fa-IR
مصاحبه با حامد تکمیل، مدیر اجرایی استارت‌آپ پارسکُدرز
فریلنسینگ باعث رونق اقتصادی می‌شود

مصاحبه با حامد تکمیل، مدیر اجرایی استارت‌آپ پارسکُدرز

پارسکُدرز (ParsCoders) یکی از سرویس‌هایی است که در زمینه اشتغال‌زایی فعالیت می‌کند. حامد تکمیل، هم‌موسس و مدیر اجرایی این سرویس دانش‌بنیان، پارسکدرز را بستری برای برون‌سپاری کار به فریلنسرها می‌داند که کارفرما و کارجو را به هم متصل می‌کند. فریلنسر که در زبان فارسی به‌عنوان آزادکار ترجمه‌شده است، به شخصی گفته می‌شود که تعهد بلندمدتی به کارفرما یا شرکتی نداشته باشد.

کارفرما ترجیح می‌دهد دنبال فردی باشد که فعالیت موردنظر را با هزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه‌تر انجام دهد؛ فریلنسرها هم جوانانی هستند که توانایی بالایی دارند ولی به‌صورت تمام‌وقت مشغول فعالیت نیستند. هم‌موسس پارس‌کدرز در خصوص نقش این سرویس می‌گوید: در این سال‌ها تعداد زیادی از فریلنسرها در پارسکدرز  تجربه کسب ‌کرده‌اند و توانسته‌اند رزومه خوبی را برای خود ایجاد کنند و امروز بعضی از آن‌ها موفق شده‌اند به شکل ثابت در شرکت‌های مختلفی مشغول فعالیت شوند.

او درباره این‌که آیا هدف‌گذاری مشخصی برای انتخاب مخاطب در پارسکدرز وجود دارد، توضیح می‌دهد: پذیرندگان اولیه پارسکدرز در آغاز کار، برنامه‌نویس یا کاربران حرفه‌ای اینترنت بودند؛ پس‌ازآن از طریق همین افراد، رسانه‌ها یا تبلیغات به گروه‌های دیگر هم معرفی شد. بیشتر مخاطبان ما دانشجو هستند چرا که تعداد دانشجو‌ها روز‌به‌روز در حال افزایش است و این بخش از مخاطبان معمولا تا پایان دوران تحصیلات به‌صورت تمام‌وقت مشغول به کار نمی‌شوند و پارسکدرز می‌تواند دراین‌بین بستر مناسبی برای آن‌ها باشد تا بتوانند به‌صورت پروژه‌ای مشغول به کار شوند. این کار علاوه بر درآمدزایی، به آن‌ها کمک می‌کند تا مهارت‌های خود را برای ورود به بازار کار افزایش دهند.

تکمیل درباره کمک پار‌سکدرز به ایجاد شغل می‌گوید: در بیش از ۱۰ سال فعالیت پارسکدرز، به بیش از ۱۱ هزار کارفرما در مقیاس‌های مختلف از بزرگ تا کوچک پاسخ‌داده‌شده است و بالغ‌بر ۷۵ هزار فریلنسر در سامانه پارسکدرز ثبت‌نام کرده‌اند.

نوآوری پارسکدرز، مرسوم کردن مفهوم فریلنسرینگ در کشور بود و تلاش کردیم با خلق ابزارهایی متناسب با فرهنگ بومی کشورمان، فریلنسرها را وارد بازار کار کنیم. از طرفی ما توانستیم ضمانت‌هایی که طرفین قرارداد به دنبال آن هستند را تامین کنیم تا طرفین با ضریب اطمینان بالاتر با یکدیگر کار کنند.

حامد تکمیل درباره برنامه آینده پارسکدرز می‌گوید: مدل کسب‌وکار فریلنسینگ همچنان نیاز به فرهنگ‌سازی دارد و در حال حاضر این چالش مهم کسب‌وکارهایی است که در این حوزه فعالیت می‌کنند. ازاین‌رو باوجود تلاش ۱۰ ساله ما در این حوزه، هنوز نتوانسته‌ایم سهم خوبی را در بازار به دست بیاوریم، تلاش ما، آگاه کردن مردم از مزیت‌های این سبک شغلی و بالا بردن سطح زندگی کارمندان با امکان ایجاد شغل مکمل است.

تکمیل با اشاره به تعداد بالای فریلنسرهای ارزان‌قیمت در هند و پاکستان گفت: این ویژگی باعث شده است ارزهای زیادی به این دو کشور وارد شود، اما بااین‌وجود در حال حاضر میانگین پروژه‌های بزرگ ما ۵ میلیون تومان است. ما در پارسکدرز به دنبال این هستیم شرکت‌ها و تیم‌های بزرگ‌تری را وارد کار کنیم و با معرفی تیم‌هایی با قیمت‌های پایین به کسب‌وکارهای بزرگ، سرویس خودمان را ارتقا بدهیم.

حامد تکمیل معتقد است که در حال حاضر سهم اشتغال‌زایی استارت‌آپ‌ها در ایران چشم‌گیر نیست اما توسعه زیست‌بوم کارآفرینی می‌تواند باعث رشد سریع‌تر و راحت‌تر اکوسیستم و در پی آن اشتغال‌زایی شود. ایران در مفاهیم نوپا از نطفه بودن به مرحله نوزادی رسیده است و ازاین‌رو می‌توانیم به‌مرورزمان شاهد بهبود شرایط باشیم.

این فعال استارت‌آپی درباره تفاوت میان شغل استارت‌آپی با دیگر مشاغل می‌گوید: شغل استارت‌آپی روحیه خاص خودش را می‌طلبد و نیازمند علاقه‌مندی افراد فعال و مدیران آن است. کسی می‌تواند در فضای استارت‌آپی دوام بیاورد که مفهوم این فضا را درک کند، زیرا امکان شکست استارت‌آپ بسیار بالاست و اگر موفقیت حاصل نشود تبعاتی دارد که نمی‌توان به‌راحتی آن را جبران کرد.