fa-IR
ده قدم قدرتمند برای دستیابی به اهداف کسب‌وکارهای کوچک (قسمت اول)

ده قدم قدرتمند برای دستیابی به اهداف کسب‌وکارهای کوچک (قسمت اول)

هدف‌گذاری، بخش مهمی از شروع و مالکیت یک کسب‌وکار است. بدون اهداف تجاری، ممکن است شما سرگردان در اطراف قدم بردارید آن‌هم بدون هیچ مسیر مشخصی. اهداف کسب‌وکارتان می‌توانند شما را بر روی رسیدن به جایگاه دلخواهتان متمرکز کنند درحالی‌که به شما در برنامه‌ریزی برای رسیدن به آن کمک می‌کنند.

زمانی که شما آماده شروع هدف‌گذاری هستید، در قسمت اول این مقاله به پنج قدم قدرتمند هدف‌گذاری اشاره می‌شود که به شما برای دستیابی به اهداف تجاری حتی جاه‌طلبانه کمک خواهند کرد.

 

۱-طبقه‌بندی

اولین قدم، طبقه‌بندی اهدافتان است. اهداف تجاری اغلب بلندمدت هستند و مستلزم انجام کار، زمان و تلاش بسیاری هستند. با تقسیم‌بندی اهدافتان به مراحل عملی قابل‌کنترل، تمرکز بر روی آنچه در حال حاضر نیاز به انجام دارد و غرق نشدن در جریان مسیر، آسان‌تر خواهد شد.

یک روش خوب برای دسته‌بندی اهداف تجاری‌تان، استفاده برنامه عملیاتی است که در آن وظایف افراد و دستورالعمل‌های مربوط به آن‌ها به‌وضوح تعریف‌شده است. با فکر کردن بر اساس اصطلاح «قدم‌های نوپا»، پیشرفت کردن و به سرانجام رساندن‌های کوچک هرروزه آسان خواهد بود.

 

۲-دنبال کردن جریان پیشرفتتان

قسمتی از هدف‌گذاری موفق، پیگیری میزان پیشرفت در مسیرتان است. این نه‌تنها می‌تواند یک محرک انگیزشی عالی باشد، بلکه می‌تواند به شما برای برنامه‌ریزی اهداف و روش‌های عملکرد آینده کمک کند.

شما می‌توانید میزان پیشرفتتان را به‌وسیله انجام گزارشات هفتگی و یا ماهانه از اهدافتان پیگیری کنید که این گزارشات در ارزیابی آنچه به دست آورده‌اید، و بخش‌هایی که نیاز به تمرکز و توجه بیشتری از سمت شما دارد، کمک می‌کند. همچنین این گزارشات می‌تواند برای شما که می‌خواهید بر اساس زمان و برنامه پیش بروید بسیار مفید باشد تا شما بتوانید به‌راحتی تشخیص دهید که آیا برای رسیدن به هدفتان بر طبق برنامه پیش می‌روید یا خیر.

 

۳-وفاداری به روند

هدف‌گذاری موثر مستلزم شفاف‌سازی در مورد آنچه هدف در بردارد، دانش در مورد انواع تلاش‌های لازم، و دلایل مشخص برای اینکه چرا این هدف برایتان اهمیت دارد، است. همچنین هدف‌گذاری موثر شامل یک طرح برای نحوه دستیابی به هر مرحله و شاید از همه مهم‌تر، تعهد به پیگیری برای رسیدن کامل به هدف است.

اگر شما قادر به متعهد بودن به هدف، با صرف وقت برای توسعه یک طرح و زمان‌بندی برای تمرکز  بروی عملکردی که شما را به هدفتان نزدیک‌تر می‌کنند نیستید، با یک چالش غیرضروری روبرو خواهید شد.

 

۴-ساخت یک سیستم حمایتگر

یک سیستم حمایتگر می‌تواند به شما به چند روش کمک کند:

۱-شما می‌توانید با دانش بر اینکه یک تیم قابل‌اطمینان در پشت خوددارید انگیزه بگیرید.

۲-شما می‌توانید از تجربیات و سوابق گروه خود استفاده کنید.

۳-تیم شما می‌تواند در هنگام برخورد با چالش‌ها در مسیر، شما را تشویق کند.

۴-تیم، شما را به پاسخگویی درباره آنچه قول انجامش را داده‌اید متعهد می‌کند.

۵-تیم شما دیدی متفاوت با شما ارایه کند.

۶-گروه به شما در جشن گرفتن برای موفقیتتان کمک می‌کنند.

سیستم حمایتگر شما می‌تواند شامل: خانواده، دوستان، مربی، همکاران و یا هرکسی که شما را حمایت می‌کند و می‌خواهد موفقیت شما را ببیند، باشد.

 

۵-منعطف بمانید

کم پیش می‌آید مسایل دقیقا آن‌گونه که ما پیش‌بینی کرده‌ایم اتفاق بیفتند، چه در کار و چه در زندگی. این حیاتی است که بتوان خود را با تغییرات سازگار کرد و برنامه‌ریزی‌ها را بدون حرکات آنی، آن‌گونه که لازم است تعدیل کرد.

درحالی‌که داشتن یک طرح به‌وضوح تعریف‌شده، برای رسیدن به اهداف اهمیت دارد، باید از سخت‌گیری و کوته‌فکری دوری کرد. هرچه قدر چابک و چالاک‌تر باشد و هرچه در تغییر جهت‌ها در زمان نیاز سریع‌تر عمل کنید، حفظ ثبات پیشرفت، در هنگام مواجهه با وقایع غیرمنتظره آسان‌تر خواهد بود.