برقراری ارتباط مستقیم استارت‌آپ‌ها و سرمایه‌گذاران در حوزه دریا

برقراری ارتباط مستقیم استارت‌آپ‌ها و سرمایه‌گذاران در حوزه دریا

محسن نادری پیکام، دبیر بخش «رویداد استارت‌آپ دمو اپلیکیشن دریایی» چهارمین دوره جشنواره ملی «دریا مسیر پیشرفت» گفت: صنایع دریایی به‌عنوان یکی از صنایع سودآور در دنیا معرفی‌شده که از بخش‌های مختلفی تشکیل‌شده است. تنوع و گستردگی فعالیت‌های موجود در این صنعت امکان شکل‌گیری و ایجاد کسب‌وکارهای کوچک با سرمایه‌گذاری کم را فراهم می‌کند.

او افزود: متاسفانه در کشور ما اقدامات و فعالیت‌های محدودی جهت رشد و پروش فضای کسب‌وکار در حوزه دریا انجام‌گرفته و نیازمند به توجه ویژه‌ای در این زمینه است؛ در این راستا می‌توان با تشویق فناوران و سرمایه‌گذاری مناسب در ایده‌ها و کسب‌وکارهای جدید، فرصت‌های شغلی مناسبی ایجاد کرد و شرکت‌های دانش‌بنیان دریایی را گسترش داد. 

نادری پیکام ادامه داد: ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی در جهت شکل‌گیری اکوسیستم کارآفرینی در حوزه دریا و استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در کشور، فعالیت‌ها و برنامه‌های متنوعی در این راستا برنامه‌ریزی کرده است. یکی از این برنامه‌ها حمایت از برگزاری رویدادهای استارت‌آپی به‌منظور حمایت از شرکت‌های نوپا و ایده‌پردازان است. 

او تاکید کرد: رویداد استارت‌آپ «اپلیکیشن‌های دریایی» در ابان ماه سال جاری باهدف برقراری ارتباط مستقیم بین صاحبان ایده و استارت‌آپ‌ها با سرمایه‌گذاران و با حضور شرکت‌های نوپا، استارت‌آپ‌ها و ایده‌پردازان این حوزه  برگزار خواهد شد و سپس جلسات خصوصی بین صاحبان ایده و سرمایه‌گذاران برگزار شده و طرح‌های انان مورد ارزیابی دقیق سرمایه‌گذاران قرار خواهد گرفت. 

او تصریح کرد: با توجه به روند روبه رشد استفاده از اپلیکیشن‌ها و نقش ان‌ها در زندگی مردم و همچنین تنوع فعالیت‌های موجود در حوزه دریا توسعه و فراگیر شدن استفاده از این فناوری، می‌تواند باعث بهبود خدمات و فعالیت‌های صنعتی شود.

او اضافه کرد: در این رویداد هیچ محدودیتی برای زمینه فعالیت اپلیکیشن‌های قابل‌ارایه در رویداد مطرح نبوده و صرفا ارتباط و کاربرد آن با حوزه دریا اهمیت دارد. طرح‌های مطرح‌شده می‌توانند در یک حوزه تخصصی دریا با رویکردهای خدماتی و اجتماعی باشند. 

نادری پیکام خاطرنشان کرد: پس از اتمام زمان ارسال طرح‌ها، داوری و ارزیابی اولیه توسط داوران تخصصی صورت پذیرفته و ایده‌ها و استارت‌آپ‌های برگزیده جهت ارایه در روز رویداد معرفی خواهند شد. 

او گفت: در روز رویداد شرکت‌کنندگان ۱۰ دقیقه زمان دارند تا طرح‌ها و ایده‌های خود را در مقابل سرمایه‌گذاران و داوران ارایه کنند. در انتها به سه طرح برگزیده جوایز نفیسی اهدا خواهد شد. پس‌ازان جلسات B۲B بین صاحبان طرح‌ها و  سرمایه‌گذاران جهت تجاری‌سازی و توسعه اپلیکیشن‌ها برگزار خواهد شد. 

چهارمین دوره جشنواره ملی «دریا مسیر پیشرفت» در بخش‌های «جشنواره فیلم کوتاه و عکس دانشجویی»، «مسابقات ربات‌های زیردریایی (ROV)»، «مسابقات طراحی و ساخت شناورهای دریایی (RSV) »، «مسابقه ملی ایده‌پردازی دریایی»، «طرح‌ها و دستاوردهای فناورانه دریایی کشور»، «جشنواره دانش‌اموزی دریا»، «نمایشگاه دستاوردهای فناورانه دریایی کشور»، «رویداد استارت‌اپ دمو اپلیکیشن دریایی» و «رویداد کارافرینی هوشمندسازی بنادر» به همت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی و ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان، یکم الی سوم آبان‌ماه در باغ‌موزه دفاع‌مقدس برگزار می‌شود.