fa-IR
مصاحبه با فیروزه کرمانشاه، عضو موسس مجموعه سرمایه‌گذاران نیک‌اندیش کارایا
ورود به کسب‌وکار بر مبنای شهود کارآفرینانه

مصاحبه با فیروزه کرمانشاه، عضو موسس مجموعه سرمایه‌گذاران نیک‌اندیش کارایا

کارایا متشکل از گروهی از سرمایه‌گذاران معتبر و نیک‌اندیش (فرشتگان سرمایه‌گذار) است که از طریق سرمایه‌گذاری در مراحل اولیه پروژه‌ها و شرکت‌های نوپا، به دنبال کسب بازده مالی بالاتر هستند. این گروه با استفاده از دانش، تجربه و دارایی اعضای خود فرصت‌های کاری و سرمایه‌گذاری مناسب را فراهم می‌آورد و با به‌کارگیری تجربیات اعضا در زمینه‌ها و صنایع گوناگون و ارایه مشاوره‌های مدیریتی، مالی و فنی به کارآفرینان و سرمایه‌گذاران، آن‌ها را در مراحل مختلف کار همراهی می‌کند. روابط صمیمانه، فعالیت‌های اجتماعی و اشتراک‌گذاری تجربیات مدیریتی، کاری، علمی، فنی، دانشگاهی و نظرات اعضا در بهبود انجام امور و کاهش ریسک از اصول اساسی در کارایا هستند.

فیروزه کرمانشاه، عضو موسس مجموعه «سرمایه‌گذاران نیک‌اندیش کارایا» با اشاره به این‌که حدود سه سال از آغاز به کار این مجموعه می‌گذرد، کارایا را نخستین گروه «angel investor» در ایران معرفی کرد و گفت: در مجموعه کارایا به دلیل تفاوت‌‌‌های معنایی و فرهنگی موجود در کلمه Angle investor؛ به‌جای سرمایه‌گذار فرشته یا خطرپذیر از عبارت «سرمایه‌گذار نیک‌اندیش» استفاده می‌کنیم و تلاش می‌کنیم این عنوان را در اکوسیستم نهادینه کنیم. به اعتقاد کرمانشاه، کارایا شکافی را در اکوسیستم سرمایه‌گذاری و نوآوری برای سرمایه‌گذاران پُر کرده است. او در مورد زمان ورود سرمایه‌گذاران نیک‌اندیش به یک کسب‌وکار گفت: فرد کارآفرین در مراحل رشد یک استارت‌آپ یا یک ایده، اغلب به مرحله‌ای می‌رسد که تمام سرمایه‌ شخصی و یا سرمایه‌ای که از دوستان و نزدیکان خود به دست آورده را صرف کسب‌وکار می‌کند اما نشان‌گرهای آن کسب‌وکار هنوز به حدی از رشد نرسیده‌‌اند که پایداری و سودآوری آن برای سرمایه‌گذاران رسمی بزرگ‌تر مانند VCها یا بانک‌ها جذاب باشد. در این مرحله کسب‌وکار نمی‌تواند سرمایه‌گذاران را برای سرمایه‌گذاری قانع کند، درعین‌حال نشانه‌هایی از امید در کسب‌وکار وجود دارد که در صورت تزریق نشدن سرمایه ممکن است شکست بخورد؛ در این زمان است که سرمایه‌گذاران نیک‌اندیش وارد می‌شوند.

کرمانشاه درباره سرمایه‌گذاران حاضر در این مجموعه می‌گوید: گروه سرمایه‌گذاران کارایا متشکل از مجموعه‌ای از کارآفرینان باسابقه است که در سابقه خود دست‌کم یک‌بار تجربه موفق کارآفرینی را دارند و یا در زمره کارآفرینان سریالی هستند. بنابراین علاوه بر در نظر داشتن نشانگرهای کسب‌وکار، بر مبنای بینش و تجربه شخصی خود از ایده محوری و تیم کارآفرین درباره سرمایه‌گذاری روی استارت‌آپ تصمیم می‌گیرند.

سرمایه‌گذاران کارایا علاوه بر در نظر گرفتن نشانگرهای کسب‌وکار، بر مبنای بینش و تجربه شخصی درباره سرمایه‌گذاری روی استارت‌آپ تصمیم‌گیری می‌کنند.


او با بیان اینکه تصمیم کارآفرینان شخصی است و هر سرمایه‌گذار نیک‌اندیش در هر مورد از سرمایه‌گذاری شخصا و مستقل از دیگر افراد تصمیم‌گیری می‌کند گفت: ورود سرمایه‌گذاران به کسب‌وکاری که در مرحله توسعه، طراحی مفهومی یا تست باشد، زود است ولی استارت‌آپ‌هایی که نمونه اولیه‌ای از محصول (MVP) را تولید و تجربه‌ای از فروش آن به مشتریان را داشته باشند؛ می‌توانند روی سرمایه‌گذاران نیک‌اندیش کارایا حساب باز کنند.

کرمانشاه در خصوص سازوکار تیم اجرایی کارایا برای انتخاب استارت‌آپ‌ها می‌گوید: ابتدا تیم کسب‌وکار از چند مرحله غربالگری عبور داده می‌شود تا مطمئن شویم که تیم قدرتمندی را به سرمایه‌گذار معرفی می‌کنیم. اگر تیم استارت‌آپ بی‌انگیزه، ضعیف یا در مرحله پایینی از بلوغ باشد، به سرمایه‌گذار معرفی نخواهد شد. تیمی که از مراحل پیش‌ غربال‌گری و غربال‌گری کارایا عبور می‌کند، این فرصت را پیدا می‌کند که ایده‌ خود را در جمع سرمایه‌گذاران دعوت‌شده که به‌طور متوسط حدود ۵۰ نفر هستند ارایه ‌کند. در این مرحله تصمیم با سرمایه‌گذار است و ما فقط بستری را برای روبرو شدن یک تیم استارت‌آپی خوب با سرمایه‌گذاران فراهم می‌کنیم. ممکن است ۴ تا ۲۰ نفر تمایل به سرمایه‌گذاری داشته باشند، اما درنهایت معمولا بین ۶ تا ۱۲ سرمایه‌گذار روی هر تیم استارت‌آپی سرمایه‌گذاری می‌کنند.

کرمانشاه با بیان اینکه سرمایه‌گذاران نیک‌اندیش، سرمایه‌گذاران شخصی هستند و با یک شرکت سرمایه‌گذاری روبرو نیستیم گفت: نخستین قرارداد کارایا و تزریق سرمایه حدود دو سال پیش اتفاق افتاد و تاکنون روی حدود ۹ استارت‌آپ سرمایه‌گذاری کرده‌ایم اما هیچ‌کدام از قراردادهای ما هنوز به ‌پایان نرسیده‌اند.

او ارایه برنامه خروج از سوی استارت‌آپ به سرمایه‌گذار را یکی از نکات مهم رعایت شده در کارایا عنوان کرد و گفت: این هم برای تیم کارایا و هم برای گروه سرمایه‌گذاری مفید است، اگر سرمایه‌گذاران خروج موفقیت‌آمیز از استارت‌آپ داشته باشند، توان آن‌ها برای سرمایه‌گذاری‌های بعدی بالا می‌‌ماند.

به اعتقاد کرمانشاه از بزرگ‌ترین مزایای سرمایه‌گذاران نیک‌اندیش کارایا، امکان استفاده از اسمارت‌مانی به استارت‌آپ‌ها است. سرمایه‌گذاران نیک‌اندیش کارایا امکان استفاده از اسمارت‌مانی را به استارت‌آپ‌ها می‌دهند و ازآنجاکه یک تیم استارت‌آپی عموما جوان در کنار یک کارآفرین زبده قرار می‌گیرد، علاوه بر این‌که سرمایه به استارت‌آپ تزریق می‌شود، دانش افراد سرمایه‌گذاران نیک‌اندیش و سابقه و تجربه آن‌ها در عرصه ملی و بین‌المللی را به آن استارت‌آپ منتقل می‌کنند. درواقع ارزش این اسمارت‌مانی بیش از پولی است که در اختیار استارت‌آپ‌ها قرار می‌گیرد. یکی از دلایل علاقه‌مندی به جذب سرمایه از طریق سرمایه‌گذاران نیک‌اندیش نیز ارتباط بی‌واسطه استارت‌آپ‌ها با کارآفرینان باتجربه است.

کرمانشاه ارتباط کارایا پس از سرمایه‌گذاری با استارت‌آپ را مستمر عنوان کرد و درباره نحوه این ارتباط چنین گفت: در مکانیزم اول، در قرارداد‌های کارایا عموما با توافق دوجانبه یک نفر از کارایا، عضو هیات مدیره شرکت استارت‌آپی می‌شود. در مکانیزم دوم فردی که نماینده کارایا در شرکت استارت‌آپی است، مسائل و مشکلاتی که شرکت با آن مواجه می‌شود را در جلسات کارایا مطرح می‌کند و سعی می‌کند توسط سایر افراد عضو کارایا مشکل افراد را حل کند. در هر دولایه اصلی حمایت از استارت‌آپ توسط کارایا اتفاق می‌افتد و ارتباط بین کارایا و تیم استارت‌آپی در عین تعهد به قرارداد، ارتباطی دوستانه است.