اقدامات معاونت علمی ریاست جمهوری برای صادرات محصولات دانش‌بنیان

اقدامات معاونت علمی ریاست جمهوری برای صادرات محصولات دانش‌بنیان

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از توافق با بانک توسعه صادرات برای ایجاد خط اعتباری صادرات کالاهای دانش‌بنیان خبر داد و اظهار امیدواری کرد که سال ۹۵ سال صادرات محصولات دانش‌بنیان در معاونت علمی ریاست جمهوری باشد.

دکتر علیرضا دلیری در نشست شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه صادرات که با حضور دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور برگزار شد، درباره شرکت‌های دانش‌بنیان و صادرات محصولات این شرکت‌ها اظهار کرد: یکی از چالش‌های بزرگ شرکت‌های دانش‌بنیان بحث تأمین مالی و تضمین اعتبارات است که باید شرایط لازم برای این شرکت‌ها فراهم شود تا بتوانند صادرات محصولات تولیدی خود را داشته باشند. در خیلی از کشورهای دنیا آژانس‌هایی وجود دارند که باواسطه گری و ارتباط با شرکت‌ها کار تضمین خرید محصولات آن‌ها را انجام می‌دهند.

وی درباره موضوع تضمین اعتبار شرکت‌های دانش‌بنیان خاطرنشان کرد: تضمین اعتبار در خصوص شرکت‌های دانش‌بنیان به دلیل اینکه طرح‌های ارائه‌شده آن‌ها دارای ریسک بالاتری است و اعتبار سنجی و بررسی وضعیت آن‌ها طی شرایط خاصی انجام می‌شود و نیاز به یک مجموعه واسطه و یا نهادی دارد تا بتواند ریسک بالای این طرح‌ها را تضمین کند که این اتفاق در معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری رخ داد و ما توانستیم یک‌نهاد مالی تخصصی برای مجموعه دانش‌بنیان داشته باشیم تا در جهت کاهش ریسک طرح‌های دانش‌بنیان و حمایت از این طرح‌ها حرکت کنیم.

دلیری افزود: به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صندوق پژوهش و فناوری توسعه صادرات راه‌اندازی شد تا با آغاز فعالیت کاری خود از شرکت‌های دانش‌بنیان بدین منظور حمایت کند.

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی ریاست جمهوری تصریح کرد: این صندوق قرار است تا خدمات مختلفی در خصوص موضوع پایگاه‌های صادراتی، خدمات حضور در نمایشگاه‌های صادراتی بستر صادراتی و مواردی از این قبیل در حوزه صادرات کالاهای دانش‌بنیان را ایجاد کند.

وی خاطرنشان کرد: برای اینکه فرایند منسجم و مرتبی برای صادرات کالاهای دانش‌بنیان داشته باشیم، برنامه‌های متفاوتی را آغاز کرده‌ایم و بسترهایی فراهم شد تا آمار حضور و فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان به حد قابل توجیه رسید، در همین راستا ما فایل مستقلی برای انجام هرچه بهتر این موضوع ایجاد کردیم.

دلیری در ادامه تصریح کرد: در صندوق توسعه ملی خط مستقلی تنها برای صادرات محصولات دانش‌بنیان ایجادشده و در این خصوص بانک‌های عاملی که با این حوزه آشنا هستند، نیز معرفی‌شده‌اند؛ همچنین توافق‌نامه‌ای میان بانک‌های عامل و صندوق توسعه ملی نیز منعقدشده تا به‌صورت اختصاصی بر موضوع صادرات کالاهای دانش‌بنیان تمرکز کنند.

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی ریاست جمهوری همچنین به موضوع بازاریابی محصولات دانش‌بنیان نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به درخواست معاونت امور بین‌الملل و تبادل فناوری معاونت علمی قرار شد تا خط‌های اعتباری لیزینگی را ایجاد کنیم.

وی همچنین از توافق با بانک توسعه صادرات و ایجاد یک خط اعتباری برای محصولات دانش‌بنیان خبر داد و گفت: با توجه به اینکه این بانک به‌صورت تخصصی در حوزه صادرات محصولات فعالیت داشته و درگذشته نیز با معاونت علمی همکاری‌هایی را داشته، برای ایجاد خط اعتباری صادرات کالاهای دانش‌بنیان با این بانک به توافق رسیدیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی ریاست جمهوری اظهار کرد: در حوزه بورس کالا نیز اقداماتی انجام‌شده تا خریدوفروش محصولات دانش‌بنیان در بورس کالا انجام شود و با توجه به تأمین مالی و اعتباری امیدواریم که سال ۹۵، سال صادرات محصولات دانش‌بنیان در حوزه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری باشد.