fa-IR
عزم جدی ایران برای توسعه روابط بین‌المللی مبتنی بر فناوری
سورنا ستاری خبر داد:

عزم جدی ایران برای توسعه روابط بین‌المللی مبتنی بر فناوری

سورنا ستاری با اشاره به بهبود شاخص‌های حوزه فناوری و نوآوری ایران در سال‌های گذشته گفت: ارتقای جایگاه ایران در شاخص‌های جهانی نوآوری (GII) باعث شده است تا جایگاه کشورمان در حوزه برخی از فناوری‌های کلیدی در بین کشورهای برتر دنیا قرار بگیرد.

ستاری بهبود شاخص جهانی نوآوری ایران از رتبه ۱۲۰ به ۶۰ اشاره کرد و گفت: این سیاست‌ها در راستای ایجاد محیط مساعد کسب‌وکار پایه‌ریزی شده است چراکه ایجاد این محیط، مهم‌ترین لازمه برای رونق کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و ارتقاء جایگاه ایران ازنظر نوآوری و کارآفرینی به شمار می‌رود.

او ادامه داد: بهبود قابل‌توجه وضعیت علم و فناوری ایران متاثر از سیاست‌های دولت برای حرکت به‌سوی اقتصاد دانش‌بنیان ایجاد زیست‌بوم مساعد کارآفرینی و نوآوری در سال‌های اخیر است.


زیست‌بوم مساعد کارآفرینی و نوآوری زمینه‌ساز همکاری‌های بین‌المللی

رییس بنیاد ملی نخبگان، جایگاه مطلوب ایران از لحاظ تعداد فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم پایه و فنی و مهندسی را یادآور شد و گفت: تعداد متخصصان فعال در حوزه‌های نانو فناوری زیست‌فناوری علوم شناختی بهبود قابل‌توجهی داشته و وضعیت علم و فناوری ایران را ارتقا بخشیده است.

او با اشاره به ایجاد محیط مساعد کسب‌وکار شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپی افزود: در ایران محیط و مساحت برای فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان ایجادشده است به‌طوری‌که برخی از استارت‌آپ‌های موفق طی ۵ سال گذشته توانستند جای خود را در میان درآمدزاترین و اشتغال‌زاترین کسب‌وکارهای کشور پیدا کنند.

ستاری با اشاره به این‌که در این زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری، خدمات و محصولات مختلفی تولید و ارایه‌شده و زمینه خوبی برای اشتغال جوانان شده است، اظهار کرد: با ایجاد بسترهای حمایتی مناسب، توانستیم ارتباط میان مراکز نوآوری و متخصصان محصولات مختلف را به نوآوری و تولید برسانیم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور گفت: امیدواریم این جلسه بتواند فتح بابی برای ارتباطات شرکت‌های دو طرح و تبادلات فناوری در حوزه‌های مختلف ازجمله شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها شود.


عزم جدی ایران برای توسعه همکاری‌های فناورانه و نوآورانه

معاون علمی و فناوری رییس جمهور به عزم ایران برای توسعه روابط مبتنی بر توسعه علمی و همکاری‌های فناوری اشاره و تاکید کرد: ایران با ظرفیت خارق‌العاده نیروی انسانی و زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری آماده توسعه همکاری‌های علمی فناوری و اقتصادی با کشورهای دنیا است و همکاری‌های و توسعه همکاری‌های این حوزه با کشورهای اتحادیه آفریقا، جزو اولویت‌های جدی دولت جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.


استقبال بازار اوگاندا از محصولات فناورانه ایرانی
 

در ادامه وزیر علم، فناوری و نوآوری اوگاندا الیودا توموسیجه در ابتدای این جلسه با اشاره به دستاوردهای متخصصان ایرانی گفت: ایران توانسته است با سیستم آموزشی مناسب متخصصان زیادی تربیت کند.

او افزود: دستاوردهای ایرانیان در حوزه کشاورزی و بایو تکنولوژی موردتوجه و قابل‌تقدیر است.

 در نشست مشترک تجاری ایران و اوگاندا محصولات فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی موردتوجه شرکت‌های اوگاندایی قرار گرفت. نشست تجاری ایران و اوگاندا با محوریت شرکت‌های فناور و با حضور ۱۵۰ شرکت فناور دو کشور، معاون علمی و فناوری رییس جمهور، وزیر علم، فناوری و نوآوری اوگاندا و شرکت‌های ایرانی و خارجی برگزار شد چهارشنبه ۱۱ مهرماه سال جاری در کامپالا پایتخت اوگاندا برگزار شد.