fa-IR
مصاحبه با میلاد بختی، هم‌موسس استارت‌آپ کاربوم
کمبود مهارت و انتظارات غیرواقعی، بزرگ‌ترین مشکل افراد جویای کار

مصاحبه با میلاد بختی، هم‌موسس استارت‌آپ کاربوم

میلاد بختی، هم‌موسس کاربوم با اشاره به این‌که کاربوم فقط یک بانک اطلاعاتی از فرصت‌های شغلی نیست، گفت: کاربوم پلتفرمی است که به افراد کمک می‌کند تا توانمندتر شوند و مسیر شغلی خود را هدفمندتر دنبال کنند.
در این سایت چند گام اصلی برداشته‌شده است؛ نخست این‌که با استفاده از آزمون‌های استانداردی که روی سایت قرار دارد، کارجو می‌تواند شناخت بهتری نسبت به خود و توانایی‌های خودش پیدا کند؛ در مرحله دوم رزومه‌ساز آنلاین این امکان را به کاربر می‌دهد که توانایی‌های خود را در قالب حرفه‌ای‌تری ارایه کند. سومین ویژگی این سرویس هم محتوای آموزشی و ویدیوهای آموزشی (وب یاد) در زمینه مهارت‌های رفتاری است. آشنایی با سازمان‌ها و محیط‌های کاری شرکت‌ها قابلیت دیگری است که در این پلتفرم اجرایی کرده‌ایم.

تلاش بر این بوده است که در همه بخش‌ها به‌صورت متوازن کار شود تا یکپارچگی و جامعیت و درنهایت خدمتی ارزشمند و کاملا جدید عرضه شود. مثلا در کنار روزمه‌سازی آنلاین، آزمون‌های روانشناسی قرارگرفته است و فرصت‌های شغلی متنوعی نیز در دسترس کاربران قرار می‌گیرد. در بخش توسعه مهارت‌های رفتاری نیز محتوای متنی و ویدیویی درباره تصمیم‌گیری، برند شخصی، قابلیت استخدامی، تفکر سیستمی و مواردی که فرد در محیط کار نیاز دارد، ارایه می‌شود.

مساله اصلی این نیست که افراد و سازمان‌ها نمی‌توانند همدیگر را پیدا کنند؛ زیرا از گذشته روش‌های ساده‌ و سنتی مثل آگهی در روزنامه همشهری یا معرفی نفربه‌نفر وجود داشته است، بنابراین افزایش سهولت فرآیند معرفی این دو گروه به یکدیگر تنها بخش سطحی از مساله است. اشکال اساسی این حوزه آن است که افراد نمی‌دانند چه می‌خواهند یا اینکه باوجود اشتغال به دلیل همین عدم شناخت از وضعیت موجود خود ناراضی هستند. من و دوستانم هم با چنین مشکلی روبرو بودیم و نمی‌دانستیم در چه‌کاری رضایت بیشتری داریم و به همین دلیل از این کار شروع کردیم. در کاربوم سعی کردیم فرآیند پیدا کردن شغل را با کاربر جلو ببریم و با ابزارهای موجود در سایت بهترین فرصت شغلی را بر اساس رزومه‌ و به‌صورت سیستمی به افراد معرفی کنیم.

موسس کاربوم با اشاره به فعالیت این سایت می‌گوید: تاکنون بیش از ۲ میلیون آزمون روانشناسی موفق داشته‌ایم که بعضی از آن‌ها هم رایگان هستند. محتوای آموزشی سایت ما میلیون‌ها بار دیده‌شده است و تاکنون بیش از ۳۰۰ هزار نفر از رزومه‌ساز آنلاین و چندین هزار سازمان هم از بستر کاربوم استفاده کرده‌اند.

او درباره فرصت‌های شغلی که روی سایت قرارگرفته‌اند، می‌گوید: بیشترین فرصت‌های شغلی مربوط به گروه‌های شغلی نرم‌افزار، فروش و منابع انسانی است و همچنین برخی صنایع مانند حوزه ICT نیازمندی‌های جدی‌تری در جذب استعدادها دارند.

میلاد بختی با اشاره به برنامه آینده کاربوم بیان می‌کند: قرار است بخشی از سرویس‌ها به‌روزرسانی شوند. درواقع سعی داریم با رصد بازار، اشتغال خلأهای آن را پوشش دهیم. نکته بسیار مهمی که به آن رسیدیم و تا حدودی با ذهنیت عمومی فرق دارد این‌ است که مشکل اصلی ما کمبود فرصت‌های شغلی نیست، بلکه مشکل ضعف مهارت و انتظار غیرواقعی افراد است. درواقع فرصت‌های شغلی زیادی وجود دارد اما سازمان‌ها نمی‌توانند افرادی با قابلیت‌های موردنیاز خود را پیدا کنند؛ این کمبود به‌خصوص در مشاغل تخصصی و دانشی که بخش جدی از بازار کار رو به رشد ما محسوب می‌شود، بسیار چشم‌گیر است.