fa-IR
تحریم، تمام مشکل استارت‌آپ‌ها نیست

تحریم، تمام مشکل استارت‌آپ‌ها نیست

حمیدرضا احمدیان در پنل تخصصی صادرات اپلیکیشن‌های موبایل در عصر تحریم، گفت: سه مساله صادرات، اپلیکیشن و تحریم موضوعات کلان و مهمی هستند؛ ما در کشورمان حتی باوجود تحریم صادرات داریم و عملکرد ما تا به امروز در بخش صادرات محصولات معدنی و کشاورزی است اما از ظرفیت‌های صادرات محصولات فناوری اطلاعات و ارتباطات و دانش‌بنیان به‌خوبی توجه نشده و در گام‌های اولیه قرار دارند.

مدیرکل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه‌گذاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: یکی از بخش‌های مهم در حوزه صادرات فناوری اطلاعات و ارتباطات، تجارت الکترونیک است که در داخل به‌خوبی رشد کرده اما در صادرات آن ناکام بودیم؛ جریان تجارت الکترونیکی به سمت موبایل رفته و شاهد تجارت الکترونیکی موبایل محور هستیم و همین باعث شده تا امروزه هر نفر چند اپلیکیشن تجارت الکترونیکی از ارسال غذا تا حمل‌ونقل و غیره را داشته باشد.

احمدیان با اشاره به چالش‌های موجود، گفت: توان مالی پایین استارت‌آپ‌ها و نداشتن اطلاعات از ترندها و کشش بازار هدف است؛ درعین‌حال اجرا نشدن قانون کپی‌رایت، رگولاتوری محصولات فناوری اطلاعات، تعدد متولیان صادرات فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور در کنار مشکلات بانکی و تسویه درآمدها ازجمله مشکلات استارت‌آپ‌ها را تشکیل می‌دهند.

او تصریح کرد: حوزه محتوا در زمان تحریم برای ما فرصتی بزرگ برای صادرات و کسب درآمد از ورود به بازارهای خوب منطقه‌ای ازجمله افغانستان و گرجستان است.

لزوم توسعه فریلنسرینگ (نیروهای پروژه‌ای)

احمدیان با اشاره به بسته تهیه‌شده توسط وزارت ارتباطات در زمان تحریم، گفت: در بسته حمایت از صادرات فاوا تاکید شده که باید توانایی‌های فناوری اطلاعات برای ایجاد آمار دقیق احصا شود تا پایگاه داده کسب‌وکارها ایجاد شود، همچنین ایجاد پایانه‌های صادراتی موقت و نهادهای کارگزاری و ایجاد و مناسب‌سازی زیرساخت‌های بانکی است.

او با تاکید بر اهمیت گسترش و توسعه فریلنسرینگ، افزود: حداقل کاری که می‌توانیم انجام دهیم، توسعه فضای فریلنس و درآمدزایی نیروی کار به‌صورت فریلنس است و برای همین نیاز است تا شرکت‌هایی واسط فریلنسرهای ایران و پروژه‌های خارجی باشند.

فرصت امروز تکرار نشدنی است، تحریم را می‌توان با صادرات فاوا و استفاده از این بستر کمرنگ کرد؛ بدین منظور باید فرهنگ فریلنسیگ ایجاد شود و نیروی کار تربیت شود و درعین‌حال با ایجاد و توسعه درگاه‌های فریلنسر از این بستر استفاده کرد.