حوزه دانش‌بنیان از سوی حاکمیت به رسمیت شناخته شده است
معاون سیاست‌گذاری و توسعه معاونت علمی:

حوزه دانش‌بنیان از سوی حاکمیت به رسمیت شناخته شده است

دکتر مهدی الیاسی عنوان کرد: معاونت علمی در تسهیل‌گری حوزه دانش‌بنیان پیشرفت‌های بسیار خوبی داشته است و به نتایج مناسبی نیز تاکنون دست‌یافته است. 
او افزود:به‌طوری‌که تقریبا در حال حاضر چه نظام حاکمیتی به معنای عام و چه دولت تقریبا پشتیبان و تسهیل‌گر تمام فعالیت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپی در حوزه‌های مختلف هستند و این حوزه را به رسمیت شناخته‌اند. 
الیاسی اظهار داشت: در حال حاضر بین معاونت علمی با نهادها و بخش مختلف ازجمله وزارت علوم، ارتباطات، بهداشت، نیرو، نفت و یا شورای عالی مقررات‌زدایی وزارت اقتصاد تعامل و همکاری نزدیکی ایجادشده است.
او در ادامه اظهار داشت: امروز در معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهور فعالیت‌های مشخص و متعددی در جهت تقویت بخش خصوصی و ایجاد ارزش‌افزوده حاصل از علم، فناوری و نوآوری تعریف و اجرایی شده است.
الیاسی، تحریک و ایجاد کشش بازار خدمات و کالاهای دانش‌بنیان در بخش خصوصی، تعریف و حمایت از طرح‌های کلان ملی با محوریت بخش خصوصی، حمایت از تجاری‌سازی فناوری‌ها در کشور با به‌کارگیری ظرفیت‌های موجود کارگزاران و بنگاه‌های بخش خصوصی در تمامی استان‌های کشور، شکل‌دهی کانون‌های هماهنگی دانش، صنعت و بازار با رسالت ایجاد شبکه‌های فناوری در میان بخش خصوصی، حمایت از نفوذ دانش از دانشگاه‌ها به شرکت‌های دانش‌بنیان از جمله اقدامات معاونت علمی برشمرد.
او با بیان اینکه، اجرای قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان (مصوب ۱۳۸۹) در دولت‌های یازدهم و دوازدهم به عهده معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهور قرار داشته است، خاطرنشان کرد:در خردادماه ۱۳۹۲ تنها ۲ شرکت و تا پایان سال ۱۳۹۲ نیز ۵۵ شرکت‌ از مسیر این قانون تایید صلاحیت دانش‌بنیان را اخذ کردند. 
معاون سیاست‌گذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان تا پایان سال ۱۳۹۶ با رشد بیش‌از ۶۰ برابری نسبت به سال ۱۳۹۲ به ۳٬۳۳۸ شرکت رسید. 
این مقام مسئول اظهار داشت:شرکت‎های دانش‌بنیان تا پایان سال ۱۳۹۶ بالغ‌بر ۱۲۷ هزار نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده‌اند که قریب به ۴۰٬۰۰۰ نفر از این میزان اشتغال تنها در سال ۱۳۹۶ محقق شده است. 
او خاطرنشان کرد: مجموع درآمد این شرکت‌ها نیز از ۱۷۵ هزار میلیارد ریال در پایان سال ۱۳۹۵ به رقمی بالغ‌بر ۳۳۰ هزار میلیارد ریال در پایان سال ۱۳۹۶ رسیده است. 
الیاسی در ادامه تصریح کرد: البته با گذشت چهار ماه از سال ۱۳۹۷ اشتغال شرکت‌های دانش‌بنیان از مرز ۳۰۰٬۰۰۰ نفر گذشته و درآمد آن‌ها نیز به رقمی بالغ‌بر ۶۰۰ هزار میلیارد ریال رسیده است. 
او با اشاره به تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان به تفکیک حوزه تخصصی در انتهای ۱۳۹۶ اظهار داشت: طبق آخرین آمار در حوزه ماشین‌آلات و تجهیزات پیشرفته ۷۵۸ شرکت، فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم‌افزارهای رایانه‌ای ۷۰۱ شرکت، سخت‌افزارهای برق و الکترونیک، لیزر و فوتونیک ۵۵۳ شرکت، مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری‌های شیمیایی ۳۷۵ شرکت، محصولات پیشرفته سایر حوزه‌ها ۳۴۸ شرکت، فناوری زیستی ۲۲۱ شرکت، داروهای پیشرفته ۱۹۳ شرکت، وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی ۱۴۳ شرکت و خدمات تجاری‌سازی نیز ۴۶ شرکت درحال فعالیت هستند. 
معاون سیاست‌گذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در ادامه، تنظیم و تسهیل‌گری محیط کسب‌وکار به‌منظور ارایه یک جثه تنومندتر از حوزه دانش‌بنیان در اقتصاد کشور را تا حصول نتیجه، ازجمله راهبرد اصلی این معاونت عنوان کرد.
معاون سیاست‌گذاری و توسعه معاونت علمی در ادامه با اشاره مصوبه سال گذشته هیات وزیران تاکید کرد: امروز هیچ نهادی نمی‌تواند بدون تایید کارگروهی که زیر نظر معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری است تقاضای فیلترینگ، بستن و توقف فعالیت یک شرکت دانش‌بنیان را بدهد. 
الیاسی اظهار داشت: این بدان معنی است که اگر یک محصول و تولیدات از یک شرکت نوپا دانش‌بنیان یا استارت‌آپی بدون مجوز وارد بازار شده و در حال کار است حتما باید از طریق این کارگروه که متشکل از دستگاه‌های مختلف ازجمله معاونت علمی، وزارت ارتباطات، وزارت صنعت، وزارت بهداشت، معاونت حقوقی رییس‌جمهور وزارت فرهنگ است تعیین تکلیف شود. 
او درعین‌حال افزود: البته معمولا کار به‌جایی نمی‌رسد که شرکت دانش‌بنیان تعطیل شود و توافق صورت می‌گیرد چراکه تلاش ما تزریق خدمات و محصولات و نیروهای دانش‌بنیان به جامعه است.