fa-IR
حاصل هم‌اندیشی مدیریت کشور، ارتقا منافع ملی در راستای دانش و فناوری است
وزیر علوم در "هم‌اندیشی نقش‌آفرینی پژوهش و فناوری در اقتصاد ملی":

حاصل هم‌اندیشی مدیریت کشور، ارتقا منافع ملی در راستای دانش و فناوری است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست «هم‌اندیشی نقش‌آفرینی پژوهش و فناوری در اقتصاد ملی»، گفت: حاصل هم‌اندیشی مجموعه مدیریت کشور در حوزه برنامه‌ریزی و اجرا و بهره‌گیری از تجربه‌ها و نظریه‌ها هم سبب ارتقای حوزه علوم و تحقیقات خواهد بود و هم منافع ملی در راستای دانش و فناوری و محصول اندیشه‌های دانش‌پژوهان کشورمان را به ارمغان می‌آورد.

دکتر منصور غلامی در این نشست یک‌روزه که صبح امروز در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران برگزار شد، اظهار کرد: در حوزه آموزش و پژوهش در بازه زمانی پس از انقلاب شکوهمند اسلامی نسبت به تربیت نیروی انسانی در کشورمان اقدامات مؤثری صورت گرفته و دانش‌آموختگان بسیار خوبی در سطح تراز بین‌المللی آموزش داده‌ایم.

او تصریح کرد: اگر گذری به حضور شخصیت‌های علمی جوان کشور در مراکز برنامه‌ریزی و تصمیم‌سازی دنیا کنیم، می‌توان چهره‌های خوبی را مشاهده کرد که محصول تربیت دانشگاه‌های کشورمان هستند که این امر کیفیت آموزش را بیان می‌کند.

وزیر علوم افزود: بروندادهای علمی ما در مراکز مختلف علم‌سنجی و رتبه‌بندی‌های معتبر بین‌المللی دنیا جایگاه علمی مطلوبی را برای کشورمان رقم‌زده است.

او خاطرنشان کرد: اگر مجموعه آموزش و پژوهش باکیفیت خوب را در داخل کشور و در حل مسائل و برنامه‌ریزی‌های داخلی و ارتقای سطح اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور بیش‌ازپیش به‌کارگیریم، رویکردی است که با توجه به حرکتی که شکل می‌گیرد، به‌خوبی اتفاق می‌افتد.

دکتر غلامی با بیان اینکه ازنظر برهه زمانی در شرایط خاصی قرار داریم، افزود: استفاده از این شرایط زمانی فرصت مغتنمی است، چراکه ممکن است در یک‌زمانی درگیر شرایط دیگری شویم که این نیاز و هم‌گرایی و احساس تعلق مجموعه به هم برای حل مشکل را از دست بدهیم و یا کمرنگ شود، به شکلی که به نتایج عملی نرسد.

او بیان کرد: مطمئن هستم با اراده‌ای که در مجموعه سازمان برنامه‌وبودجه کشور وجود دارد، مجموعه همکاران حوزه آموزش عالی را نیز در کنار خود آماده ارایه فکر، اندیشه و طرح ببینند و این رویکرد قطعا به نتایج مطلوب خواهد رسید.

بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم، وزیر علوم در خاتمه افزود: معمول است که مراکز علمی کشورمان را از باب آنکه چه میزان دستاوردهای علمی در جامعه به کار گرفته می‌شود و همچنین مسئولان اجرایی کشور چه مقدار یافته‌های جدید را در فعالیت‌هایشان به کار می‌گیرند، نقد می‌کنند؛ این نشست‌ها پاسخ امیدوارکننده‌ای برای هر دو سوال می‌تواند ارایه دهد.