درآمد ۲/۷ تریلیون دلاری شرکت‌های دانشگاهی در آمریکا
نمودی از تحقق ارتباط دانشگاه با صنعت؛

درآمد ۲/۷ تریلیون دلاری شرکت‌های دانشگاهی در آمریکا

پانزده دانشگاه برتر آمریکا

رییس بخش علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه شیراز با اشاره به ارتباط دانشگاه با صنعت در دانشگاه‌های آمریکا گفت: دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه استنفورد از مؤسسان شرکت‌های بزرگی چون «گوگل»، «اسنپ‌چت» و «هیولت پاکارد» هستند و درآمد سالانه شرکت‌هایی که توسط فارغ‌التحصیلان این دانشگاه تأسیس‌شده‌اند، ۲.۷ تریلیون دلار است.

دکتر جعفر مهراد، تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا را فراگیر و عمومی دانست و افزود: تعداد بهترین دانشگاه‌ها و کالج‌های این کشور بالغ‌بر ۱۵۰ دانشگاه است که این امر برای داوطلبان ورود به این دانشگاه‌ها، فرصت مناسبی را فراهم کرده است.

وی با بیان این‌که تقریباً نام همه ایالات این کشور در فهرست برترین دانشگاه‌های آمریکا درج شده است، اضافه کرد: در کل تعداد ۱۲۸ شهر کشور آمریکا در فهرست بهترین دانشگاه‌های دنیا قرار دارد.

به گفته مهراد، کالیفرنیا با ۱۴ دانشگاه، نیویورک با ۱۲ دانشگاه و تگزاس با هشت دانشگاه نسبت به سایر ایالت‌های این کشور بیشترین دانشگاه‌های برتر را در خود جای داده‌اند و در میان شهرهای این کشور، چهار دانشگاه واشنگتن DC‌ نسبت به سایر دانشگاه‌های سایر شهرهای آمریکا برتری دارند.

رییس بخش علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز، شهرهای فیلادلفیا در پنسیلوانیا واقع در نیویورک، آتلانتا، جورجیا و شیکاگو را ازجمله شهرهای آمریکا نام برد که هرکدام در این رتبه‌بندی دارای سه دانشگاه برتر هستند.

وی با تأکید بر این‌که در میان ۵ دانشگاه برتر ایالات‌متحده آمریکا، انستیتو فناوری کالیفرنیا در صدر جدول قرار دارد، گفت: در این موسسه ۲ هزار و ۲۴۳ دانشجو تحصیل می‌کنند که تعداد بی‌شماری فارغ‌التحصیل موفق ازجمله ۳۴ برنده نوبل، ۶ برنده جایزه تورینگ،‌ ۵ برنده مدال و تعدادی برنده جوایز ملی دارد.

این چهره ماندگار علمی کشور با تأکید بر این‌که از میان ۶ دانشکده مؤثر این موسسه توجه به علوم و فناوری قابل‌تأمل است، افزود: این موسسه در میان ۵ دانشگاه برتر آمریکا در رشته‌های مهندسی و فنی رتبه دوم، در علوم طبیعی رتبه اول و در علوم زیستی رتبه ۱۶ را به خود اختصاص داده است.

مهراد، دانشگاه استنفورد در پالوآلتو در نزدیکی سیلیکون‌ولی را از دیگر دانشگاه‌های برتر آمریکا دانست که نقش برجسته‌ای در توسعه صنایع پیشرفته در این منطقه دارد و خاطرنشان کرد: بسیاری از استادان، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه استنفورد از مؤسسان شرکت‌های فناورانه و شرکت‌های استارت‌آپ ازجمله «گوگل»، «اسنپ چت» و «هیولت پاکارد» هستند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه شیراز با اشاره به ارتباط صنعت و دانشگاه در آمریکا یادآور شد: درمجموع شرکت‌هایی که توسط فارغ‌التحصیلان دانشگاه استنفورد تأسیس‌شده‌اند، هرسال ۲.۷ تریلیون دلار درآمد دارند؛ این در حالی است که در این دانشگاه ۱۵ هزار و ۵۹۶ دانشجو مشغول به تحصیل هستند و بسیاری از آن‌ها در محیط دانشگاه زندگی می‌کنند و ۲۲ درصد آن‌ها نیز دانشجویان بین‌المللی هستند.

وی اضافه کرد: از میان متقاضیان ورود به این دانشگاه تنها ۵ درصد پذیرش می‌شوند.

مهراد، انستیتو فناوری ماساچوست را رقیب جدی انستیتو فناوری کالیفرنیا دانست و اظهار کرد: انستیتو فناوری ماساچوست دانشگاهی کارآفرین است که بسیاری از فارغ‌التحصیلان آن از بنیان‌گذاران شرکت‌هایی‌ای بزرگ مانند اینتل و دراپ باکس هستند.

رییس بخش علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه شیراز ادامه داد: معمولاً در این دانشگاه درس‌های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی از هم تفکیک‌شده نیستند و بسیاری از درس‌ها را می‌توان در سطوح تحصیلی مختلف سپری کرد.

وی با تأکید بر این‌که از میان کل متقاضیان ورود به این انستیتو تنها ۸ درصد پذیرش می‌شوند، گفت: برنامه‌های مهندسی و علوم کامپیوتر این دانشگاه در میان دانشجویان کارشناسی بیشترین دانشجوی متقاضی را دارد.

مهراد با بیان این‌که تقریباً ۳۳ درصد از ۱۱ هزار دانشجوی این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی از ۱۵۴ کشور جهان تشکیل می‌دهند، اظهار کرد: در میان فارغ‌التحصیلان مشهور انستیتو فناوری ماساچوست می‌توان به «باز آلدرین» فضانورد، «کوفی عنان» دبیر کل سابق سازمان ملل متحد و «ریچارد فیمن» (Richard Feynman) فیزیکدان نامی اشاره کرد.

وی دانشگاه هاروارد را ازنظر شهرت و اعتبار بهترین دانشگاه دنیا معرفی کرد و افزود: این دانشگاه در سال ۱۶۳۶ تأسیس شد و قدیمی‌ترین دانشگاه آمریکا به شمار می‌رود. این دانشگاه دارای ۲۰ هزار و ۱۵۰ دانشجو است که یک‌چهارم دانشجویان آن را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

مهراد، نظام کتابخانه‌ای این دانشگاه متشکل از ۷۹ کتابخانه را بزرگ‌ترین نظام کتابخانه دنیا توصیف کرد و گفت: در میان فارغ‌التحصیلان دانشگاه هاروارد نام ۸ رییس‌جمهور، ۱۵۰ برنده جایزه نوبل، ۱۳ برنده جایزه تورینگ و ۶۲ میلیاردر در قید حیات درج شده است.

رییس بخش علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه شیراز خاطرنشان کرد: برخلاف سایر دانشگاه‌های ممتاز، دانشگاه هاروارد در رشته‌های هنر و علوم انسانی مانند علوم مهندسی برتر است، به‌گونه‌ای که در رتبه‌بندی تایمز در سال ۲۰۱۶ این دانشگاه در رشته‌های موضوعی هنر و علوم انسانی رتبه دوم جهان را از آن خود کرد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه شیراز با تأکید بر این‌که دانشگاه پرینستون مانند دانشگاه هاروارد مشهور است، افزود: این دانشگاه تاریخ ۲۰۰ ساله دارد و در حدود ۸ هزار دانشجو در آن تحصیل می‌کنند، ضمن آن‌که بیش از یک‌چهارم دانشجویان آن را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

مهراد با بیان این‌که تمام دانشجویان این دانشگاه به‌عنوان بخشی از فعالیت‌های علمی ملزم به انتخاب پژوهش‌های مستقل هستند، تصریح کرد: حتی برخی از دانشجویان ملزم به گذراندن آزاد زبان‌های خارجی هستند.

وی فرایند پذیرش دانشجو در این دانشگاه را بسیار گزینشی دانست و اظهار کرد: در میان فارغ‌التحصیلان این دانشگاه می‌توان نام رؤسای جمهور، فضانوردان و بازرگانان بسیار موفق را مشاهده کرد، ضمن آن‌که افرادی چون ریچارد فیمن فیزیکدان، «جان ناش» و «آلن تورینگ» ریاضیدانان نامی تحصیلات خود را در این دانشگاه به پایان رساندند.

مهراد یادآور شد: پس‌ازاین ۵ دانشگاه نامی، دانشگاه‌های شیکاگو، جانز هاپکینز، ییل، برکلی و کلمبیا به ترتیب در رتبه‌های ششم تا دهم قرار دارند و دانشگاه‌های UCLA در ایالت کالیفرنیای پنسیلوانیا، کورنل در ایالت نیویورک، دوک در ایالت کارولینای شمالی، میشیگان و کارنگی ملون در پنسیلوانیا در رتبه‌های ۱۱ تا ۱۵ هستند.