fa-IR
اجرای برنامه‌های حمایتی توانمندسازی نخبگان و صاحبان استعداد

اجرای برنامه‌های حمایتی توانمندسازی نخبگان و صاحبان استعداد

دکتر حسن سالاریه با اشاره به دیدار نخبگان و برگزیدگان علمی کشور با مقام معظم رهبری گفت: استعدادهای برتر دانشگاهی اعم از دانشجو و دانش‌آموخته باید با مسائل و نیازهای روز کشور آشنا شوند و بتوانند در راستای رفع این مشکلات گام بردارند.

او با تاکید بر اینکه مقام معظم رهبری همواره به ورود نخبگان و استعدادهای برتر در راستای رفع معضلات کشور تاکید دارند، گفت: در همین راستا آن چیزی که مهم است، آگاه کردن آنان از معضلات و مشکلات کشور است تا بتوانند برای حل این مشکلات وارد شوند.

به گفته او، این افراد باید اجرای برنامه‌های توانمندسازی در حوزه‌های مساله شناسی، حل مساله، کار گروهی و افزایش ظرفیت­های فکری-روحی، برای ورود به عرصه تاثیرگذاری دانش‌بنیان و ژرف آماده شوند.

سالاریه افزود: باید بخش‌های خصوصی، دولتی و اجرایی برای استفاده از دانشجویان صاحب استعداد برتر، ورود پیدا کنند تا با همکاری دانشگاه‌ها، معاونت علمی، این مستعدین با انجام پروژه‌هایی مهارت حل معضلات را پیدا کنند.

معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر اینکه بنیاد ملی نخبگان روش­های حمایتی- توانمندسازی و طرح‌های مختلفی را برای ورود دانشجویان و دانش‌آموختگان مستعد به عرصه کسب‌وکار تدوین کرده است، گفت: طرح هسته­های پژوهشی شهید احمدی روشن، طرح پسادکتری شهید چمران، طرح حمایت از استادیاران جوان موسوم به طرح مرحوم کاظمی آشتیانی، طرح حمایت از جذب در شرکت‌های دانش‌بنیان شهید موسوم به طرح شهید تهرانی مقدم، طرح­های نظام‌وظیفه تخصصی ویژه دانش‌آموختگان برتر دانشگاهی و فناور ازجمله روش­هایی است که بنیاد ملی نخبگان برای شناسایی و توانمندسازی دانشجویان و دانش‌آموختگان صاحب استعداد برتر در نظر گرفته است.

سالاریه خاطرنشان کرد: برنامه حمایت از تشکیل هسته‌های پژوهشی موسوم به طرح احمدی روشن ویژه دانشجویان است که در آن دانشجویان در کنار انجام برنامه‌های آموزشی و پژوهشی خود در دانشگاه­ها، می‌توانند ساعاتی را در هفته در یک تیم تحقیقاتی به همراه یک استاد خبره از صنعت یا دانشگاه از طریق انجام یک کار گروهی تحقیقاتی با مسائل و نیازمندی‌های حوزه‌های مختلف کشور آشنا شوند و آموزش‌هایی را برای ورود به عرصه کسب‌وکار دانش‌بنیان ببینند. 

او ادامه داد: در این طرح اساتید دانشگاهی و صنعتی موضوعات و مسائل کشور را مطرح می‌کنند و این دانشجویان در زمینه‌های مطرح‌شده اقدام به فعالیت‌های پژوهشی خواهند کرد.

سالاریه افزود: حمایت‌های خوبی از خروجی این هسته‌های پژوهشی برای رسیدن به یک شرکت دانش‌بنیان و اثرگذاری در کشور توسط بنیاد ملی نخبگان و مجموعه معاونت علمی ریاست جمهوری به عمل می‌آید.

سالاریه تاکید کرد: این طرح و طرح­های دیگر عمدتا برای آمادگی استعدادهای برتر تحصیلی جهت ورود به عرصه اثرگذاری در کشور است.

او بیان کرد: طرح­های دیگری، نظیر حمایت از مخترعین، در مراحل شناسایی و توانمندسازی نیز ازجمله برنامه‌های دیگر بنیاد است که افراد صاحب ایده می‌توانند برای رسیدن به مرحله اثرگذاری انتخاب کنند. 

معاون بنیاد ملی نخبگان افزود: حمایت از دوره‌های کوتاه فرصت مطالعاتی ویژه دانشجویان برتر دوره دکتری، به‌ویژه در زمینه‌هایی که کم‌وکاستی‌های پژوهشی در کشور وجود دارد؛ همچنین طرح پسادکتری ویژه دانش‌آموختگان برتر دانشگاهی در مقطع دکتری و طرح کاظمی آشتیانی ویژه استادیاران جوان در دانشگاه­ها ازجمله دیگر برنامه‌های توانمندسازی مستعدین برتر کشور است.

معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: هرساله حدود یک‌هزارم از جمعیت دانشجویی کشور که در مرحله شناسایی حایز بالاترین امتیاز در مجموعه آموزشی-پژوهشی در بنیاد می‌شوند تحت پوشش برنامه‌های حمایتی-توانمندسازی بنیاد قرار می‌گیرند.

به گفته سالاریه در سال تحصیلی ۹۷-۹۸ حدود یک‌سوم از این افراد طی برنامه حمایت از هسته‌های پژوهشی در دوره­های توانمندسازی ویژه این طرح وارد می‌شوند.

او تاکید کرد: همچنین هرساله ۲ تا ۳ هزار نفر از دانش‌آموختگان برتر و فناور در طرح نظام‌وظیفه تخصصی با نیازهای علمی- پژوهشی کشور در حوزه‌های مختلف آشنا می‌شوند. این جمعیت در حوزه مخترعین و طرح­های توانمندسازی آن‌ها به چند صد نفر و در حوزه پسادکتری و حمایت از استادیاران جوان به حدود ۱۰۰ نفر می‌رسد.

به گفته سالاریه، ورود این افراد به این­گونه برنامه‌های بنیاد ملی نخبگان در راستای آشنایی و حل معضلات و نیازهای علمی- پژوهشی کشور است تا بتوانند با آموزش‌هایی که می‌بینند در قالب شرکت دانش‌بنیان وارد کسب‌وکار شوند و یا در پژوهشکده‌ها و دانشگاه‌ها و احیانا دستگاه‌های اجرایی به‌طور موثری وارد شوند تا بدین ترتیب بخشی از منویات مقام معظم رهبری در خصوص اثربخشی نخبگان و استعدادهای برتر برآورده شود.