شرکت‌های دانش‌بنیان نوک پیکان اقدام و عمل به اقتصاد مقاومتی

رئیس پارک علم و فناوری استان خراسان جنوبی، با بیان اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان نوک پیکان اقدام و عمل به اقتصاد مقاومتی است، گفت: پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد زاغه مهمات عرصه نبرد اقتصاد مقاومتی و شرکت‌های دانش‌بنیان و هسته‌ای فناور مستقر در این مجموعه‌ها به‌مثابه مهمات هستند.

محمدرضا دوستی، در دومین نشست کمیته اقتصاد دانش‌بنیان پارک علم و فناوری استان، امروز (۲۲ خردادماه) با بیان اینکه شناسایی موقعیت در زمان کنونی و تصمیم بر مبنای آن بسیار حائز اهمیت است، گفت: سنوات گذشته تأکید مقام معظم رهبری بر اشاعه فرهنگ اقتصاد مقاومتی بود اما امسال شاهد تأکید ویژه ایشان بر اقدام و عمل به این مهم هستیم یعنی باید همه‌جانبه به عرصه نبرد اقتصاد مقاومتی ورود پیدا کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به ایجاد ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و انتخاب دکتر جهانگیری به سمت فرمانده ستاد، این اولین بار است که بعد از پایان ۸ سال دفاع مقدس، در حوزه‌ای غیرنظامی شاهد ایجاد ستاد فرماندهی هستیم.

دبیر کمیته اقتصاد دانش‌بنیان ستاد اقتصاد مقاومتی استان خراسان جنوبی، افزود: اقتصاد مقاومتی همان‌گونه که از نامش هویداست یعنی اقتصادی مقاوم نسبت تأثیرات و دست‌اندازی‌های خارجی؛ یعنی اقتصادی که نتوان از آن به‌عنوان اهرمی برای فشار به یک جامعه استفاده کرد. این مهم به دست نمی‌آید مگر با عمل به اقتصاد مقاومتی و بسط و توسعه این اقتصاد به‌وسیله و بر مبنای دانش.

دوستی تصریح کرد: جدید بودن و بومی بودن خصیصه‌های متمایز محصولات دانش‌بنیان است که باعث عدم خروج ارز از کشور، عدم نیازمندی به کشورهای بیگانه، افزایش اشتغال در سطح جامعه می‌شود و این دقیقاً همان چیزی است که مقام معظم رهبری از ما خواسته‌اند.

وی در خصوص اقتصاد مقاومتی در استان تأکید کرد: با توجه به شرایط اقلیمی و جغرافیای استان آنچه می‌تواند چرخه اقتصاد این استان را بیش‌ازپیش به زنجیره اقتصاد مقاومتی متصل نماید، ایجاد بستری برای افزایش تعداد و قدرت شرکت‌های دانش‌بنیان و هسته‌های فناور بومی استان است.

رئیس پارک علم و فناوری استان خراسان جنوبی یادآور شد: همان‌گونه که بارها گفته‌شده استان خراسان جنوبی در سه حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات IT و ICT ، گیاهان دارویی و انرژی‌های تجدید پذیر خصوصاً انرژی خورشیدی دارای مزیت نسبی است.

دوستی خاطرنشان کرد: پارک علم و فناوری استان نیز تاکنون تمام توان خویش را برای نیل به این مهم به‌کاربرده است و انشاء الله به اتخاذ تدابیر جدید به دنبال توسعه و افزایش توان این شرکت‌ها خواهیم بود.