fa-IR
نمایش فناورانه ۱۰۰ کشور برای تصاحب بازار ICT
جیتکس به کار خود پایان داد؛

نمایش فناورانه ۱۰۰ کشور برای تصاحب بازار ICT

سی و هشتمین نمایشگاه جیتکس (Gitex۲۰۱۸) به‌عنوان بزرگ‌ترین رویداد فناوری اطلاعات منطقه خاورمیانه، پس از یک هفته برگزاری به کار خود پایان داد و بیش‌از ۳۱ شرکت ایرانی در قالب پاویون جمهوری اسلامی ایران و نیز چندین شرکت مستقل ایرانی حاضر در این نمایشگاه، فرصتی داشتند تا آخرین دستاوردهای خود را به فعالان جهانی فناوری اطلاعات معرفی کنند.

نمایش فناورانه ۱۰۰ کشور برای تصاحب بازار

این نمایشگاه میزبان آخرین دستاوردهای شرکت‌های فناوری اطلاعات از بیش‌از ۱۰۰ کشور دنیا در حوزه‌های مختلفی همچون اینترنت اشیا، شهر هوشمند، هوش مصنوعی، سخت‌افزار و نرم‌افزار، اپلیکیشن‌های موبایل، امنیت اطلاعات، بازی‌های رایانه‌ای، هواپیماهای بدون سرنشین، لپ‌تاپ و تبلت، گوشی تلفن همراه، زیرساخت و شبکه‌های ارتباطی، تکنولوژی صوتی و سایر خدمات اینترنتی بود و به دلیل کیفیت در برگزاری بازدیدکنندگان بسیاری را از کشورهای مختلف جذب کرده است.

جیتکس همه‌ساله تعداد زیادی از کمپانی‌های بزرگ فناوری را به‌سوی خود جذب می‌کند و امسال نیز موفق شد چندین هزار شرکت فناوری از بیش‌از ۱۰۰ کشور را در فضایی به مساحت نزدیک به ۱۲۰ هزار مترمربع گرد هم بیاورد.

در این نمایشگاه برخلاف سال‌های قبل، شرکت‌ها و کمپانی‌های حاضر بیشتر به مذاکره و تعامل با سایر شرکت‌ها برای دستیابی به بازار هدفشان پرداختند و مانند سال‌های گذشته خبر از رونمایی محصولات جدید نبود.

 

حضور پررنگ هوش مصنوعی و خودروهای خودران در جیتکس

امسال نیز بازیگران اصلی پهنه فناوری اطلاعات جهان از شرکت‌های نرم‌افزاری گرفته تا شرکت‌های سخت‌افزاری همچون گوگل، مایکروسافت، کسپراسکای، اوراکل، ال‌جی، اچ پی، اچ تی سی، پاناسونیک، NEC  و ... حضوری فعال و قدرتمند در جیتکس داشتند و در کنار آن‌ها شرکت‌های خودروسازی مانند ولوو، آئودی، فیات، جگوار و ... آخرین دستاوردهای تلفیقی صنعت خودرو که خودروهای خودران هستند را به نمایش گذاشتند.

 

در این نمایشگاه که با محوریت دستاوردهای مربوط به هوش مصنوعی برگزار شد، بسیاری از شرکت‌ها، ایده‌های نوینی از به‌کارگیری هوش مصنوعی در زندگی ارایه کردند. حضور ربات‌ها، تجهیزات مربوط به واقعیت مجازی و راهکارهای ارایه‌شده در زمینه تاکسی‌های اینترنتی و امنیت سایبری ازجمله جذابیت‌های جیتکس امسال بود.

 

باید گفت که نمایشگاه جیتکس یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای استارتاپی نیز محسوب می‌شود که همه‌ساله در منطقه خاورمیانه برگزار می‌شود. این رویداد صدها استارت‌آپ، مبتکر و سرمایه‌گذار را از سراسر جهان گرد هم جمع می‌کند تا آخرین یافته‌ها و پلتفرم‌ها و محصولات خود را به نمایش بگذارند. برگزاری جلسات مختلف بحث و تبادل‌نظر، کنفرانس، میزگرد، ورکشاپ، سخنرانی و... به‌منظور جذب سرمایه‌گذار، از دیگر برنامه‌های این رویداد فناورانه بود که موردتوجه بسیاری قرار گرفت.

کاهش حضور ایرانی‌ها در جیتکس به دلیل نوسانات ارزی

در جیتکس ۲۰۱۸ شرکت‌های ایرانی شامل ۲۳ استارت‌آپ، ۵ شرکت نشر دیجیتال و ۳ شرکت دانش‌بنیان سخت‌افزاری و نرم‌افزاری باهدف معرفی آخرین دستاوردهای خود، تلاش برای جذب بازار خارجی و نیز برای حضور در نشست‌های تخصصی، در این رویداد بین‌المللی حاضر شدند.

طبق گفته مسئولان پاویون ایران در نمایشگاه جیتکس، به دلیل نوسانات نرخ ارز، امسال حضور فعالان فناوری اطلاعات و بازدیدکنندگان ایرانی از جیتکس، به‌مراتب کمتر از سال‌های قبل بود.

در این میان تعاملات صورت گرفته بیشتر مربوط به کشورهای همسایه ایران، کشورهای شمال افریقا و حتی کشورهای اروپایی بود.

جای خالی حمایت وزارت ارتباطات از شرکت‌های فناوری

حضور متمرکز شرکت‌های ایرانی در قالب پاویون جمهوری اسلامی ایران و تحت پرچم کشورمان یکی از نقاط قوت در جیتکس امسال بود و جاگیری این غرفه در سالنی که کشورهایی مانند هند، چین، کره جنوبی و اندونزی هریک تحت قالب پاویون کشوری حضور داشتند، ازجمله فرصت‌های مهم برای کسب‌وکارهای ایرانی بود.

در جیتکس امسال و در قالب پاویون جمهوری اسلامی ایران ۳۱ شرکت و کسب‌وکار ایرانی با حمایت اتاق بازرگانی ایران، معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، اتحادیه صادرکنندگان نرم‌افزار و مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد، موفق به عرضه آخرین دستاوردهای خود شدند که بخشی از آن‌ها، با استقبال بازدیدکنندگان همراه بود.

 

در این میان جای خالی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌عنوان متولی بخش فناوری اطلاعات کشور دیده می‌شد و این وزارتخانه باوجودی که از نمایشگاه‌هایی مانند ایران تله کام همه‌ساله حمایت می‌کند، اما برنامه حمایتی برای حضور شرکت‌های ICT در جیتکس نداشت.

به همین دلیل و با حمایت صورت گرفته از شرکت‌های نشر دیجیتال از سوی مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد، این شرکت‌ها حضور پررنگ و قابل‌توجهی در پاویون ایران داشتند و شرکت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری به‌مراتب تعداد کمتری داشتند. البته شرکت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مستقلی در خارج از پاویون ایران نیز در جیتکس دیده می‌شد.

در میان استارت‌آپ‌های حاضر در نمایشگاه نیز بیشترین ایده‌ها و طرح‌ها مربوط به ایده‌های شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها با مدل‌های متفاوتی بود.

برگزاری نمایشگاه فناوری در سطح استانداردهای جهانی

به‌نظر می‌رسد جیتکس از این جهت که از لحاظ کیفیت، نحوه و فضای برگزاری، نقاط دسترسی و ارایه خدمات در حد استانداردهای بین‌المللی است، توانسته نمونه موفقی از برگزاری نمایشگاه‌های فناوری اطلاعات دنیا باشد و به‌راحتی با نمایشگاه‌هایی مانند سبیت آلمان و CES امریکا رقابت کند.

در این نمایشگاه با توجه به همگرایی دو فناوری اطلاعات و ارتباطات، تمامی شرکت‌های فناوری اطلاعات و فناوری ارتباطات، در کنار یکدیگر و به‌صورت متمرکز در سالنهای مختلف حضور دارند.