fa-IR
۸ تفاهم‌نامه همکاری میان شرکت‌های ایرانی و خارجی منعقد شد

۸ تفاهم‌نامه همکاری میان شرکت‌های ایرانی و خارجی منعقد شد

علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی در نشست هم‌اندیشی شرکت‌های دانش‌بنیان و اعضا هیات مدیره اتاق بازرگانی ایران و عراق و تجار عراقی، گفت: ایران و عراق تبادلات قابل‌توجهی در زمینه‌های مختلف داشته‌اند. در موضوع فناوری‌های نو نیز تعاملات خوبی در دوره‌های مختلف و در نمایشگاه‌های مختلف مشترک میان ایران و عراق برگزار شد.

او با اشاره به نمایشگاهی که ۶ سال پیش در اربیل عراق توسط ایران افتتاح شد، بیان کرد: در آن نمایشگاه قراردادهای خوبی به امضا رسید. این ارتباط می‌تواند ارتقا هم پیدا کند. ایران ازنظر فناوری‌های نو کشور غنی‌ای است و پیشرفت‌های خوبی داشته است. ایران در زمینه بیشتر فناوری‌ها در چند سال گذشته شاهد رشد گسترده‌ای بوده است.

دلیری توضیح داد: محصولات فناورانه ایرانی هرساله به کشورهای بزرگ ازجمله کشورهای اروپایی صادر می‌شود. جایگاه ایران در برخی از فناوری‌ها ویژه است. ازجمله این فناوری‌ها می‌توان به حوزه نانو اشاره کرد که ایران دارای رتبه چهارم در دنیا است.

او خاطرنشان کرد: ما به‌عنوان بخش سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری‌های نوین این آمادگی را داریم که تعامل را هرچه بیشتر برقرار کنیم. قراردادهای امروز نیز می‌تواند فرصتی برای تعاملات میان شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی و شرکت‌ها و دانشگاه‌های کشورهای دیگر ازجمله عراق را ایجاد کند.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی همچنین آمادگی ایران برای صادرات محصولات ایرانی از طریق خط‌های اعتباری مشترک را اعلام کرد و افزود: امکان انتقال فناوری برای شرکت‌های عراقی ازجمله اقداماتی است که همین‌جا برای آن اعلام آمادگی می‌کنیم. کشور ایران و عراق دارای روابط دیرینه‌ای است و در حوزه فناورانه نیز این تعاملات می‌تواند در تقویت روابط به‌خوبی ظاهر شود.