fa-IR
اولویت‌دهی به استارت‌آپ‌های فعال در حوزه مدیریت شهری
تفاهم‌نامه معاونت علمی و شهرداری؛

اولویت‌دهی به استارت‌آپ‌های فعال در حوزه مدیریت شهری

تفاهم‌نامه همکاری مشترک معاونت علمی‌وفناوری ریاست جمهوری و شهرداری تهران صبح امروز در محل معاونت علمی با حضور دکتر سورنا ستاری و محمدعلی افشانی منعقد شد.

این تفاهم‌نامه برای تسهیل استقرار استارت‌آپ‌ها، شتاب‌دهنده و ایجاد مراکز فناوری و کارخانه‌های نوآوری در بافت‌های فرسوده، ناکارآمد و پهنه‌های صنعتی متروکه شهر تهران و استفاده از ظرفیت‌های بالقوه در حوزه فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان منعقدشده است.

استفاده از ظرفیت‌های موجود شهر تهران در شناسایی و واگذاری ساختمان‌ها و پهنه‌های صنعتی متروکه با فضاهای قابل‌استفاده در بافت فرسوده و ناکارآمد شهری برای میزبانی استارت‌آپ‌ها و شتاب‌دهنده‌ها باهدف بهره‌برداری اثرات توسعه‌ای و ارزش‌افزوده حاصل از استقرار آن‌ها در راستای بازآفرینی شهری از اهداف این تفاهم‌نامه محسوب می‌شود.

همچنین توسعه زیست‌بوم نوآوری و فناوری به‌منظور توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و استفاده از قابلیت‌های کلان‌شهر با تاکید بر توانمندسازی ساکنان بافت فرسوده و ناکارآمد شهر تهران  از دیگر اهداف این تفاهم‌نامه به شمار می‌رود.

ترویج و فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان به‌عنوان یکی از مولفه‌های مهم اقتصاد مقاومتی، جریان سازی و بهره‌برداری از اثرات توسعه‌ای و ارزش‌افزوده (اقتصادی-اجتماعی و اشتغال آفرینی) استقرار استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای دانش‌بنیان در راستای بازآفرینی فضاهای متروکه شهری-صنعتی از دیگر اهداف این تفاهم‌نامه است.

معاونت علمی در راستای انعقاد این تفاهم‌نامه متعهد به «شناسایی شرکت‌های دارای صلاحیت و معرفی آن‌ها به شهرداری»، «اولویت‌دهی به استارت‌آپ‌های فعال در حوزه مدیریت شهری و حوزه‌های مرتبط برای استقرار»، «ارزیابی عملکرد شرکت‌های استقراریافته در بازه زمانی شش‌ماهه» و «همکاری و مساعدت در بازسازی و بازآفرینی پهنه‌های صنعتی متروکه برای استفاده استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان» است.

تمامی هزینه‌های تسهیل‌گری در حوزه ارزیابی و انتخاب استارت‌آپ‌ها و نظارت بر فعالیت و ارزیابی عملکرد آن‌ها به عهده معاونت علمی است و کمیته راهبری بر اساس برنامه‌های موجود یا پیشنهادهای جدید ارایه‌شده چگونگی و میزان اعتبارات موردنیاز موضوعات تفاهم‌نامه را با مجوز از مراجع ذیصلاح و ذی‌ربط تعیین و تامین می‌کند.

زمان شروع همکاری مشترک در قالب این تفاهم‌نامه از تاریخ امضا به مدت ۴ سال است.