ظرفیت بازار آی.سی.تی کشور سه برابر می‌شود

ظرفیت بازار آی.سی.تی کشور سه برابر می‌شود

افزایش ظرفیت بازار به ۳۹ هزار میلیارد تومان

معاون دولت، مجلس و استان‌های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در حال حاضر ظرفیت بازار آی‌.سی.تی کشور از ۲۱ هزار میلیارد تومان به ۳۹ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است که پیش‌بینی می‌شود در برنامه ششم توسعه این ظرفیت تا سه برابر افزایش یابد.

مرتضی براری پیش از ظهر امروز در دیدار با استاندار اردبیل اظهار داشت: در حال حاضر ظرفیت بازار آی‌.سی.تی کشور از ۲۱ هزار میلیارد تومان به ۳۹ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است که پیش‌بینی می‌شود در برنامه ششم توسعه این ظرفیت تا سه برابر افزایش یابد.

وی با اشاره به درآمدزایی در حوزه آی.سی.تی بیان کرد: ۸۰ درصد اقتصاد در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در حال حاضر توسط 20 درصد جمعیت اداره می‌شود به‌طوری‌که بخش اعظمی از این اقتصاد در اختیار شرکت‌هایی کوچکی بوده که در استان‌هایی بزرگ همچون تهران فعالیت می‌کنند و این شرکت‌ها بیشترین ارزش‌افزوده را دارند.

معاون دولت، مجلس و استان‌های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پویایی را ازجمله شاخصه‌های اقتصاد کشور دانست و تصریح کرد:‌ این پویایی به دلیل وجود سه رکن اصلی اقتصاد اعم از نیروی انسانی، زیرساخت‌ها و بازار بوده که سبب شده تا به جذاب‌ترین اقتصادها تبدیل شود اما بااین‌وجود این ارکان به شکل متوازن به‌کارگیری نشده‌اند و در چنین شرایطی ضروری است تا دانش‌آموختگان به‌عنوان کارآفرین پرورش‌یافته و در این حیطه فعالیت کنند.

براری افزود: باید کارآفرین بودن دانشجویان در محیط دانشگاه عملیاتی شده و از وضعیت فعلی که کمترین فشار روانی و مالی بر روی آن‌ها بوده خارج‌شده و به شکل خلاق تربیت شوند تا بتوانیم با چنین تربیت و پرورش دانش‌آموختگان به‌جای افزایش تعداد آن‌ها شاهد افزایش تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان با تخصص و خلاقیت دانش‌آموختگان باشیم.

وی با اشاره به ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و لزوم توجه و حمایت از آن‌ها اظهار کرد: در برخی استان‌ها شرکت‌های دانش‌بنیان باوجود محدودیت نیروی انسانی امام توانسته‌اند درزمینهٔ بودجه سالانه استان خود درآمدزایی کنند که ضروری است این امر در استان اردبیل نیز موردتوجه قرار گیرد.

معاون دولت، مجلس و استان‌های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه باید تلاش و تعامل همه‌جانبه‌ای بین مسئولان استان انجام شود تا در برنامه ششم توسعه سهم استان اردبیل از بازار ارتباطات و فناوری اطلاعات به یک هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان افزایش یابد گفت:‌ باید از تمامی ظرفیت‌های استان برای این امر و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان بهره‌گیری کرد تا به اهداف موردنظر دست‌یافت.