fa-IR
آموزش نامناسب مانع اصلی تبدیل ایده به تولید محصول است
معاون نوآوری و فناوری وزیر ارتباطات:

آموزش نامناسب مانع اصلی تبدیل ایده به تولید محصول است

معاون نوآوری و فناوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یکی از مهم‌ترین موانع تبدیل ایده به محصول قابل‌ارائه به بازار را ارائه آموزش‌های ناکافی و نامناسب به ایده‌پردازان عنوان کرد.
امیرحسین دوایی مرکزی افزود: تبدیل ایده‌ای تازه به محصولی که توانایی ورود به بازار داشته باشد نیازمند آموزش‌های تخصصی است که تا پیش‌ازاین اقدامی برای ارائه آموزش‌های لازم به ایده‌پردازان نشده بود.
وی ارائه آموزش‌های تخصصی به ایده‌پردازان برای آنکه آنان ایده‌های خود را با انجام تحلیل‌ها و بررسی‌های لازم، قابل‌قبول و قابل‌پذیرش کرده و ابتدا خود بپذیرند که ایده‌ای نو و قابل‌رقابت در بازار دارند و سپس برای تولید اقدام کنند را در موفقیت ایده‌پردازان بسیار مهم ارزیابی کرد.

دوایی مرکزی با بیان اینکه اکنون مراکز شتاب‌دهنده، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد گام‌هایی را برای ارائه آموزش‌های تخصصی به ایده‌پردازان بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات (آی.سی.تی) کشور برداشته‌اند، از فعالیت تعدادی شرکت‌های خطرپذیر در این بخش خبر داد که به دنبال همکاری با ایده‌پردازان هستند.
معاون نوآوری و فناوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روش‌های متعددی را که برای تأمین مالی ایده‌پردازان بخش آی.سی.تی وجود دارد، مورداشاره قرار داد و نخستین گام برای حمایت از یک ایده و تبدیل آن به تولیدی قابل‌ارائه به بازار را خانواده ایده‌پرداز دانست. 
به گفته وی، نخست باید خانواده ایده‌پرداز قانع شود که ایده ارائه‌شده یک ایده تازه‌ای است که می‌تواند تبدیل به محصولی شده که بازار را در اختیار بگیرد و سپس سوده رسان باشد.
دوایی مرکزی با تأکید بر اینکه نخستین وظیفه یک ارائه‌کننده ایده خلاقانه آن است که خانواده خود را قانع کند که ایده وی تازه است و می‌تواند محصولی بازاری شود یادآور شد: روند ذکرشده در جهان به حمایت خانوادگی مشهور شده است.
معاون نوآوری و فناوری وزیر ارتباطات شیوه دیگر تأمین مالی ایده‌پردازان در جهان را فرشتگان سرمایه‌گذار عنوان کرد که تنها خیران نیستند اما از این گروه هم در جمع آن‌ها حضور دارند و خاطرنشان کرد: فرشتگان سرمایه‌گذار افرادی هستند که سرمایه خود را به‌جای انباشت در بانک‌ها و دریافت سود بانکی با دیدن یک ایده خلاقانه که امکان سودآور شدن داشته باشد را به سمت تولید آن هدایت می‌کنند.
وی لازمه فراهم شدن زمینه برای ظهور فرشتگان سرمایه‌گذار در کشورمان را ایجاد یک نوع مراجع و تحلیل‌گرانی دانست که برای بررسی ایده‌ها و اینکه سودآور خواهند بود یا نه و میزان سودآوری‌شان چقدر خواهد بود بر اساس تحلیل‌های کارشناسانه اقدام کرده و این تحلیل‌ها را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهند.
دوایی مرکزی شیوه دیگر را ورود سرمایه‌گذاران خطرپذیر عنوان کرد و گفت: این‌ها نهادهای حرفه‌ای و باتجربه بسیار زیاد هستند که با دید درازمدت به مسائل کسب‌وکاری وارد می‌شوند، به این امید که این کسب‌وکار به نقطه‌ای که رسید آن را به فروش رسانده و به دنبال دیگری بروند.
معاون نوآوری و فناوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اخذ تسهیلات و ورود به بازارهای سرمایه را از دیگر روش‌های تأمین مالی ایده‌پردازان بخش آی.سی.تی ذکر کرد و ادامه داد: همه روش‌های پیش‌گفته با یکدیگر مرتبط بوده و هیچ‌کدام به‌تنهایی نمی‌توانند معجزه کنند.
وی با بیان این‌که اگر اکنون شاهد حضور گسترده محصول‌های حاصل از ایده‌های خلاقانه در کشور نیستیم و علت آن را باید در وجود اشکال در فرآیند تأمین مالی ببینیم، گفت: باید دید اشکال در کجا بروز کرده و برای رفع آن اقدام کرد.
به گفته دوایی وجود یک روحیه تعاملی برای آنکه ایده‌ای خلاقانه تبدیل به تولیدی قابل‌ارائه به بازار باشد، ضروری است.
معاون نوآوری و فناوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات شناسایی نمونه‌های موفق در تبدیل ایده به محصول به جامعه را بسیار مهم ارزیابی کرد و ادامه داد: معرفی الگوهای موفق افراد را تشویق می‌کند سرمایه‌های راکد خود را به سمت تولید محصول‌هایی که امکان سودآوری بالاتری از سودهای بانکی دارند، هدایت کنند.
وی فضای عمومی کسب‌وکار کشور را در سرازیر شدن سرمایه‌ها به سمت تولید محصول‌های فناورانه بسیار مهم قلمداد کرد و گفت: اگر سرمایه‌گذاران چه داخلی و چه خارجی از این فضا به‌طور دائم احساس ناامنی و تهدید کنند به سرمایه‌گذاری بر روی تولید محصول اقدام نخواهند کرد.
دوایی مرکزی ادامه داد: سرمایه‌گذار اگر احساس کند قاچاق کالا و قاچاق نرم‌افزار و سخت‌افزار در کشور زیاد است به حمایت از ایده‌های خلاقانه نمی‌پردازد.
معاون نوآوری و فناوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تأکید کرد، نوآوری در فضای همراه با تهدیدهای مداوم رشد نخواهد کرد، زیرا ریسک آن بالا خواهد بود.
به گزارش ایرنا، دولت یازدهم با تشکیل دفتر پایش مستمر بهبود فضای کسب‌وکار کشور گام‌های مؤثری برای بهبود این فضا برداشته است.