان ایده می‌توانند از این فرصت استفاده کنند.

مهدی‌زاده با اشاره به اینکه دانشگاه ایلام متولی علم و فناوری استان است، خاطرنشان کرد: قدرت و اختیارات پارک علم و فناوری برای حمایت از واحدهای فناور مستقر در پارک از مرکز رشد دانشگاه بیشتر است که راهکارهایی برای حل این مسئله وجود دارد اول اینکه تمام جامعه علمی استان تقسیم‌کار کند مثلاً مرکز رشد دانشگاه در یک موضوع تمرکز داشته و یک حوزه تخصصی را به عهده بگیرد یا می‌توان مرکز رشد دانشگاه را تخصصی کرد و آن را در پارک علم و فناوری مستقر نمود تا اعضای هیئت‌علمی که بین مرکز رشد و پارک علم و فناوری در رفت‌وآمد هستند بهتر به نتیجه مطلوب برسند.