بررسی طرح ساماندهی پیام‌رسان‌های داخلی در کمیته فضای مجازی آغاز شد

بررسی طرح ساماندهی پیام‌رسان‌های داخلی در کمیته فضای مجازی آغاز شد

در جلسه روز گذشته (۲ مهر) کمیته فضای مجازی مجلس شورای اسلامی، سه بند از ماده ۱ طرح ساماندهی پیام‌رسان‌‌های داخلی بررسی و تصویب شد. این سه بند براساس اظهارات یکی از اعضای کمیته فضای مجازی مجلس مربوط به تعاریف اولیه پیام‌رسان و شبکه‌های اجتماعی است.
محمد اسماعیل سعیدی، عضو کمیته فضای مجازی مجلس، در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی مجلس اعلام کرد این طرح پس از بررسی‌های مرکز پژوهش‌های مجلس و با نظر کارشناسان به کمیته فضای مجازی ارایه‌شده است. سعیدی در مورد جلسات کمیته برای ایجاد چنین طرحی گفت: «در ابتدا چند جلسه برگزار کردیم و متوجه شدیم این موضوع باید با کار کارشناسی دقیق‌تر پیش رود چون وقتی می‌خواهیم قانونی تصویب کنیم، باید جامع و کامل  باشد و برای پیام‌رسان‌های داخلی محدودیت ایجاد نکند. ما نباید پیام‌رسان‌ها را درگیر قوانین متعدد کنیم و در مقابل پیام‌رسان‌های خارجی به‌صورت آزاد فعالیت کنند.»

او ادامه داد: «تصمیم گرفتیم تا موضوع را به مرکز پژوهش‌های مجلس محول کنیم. دستگاه‌ها و کارشناسان و وزارت خانه‌های مرتبط در مرکز پژوهش‌ها حضور یافتند و ساعت‌ها در این مورد جلسه داشتند. روز  گذشته مرکز پژوهش‌ها نتیجه جلسات را به کمیته ارائه داد. حتی در این مورد با مدیران پیام‌رسان‌های داخلی هم جلساتی داشتیم. آن‌ها نظرات و دغدغه‌های خود را بیان کردند و در مباحث خود نظرات آن‌ها را نیز مدنظر داشتیم.»

به گفته سعیدی در جلسه نخست بررسی این طرح سه بند از ماده ۱ آن که مربوط  تعاریف اولیه پیام‌رسان و شبکه‌های اجتماعی بود، به تصویب رسید. او درمورد ماده یک طرح گفت: «تعریف شبکه مجازی اجتماعی، شبکه اجتماعی داخلی و شبکه ملی اجتماعی بررسی شد؛ یعنی اول تعریف شبکه مجازی اجتماعی چیست دوم شبکه اجتماعی داخلی چیست و چه اختیاراتی دارد و سوم تعریف شبکه ملی اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت. اینکه به کدام شبکه‌ها شبکه ملی اجتماعی گفته می‌شود. در جلسات دیگر موضوعات بعدی مورد بررسی قرار می‌گیرد.»

مردادماه سال ۹۶ شورای عالی فضای مجازی، طرح ساماندهی شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها داخلی را با تقسیم کار چند دستگاه مرتبط در کشور، مصوب کرد. بررسی این طرح اوایل شهریورماه سال جاری نیز در دستور کار کارگروه فضای مجازی مجلس قرار گرفت که با توجه به تعطیلات مجلس این موضوع به تعویق افتاد اما هم‌اکنون بخش‌های مختلف این طرح برای تصویب در دست بررسی است.