شرکت‌های دانش‌بنیان نباید زیر پله‌ای باشند
سلطانی با اعلام افتتاح نماد فناوری کشور مطرح کرد

شرکت‌های دانش‌بنیان نباید زیر پله‌ای باشند

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی از افتتاح درگاه توانمندسازی شرکت‌های دانش‌بنیان برای ارائه خدمات آنلاین خبر داد و گفت: علاوه بر آن مجتمع شکوفایی که نماد فناوری کشور است، با استفاده از فناوری‌های داخلی به بهره‌برداری رسیده است.
دکتر بهزاد سلطانی در مراسم ضیافت افطاری صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به آخرین آمار شرکت‌های دانش‌بنیان افزود: تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان کشور به دو هزار و چهارصد و نه شرکت بالغ شده است که از این تعداد دو هزار و پنج شرکت به صندوق نوآوری و شکوفایی طرح ارائه کرده‌اند.
وی ادامه داد: از تعداد دو هزار و پنج طرح ارائه‌شده به صندوق تعداد ۶۰۰ طرح تعیین تکلیف شده است و تعداد ۴۰۰ طرح در دست بررسی قرار دارد، ضمن آن‌که تا صبح روز گذشته (یکشنبه ۲۳ خردادماه) تعداد طرح‌های مصوب این صندوق از مرز هزار طرح عبور کرده و به هزار و پنجاه طرح رسیده است.
سلطانی با تأکید بر این‌که این هزار و پنجاه طرح از سوی هزار و پنجاه شرکت ارائه‌شده است، خاطرنشان کرد: درمجموع در این تعداد شرکت دانش‌بنیان ده هزار و پانصد فارغ‌التحصیل دانشگاهی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به فعالیت هستند و محصولات تولیدشده در این شرکت‌ها پیشرفته است.

برگزاری سومین دوره رونمایی از محصولات دانش‌بنیان
وی از برگزاری سومین دوره رونمایی از محصولات دانش‌بنیان تولیدشده با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی خبر داد و افزود: سومین دوره رونمایی از محصولات تولیدشده شرکت‌های دانش‌بنیان در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار خواهد شد.

اضافه شدن تعداد صندوق‌های پژوهش و فناوری
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به عملکرد صندوق‌های پژوهش و فناوری، گفت: از سوی دولت صندوق‌های پژوهش و فناوری به وزارت علوم و صندوق نوآوری و شکوفایی واگذارشده که کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری به ریاست دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و به دبیری صندوق نوآوری و شکوفایی تشکیل‌شده است.
وی ادامه داد: در جلسات این کارگروه ۴ صندوق پژوهش و فناوری افلاک لرستان، صندوق پژوهش و فناوری کرمان، صندوق پژوهش و فناوری اطلس لرستان و صندوق توسعه صادرات و انتقال فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تشکیل‌شده است.
سلطانی با تأکید بر این‌که در مدت ۱۳ سال، ۱۸ صندوق پژوهش و فناوری تأسیس شد، یادآور شد: در مدت ۷ ماه از تشکیل کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری، ۴ صندوق پژوهش و فناوری به ۱۸ صندوق قبلی اضافه شد و امیدوارم با این سرعت تعداد صندوق‌های پژوهش و فناوری که ابزارهای مالی توسعه فناوری کشور هستند، اضافه شود.

ایجاد مجتمع شکوفایی
سلطانی با اشاره به خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی درزمینهٔ تأمین دفاتر کار برای شرکت‌های دانش‌بنیان، خاطرنشان کرد: در این زمینه تاکنون ۴ مورد دفاتر کار برای شرکت‌های دانش‌بنیان به پایان رسیده است که این دفاتر کار به شرکت‌های دانشگاه‌های تربیت مدرس و صنعتی شریف واگذارشده است.
وی ایجاد دفاتر کار برای مراکز شتاب‌دهنده‌ها و یک مورد ایجاد مجتمع شکوفایی شرکت‌های دانش‌بنیان را از دیگر خدمات صندوق نام برد و اظهار کرد:  ساختمان جدیدی نیز در این زمینه به‌تازگی به بهره‌برداری رسیده است.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با تأکید بر این‌که در دنیا ۳ نوع ساختمان با کاربردهای خاص وجود دارد، توضیح داد: انکوباتورها یا مراکز رشد، مراکز شتاب‌دهنده‌ها و مراکز فناوری ازجمله این ساختمان‌ها هستند که در کشورهایی چون چین و کشورهای اروپایی این ساختمان‌های فناوری با نماد خاص تأسیس‌شده‌اند.
وی با تأکید بر این‌که برای راه‌اندازی این نوع ساختمان در کشور اقدامی صورت نگرفته بود، اضافه کرد: برای تشویق و هدایت جوانان به سمت فعالیت‌های دانش‌بنیان به ایجاد نمادهای فیزیکی فناوری در شهر نیاز داشتیم؛ ازاین‌رو یکی از مأموریت‌های مجتمع شکوفایی شرکت‌های دانش‌بنیان خدمات‌دهی متمرکز به شرکت‌های دانش‌بنیان سراسر کشور تعریف‌شده است.

گالری فناوری در کشور
سلطانی با تأکید بر این‌که در این مجتمع، گالری فناوری ایجاد خواهد شد، یادآور شد: برای آن‌که این مجتمع به نماد و جاذبه فناوری در کشور تبدیل شود، علاوه بر آن‌که طبقه همکف آن به نمایشگاهی از فناوری‌های پیشرفته تولید داخل تبدیل خواهد شد، در طبقه اول آن نیز آمفی‌تئاتر و اتاق‌های جلسات درنظرگرفته شده است تا شرکت‌های دانش‌بنیان با اجاره آن، جلسات خود را در این سالن‌ها برگزار کنند.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی دوطبقه از این مجتمع را محل استقرار کارگزاران فناوری و صندوق‌های پژوهش و فناوری دانست و گفت: برخی از صندوق‌های پژوهش و فناوری مستقر در استان‌های کشور درخواست دفتر برای استقرار در تهران را داشتند که به‌این‌ترتیب درخواست آن‌ها تأمین می‌شود.

ارائه خدمات متمرکز به شرکت‌های دانش‌بنیان
وی دوطبقه این مجتمع را برای ارائه خدمات تجاری‌سازی به شرکت‌های دانش‌بنیان دانست و ادامه داد: علاوه بر این‌ها یک طبقه با عنوان «پنجره واحد» برای استقرار نمایندگان دستگاه‌های مختلف دولتی درنظرگرفته شده است تا خدمات این دستگاه‌ها به شرکت‌های دانش‌بنیان به‌صورت متمرکز ارائه شود.
سلطانی استقرار نمایندگان دستگاه‌های دولتی در این مجتمع را مستلزم همکاری نهادهای دولتی ذکر کرد و افزود: اگر در سال شعار «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نتوانیم به اهداف موردنظر دست‌یابیم، در هیچ سال دیگری نخواهیم توانست اهداف موردنظر در خصوص اقتصاد دانش‌بنیان را محقق کنیم.
وی با تأکید بر این‌که تا چند ماه آینده ارائه خدمات به شرکت‌های دانش‌بنیان آغاز خواهد شد، اضافه کرد: خرید این ساختمان بر اساس مصوبه این صندوق بوده است و امیدواریم زمانی که این مجتمع تبدیل به گالری و نمایشگاه فناوری شد، این ساختمان به محل تلاقی فناوران و این مجتمع به نماد فناوری کشور تبدیل شود؛ چراکه شرکت‌های دانش‌بنیان نباید «زیر پله‌ای» باشند، چون زمانی که این شرکت‌ها ثروتمند می‌شوند، قبل از آن، جامعه را ثروتمند کرده‌اند.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با تأکید بر این‌که در این مجتمع از فناوری‌های پیشرفته تولیدشده در کشور استفاده‌شده است، گفت: سیستم مدیریت هوشمند ساختمان، سنگ‌های دکوراتیو، سیستم IP  تلفن، شیرآلات هوشمند، چراغ‌های LED و باغ ایرانی ازجمله فناوری‌های داخلی است که در این مجتمع از آن استفاده‌شده است.
وی تصریح کرد: اگرچه تلاش‌ها برای ایجاد مجتمع فناوری آغازشده، اما ادعا نداریم هم‌اکنون نماد فناوری کشور ایجادشده است، البته درصدد هستیم تا این نماد شکل بگیرد و همچنین شیک و جذاب باشد.
سلطانی با اشاره به خدمات ارائه‌شده در این بخش از مجتمع شکوفایی یادآور شد: ما از شرکت‌های مرتبط با حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان درخواست استقرار در این مجتمع را کردیم و محل استقرار و اینترنت به‌صورت رایگان را در اختیار آن‌ها قرار خواهیم داد و این‌که آیا نمایندگان دستگاه‌های ذی‌ربط در این محل مستقر خواهند شد یا نه بسته به میزان همکاری آن‌ها دارد.

افتتاح درگاه توانمندسازی شرکت‌های دانش‌بنیان
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با تأکید بر این‌که شرکت‌های دانش‌بنیان نیازمند توانمندسازی مالی نیستند، خاطرنشان کرد: با راه‌اندازی این درگاه توانمندسازی، شرکت‌های دانش‌بنیان سراسر کشور می‌توانند پس از ثبت‌نام به‌صورت آنلاین از خدمات آموزشی، مشاوره‌ای و استانداردسازی صندوق بهره‌مند شوند.
به گفته وی، تاکنون ۲۴ شرکت از خدمات استانداردسازی صندوق بهره‌مند شده‌اند.
صندوق نوآوری و شکوفایی به‌عنوان نهاد حامی شرکت‌های دانش‌بنیان همواره در پی ارائه خدمات نوین متناسب با نیازهای این شرکت‌ها است. یکی از این خدمات حمایتی نوین، ایجاد مرکز خدمت‌رسانی یکپارچه به شرکت‌های دانش‌بنیان است که هدف آن متمرکز کردن انواع خدمات موردنیاز شرکت‌ها در یک ساختمان است، ازاین‌رو مجتمع شکوفایی را راه‌اندازی کرده است.
ارائه خدمات تخصصی با توجه به نیاز شرکت‌های دانش‌بنیان، ایجاد هم‌افزایی در ارائه خدمات نهادهای گوناگون، ایجاد نماد فناوری و هویتی نوین در کشور و پنجره واحد ارائه خدمات به شرکت‌های دانش‌بنیان برای سهولت ارتباط میان نهادهای گوناگون دست‌اندرکار در امور آن‌ها ازجمله اهداف این مجتمع عنوان‌شده است.
تاکنون این صندوق اقدام به راه‌اندازی ۴ مجتمع فناوری شماره یک (مجتمع شکوفایی)، مجتمع شماره ۲ (دانشگاه صنعتی شریف)، مجتمع شماره ۳ تربیت مدرس و مجتمع شماره ۴ همت (شرکت‌های شتاب‌دهنده) کرده است و از مجتمع‌های در دست اقدام می‌توان به مجتمع فناوری برای شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه علوم پزشکی تهران، استان خراسان رضوی، استان کرمان و استان سمنان اشاره کرد.
ایجاد این مجتمع‌ها در مرحله بررسی و ارزیابی‌های کارشناسی و فنی برای خرید و واگذاری است.