fa-IR
اولین نمایشگاه شهر هوشمند در ایران برگزار می‌شود

اولین نمایشگاه شهر هوشمند در ایران برگزار می‌شود

برای اولین بار در ایران قرار است آبان ماه سال جاری، نمایشگاه شهر هوشمند با محوریت مواردی همچون دولت هوشمند، ساختمان هوشمند، حمل‌ونقل، محیط‌‌‌زیست و اقتصاد هوشمند با حمایت وزارت راه و شهرسازی برگزار شود.

طی سال‌های اخیر موضوع شهر هوشمند در ایران همواره مطرح شده و حتی پنج شهر ارومیه، اصفهان، تهران، مشهد و تبریز به‌عنوان شهرهای هوشمند ایران معرفی شدند. بااین‌وجود کارشناسان معتقدند این شهرها هنوز با شاخص‌های نوین در این زمینه فاصله دارند و لزوم ارتقای تکنولوژی، ایجاد زیرساخت و بحث و تبادل‌نظر در این زمینه احساس می‌شود. بر این اساس نمایشگاه بین‌المللی شهر هوشمند برای نخستین بار در کشور  با حمایت وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور  (مرکز توسعه دولت الکترونیک، فناوری اطلاعات و آمار)، نهاد ریاست جمهوری (مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت)، سازمان‌ها، نهادها، انجمن‌ها و اتحادیه‌های داخلی و بین‌المللی هم‌زمان با برگزاری نخستین نمایشگاه مسکن، شهرسازی برگزار خواهد شد.

این نخستین باری است که مفهوم «شهر هوشمند» کانون توجه یک نمایشگاه بین‌المللی در ایران شده است که محورهایی ازجمله دولت هوشمند، ساختمان‌های هوشمند، حمل‌ونقل هوشمند، محیط‌زیست هوشمند، اقتصاد هوشمند، تجهیزات زیرساختی اطلاعات و مخابرات، سلامت و آموزش و انرژی را در برمی‌گیرد.

شهر هوشمند (Smart City) به شهری گفته می‌شود که بر اساس آخرین نظریه‌های تکامل‌یافته مدیریت شهری بر پایه فناوری اطلاعات و ارتباطات، دارای شش معیار اصلی حکمرانی هوشمند، شهروند هوشمند، محیط زندگی و محل زندگی هوشمند، اقتصاد هوشمند، حمل‌ونقل هوشمند و انرژی هوشمند باشد.

شهر هوشمند یک منطقه شهری است که از انواع مختلف سنسورهای الکترونیکی برای جمع‌آوری اطلاعات و تحلیل آن‌ها استفاده می‌کند که این اطلاعات برای مدیریت دارایی‌ها و منابع شهری کارآمد است. این پروسه، شامل اطلاعات جمع‌آوری شده از شهروندان، دستگاه‌ها و منابع شهری است که پردازش و تجزیه‌وتحلیل می‌شود تا به نظارت و مدیریت ترافیک و حمل‌ونقل، سیستم، نیروگاه، آب، تأمین شبکه‌های، زباله، مدیریت، قانون اجرای سیستم‌های اطلاعاتی و مدارس و کتابخانه‌ها و بیمارستان‌ها و دیگر خدمات اجتماعی کمک کند.

شهرهایی مثل سونگدو و سوون و محله‌ی گنگنم از شهر سئول (کره جنوبی)، استکهلم (سوئد)، واترلو در اونتاریو و کلگری در آلبرتا (کانادا)، تایپه (تایوان)، میتاکا (ژاپن)، گلاسکو (اسکاتلند)، نیویورک و لاگرانج از جورجیا (آمریکا) و درنهایت سنگاپور همه از شهرهایی بوده‌اند که برای تلاش‌هایشان در زمینه اضافه کردن شبکه‌های پرسرعت و خدمات الکترونیکی که به پایدار کردن محیط‌های خلاق، رشد و همگانی شدن شهر کمک می‌کرده‌اند از آن‌ها تقدیر شده است.

 در این نمایشگاه که از ۲۷ تا ۲۹ آبان ماه در محل مصلا تهران برگزار خواهد شد، محورهای مسکن و شهرسازی نیز در کنار شهر هوشمند موردتوجه قرار خواهد گرفت که انبوه‌سازان و سازندگان پروژه‌های کلان مسکن، بررسی دستاوردها و توانمندی‌های شهرداری‌های کشور، موضوع پسماند و بازیافت زباله، انرژی نو در مسکن و شهرسازی و مهندسین مشاور، طراحان و معماران پروژه‌های کلان‌شهری از اصلی‌ترین محورهای موردتوجه نخستین نمایشگاه بین‌المللی شهر هوشمند خواهند بود.