fa-IR
تشکیل بازار منطقه‌ای در حوزه ICT

تشکیل بازار منطقه‌ای در حوزه ICT

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه اجلاس وزیران اتحادیه منطقه‌ای کشورهای مستقل مشترک‌المنافع در زمینه ارتباطات (RCC) با کنستانتین نوسکوف وزیر توسعه دیجیتال، مخابرات و ارتباطات جمعی فدراسیون روسیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

آذری جهرمی در این دیدار با تاکید بر اینکه اقتصاد دیجیتال چهره جهان امروز را تغییر داده است، گفت: ارتباطات در گذشته مسئول برقراری ارتباط سخت‌افزاری میان افراد و بخش‌های مختلف بود ولی امروز به مدد پیشرفت صنعت، نقش فناوری اطلاعات در تمامی ابعاد زندگی اجتماعی ازجمله کشاورزی، سلامت و انرژی بسیار اثرگذار شده است.

وزیر ارتباطات با اعلام پیشنهاد تشکیل یک بازار منطقه‌ای ۱.۵ میلیارد نفری در حوزه اینترنت و ارتباطات تصریح کرد: این بازار منطقه‌ای می‌تواند میان ایران، روسیه، ترکیه، آذربایجان و هند بر مبنای پول ملی این کشورها تشکیل شود.

بالاترین مقام ICT کشور گفت: در قدم اول باید زمینه ایجاد این بازار و حمایت از بخش خصوصی و شرکت‌ها برای ورود به آن میسر شود تا در مراحل بعدی نظام اداره این بازار به‌طور کامل به شرکت‌ها و فعالان بخش خصوصی منتقل شود. 

در ادامه این دیدار، کنستانتین نوسکوف وزیر توسعه دیجیتال، مخابرات و ارتباطات جمعی فدراسیون روسیه با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه ایران و کشورهای مختلف جهان گفت: اقدامات آمریکا تجارت آزاد در جهان را با تحدید مواجه کرده و اکنون بسیاری از کشورها درک بهتری از مواضع ایران پیداکرده‌اند.

او افزود: زمینه‌های فراوانی برای همکاری‌های ایران و روسیه در زمینه‌های IT و اقتصاد دیجیتال وجود دارد که باید فعال شوند.

نوسکوف با استقبال از پیشنهاد آذری جهرمی برای ایجاد بازار منطقه‌ای تصریح کرد: این کار سختی است اما مسیر درستی است که باید پیموده شود.

در این دیدار طرفین ضمن تاکید بر ارتقا سطح همکاری‌های دو کشور در حوزه ارتباطات برای برگزاری دومین جلسه کمیسیون مشترک ICT در آینده نزدیک توافق کردند.