fa-IR
مصاحبه با فرهاد هدایتی‌فرد، موسس استارت‌آپ تسکولو

مصاحبه با فرهاد هدایتی‌فرد، موسس استارت‌آپ تسکولو

سرمایه‌گذاران ایرانی با مشارکت اندک در پی سهام زیاد هستند

فرهاد هدایتی‌فرد، بنیان‌گذار تسکولو با بیان این‌که این کسب‌وکار، کار خود را با سرمایه ۵۰‌ میلیون تومانی آغاز کرد، می‌گوید: نخستین بار با حضور در برنامه‌ شتاب‌دهی آواتک، پس از pitch کردن ایده، ارایه بیزینس پلن، بررسی تیم و محصول توسط سرمایه‌گذار،‌ توانستیم اعتماد این شتاب‌دهنده را جلب کنیم. در زمستان سال ۱۳۹۴، مبلغ ۲۵ میلیون تومان از شتاب‌دهنده آواتک دریافت کردیم که صرف پرداخت هزینه‌های نیروی انسانی و سرور‌ها شد.

موسسان استارت‌آپ‌ها همواره نگران نبود دانش کافی سرمایه‌گذاران در مورد استارت‌آپ‌ها، دخالت‌های زیاد سرمایه‌گذاران، سهم‌خواهی بیش‌ازحد سرمایه‌گذاران و حتی گاهی دزدیده شدن ایده‌هایشان هستند و ممکن است به این دلایل اصلا به سرمایه‌گذار مراجعه نکنند اما من معتقدم که به‌غیراز دزدیده شدن ایده، بقیه نگرانی‌ها به‌جاست زیرا همچنان فرهنگ سرمایه‌گذاری استار‌ت‌آپی در ایران مناسب نیست. درخواست سهام زیاد در قبال مبلغ کم، عدم پرداخت یکجا و حتی عدم پرداخت به‌موقع مبالغ در حالتی که مبلغ یکجا پرداخت نمی‌شود، درخواست اطلاعات زیاد و گزارش‌های بیش‌ازحد و دست‌وپا گیر و... موجب انتقال تمرکز از موفقیت کسب‌و‌کار به پیگیری و مکاتبات با سرمایه‌گذار می‌شود.

دانش کم سرمایه‌گذاران نسبت به استارت‌آپ‌ها، دخالت‌های گسترده و سهم‌خواهی زیاد از مهم‌ترین چالش‌هایی است که باعث می‌شود استارت‌آپ‌ها به دنبال سرمایه‌گذاران نروند.

در مقابل، روند سرمایه‌گذاری در ارتباط با سرمایه‌گذاران خارجی بسیار سریع‌تر است. ما با سرمایه‌گذار خارجی خودمان توسط روابط کاری که قبلا داشتیم ارتباط برقرار کردیم اما به دلیل تحریم‌ها مجبور شدیم شرکت خارجی در کنار شرکت خودمان ثبت کنیم تا بتوانیم مراودات را از آن طریق انجام بدهیم که این کار با کمک خود سرمایه‌گذار به‌سرعت انجام شد. سرمایه‌گذاری آن‌ها از زمان شروع مذاکره تا تایید و پرداخت، فقط حدود یک ماه طول کشید. پرداخت مبلغ سرمایه به‌صورت یکجا و بعد از ثبت شرکت خارجی انجام و به‌حساب بانکی شرکت خارجی واریز شد. پس‌ازآن نیز سرمایه‌گذار به گزارش‌های کوتاه ماهانه (در حد ۲-۳ پاراگراف) بسنده و هدفش از دریافت این گزارش‌ها را کمک به استارت‌‌آپ عنوان کرد.

این در حالی است که هدف از ارایه گزارش به سرمایه‌گذار ایرانی، کنترل استارت‌آپ است. انتظار ما از سرمایه‌گذاران این است که بتوانیم از شبکه ارتباطی سرمایه‌گذار استفاده کنیم، مبلغ سرمایه به‌موقع پرداخت شود و در صورت وجود تجربه واقعی کاری در زمینه فعالیت استارت‌آپ، به بهبود استراتژی کاری آن کمک کند.

جذب سرمایه و یافتن سرمایه‌گذار در مراحل بعدی به دلیل نیاز به حجم بالای سرمایه سخت‌تر است؛ به‌ویژه سرمایه‌گذاری که در حوزه فعالیت استارت‌آپ تجربه داشته باشد و بتواند ارزشی بیش از مبلغ سرمایه ایجاد کند. معتقدم در حال حاضر، بااینکه در سال‌های گذشته شمار سرمایه‌گذاران بیشتر شده است اما همچنان میزان سرمایه موجود برای تمامی مراحل رشد استارت‌آپ‌های اکوسیستم کشور کافی نیست.