افزایش تأثیر فعالیت‌های فناورانه در ارتقای اعضای هیئت‌علمی
معاون وزیر علوم:

افزایش تأثیر فعالیت‌های فناورانه در ارتقای اعضای هیئت‌علمی

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرد: در آیین‌نامه جدید ارتقای اعضای هیئت‌علمی، به شاخص‌هایی همچون نقش افراد در توسعه فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان، وزن و اعتبار بیشتری داده‌شده است.
دکتر وحید احمدی روز چهارشنبه اظهار کرد: در آیین‌نامه ارتقای اعضای هیئت‌علمی سال جاری، میزان فعالیت افراد در حوزه توسعه فناوری، خلاقیت، نوآوری، اجرای طرح‌های تحقیقاتی با بیرون از دانشگاه و پژوهشگاه و حتی تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان، همگی جزو امتیازاتی است که درنظرگرفته شده است.
وی با بیان اینکه امتیازات ارتقای اعضای هیئت‌علمی در سال جاری، متناسب با رویکرد وزارت علوم تغییر کرده و تقویت‌شده است، خاطرنشان کرد: بر اساس این تغییرات، کسانی که دارای طرح‌های تحقیقاتی ارتباط با صنعت هستند، امتیاز ویژه می‌گیرند بنابراین میزان امتیازات آن‌ها نسبت به قبل، افزایش‌یافته است.
به گفته احمدی، تغییرات صورت گرفته در آیین‌نامه ارتقای اعضای هیئت‌علمی، نهایی شده است و برای عملیاتی شدن در سال جاری، طی روزهای آینده ابلاغ خواهد شد.

وزارت علوم، تنها مرجع صدور مجوز پارک‌های علم و فناوری کشور
دبیر کل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) با تأکید بر اینکه تنها مرجع صدور مجوز تأسیس پارک‌های علم و فناوری کشور وزارت علوم است، گفت: طبق قانون، دو وزارتخانه علوم و بهداشت، مراجع صدور مجوز مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری در کشور هستند و طبق توافق صورت گرفته، مرجعیت صدور مجوز پارک‌ها را وزارت علوم برعهده‌گرفته است اما در مورد مراکز رشد، شورای گسترش وزارت بهداشت برای مراکزی که در حوزه‌های علوم پزشکی فعالیت می‌کنند مجوز صادر می‌کند و شورای گسترش وزارت علوم نیز عهده‌دار صدور مجوز مراکز رشد دیگر حوزه‌ها است.
وی در خصوص چگونگی تأسیس مراکز رشد در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی و دیگر دانشگاه‌ها نیز اظهار کرد: اخیراً توافق کردیم برای فعالیت مراکز رشد در دانشگاه آزاد، بررسی‌های اولیه در دانشگاه آزاد صورت گیرد و سپس مراحل بعدی شامل موافقت اصولی و صدور مجوز در وزارت علوم دنبال شود.
احمدی افزود: تمام مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی اعم از دانشگاه آزاد، علمی کاربردی، مراکز تحقیقات کشاورزی و جهاد دانشگاهی (حوزه‌های غیرپزشکی) برای راه‌اندازی مرکز رشد یا پارک علم و فناوری باید از وزارت علوم مجوز بگیرند تا بتوانند از تسهیلات پیش‌بینی‌شده در قانون بهره‌مند شوند.