متوقف کردن فعالیت شرکت‎های دانش‌بنیان ممنوع است
بدون تایید کارگروه ویژه معاونت حقوقی ریاست جمهوری

متوقف کردن فعالیت شرکت‎های دانش‌بنیان ممنوع است

مهدی الیاسی بابیان اینکه اجرای قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان (مصوب ۱۳۸۹) در دولت‌های یازدهم و دوازدهم به عهده معاونت علمی و فناوری رییس جمهور است، خاطرنشان کرد: در خردادماه ۱۳۹۲ تنها ۲ شرکت و تا پایان سال ۱۳۹۲ نیز ۵۵ شرکت از مسیر این قانون تایید صلاحیت دانش‌بنیان را اخذ کردند.

وی خاطرنشان کرد: مجموع درآمد این شرکت‌ها نیز از ۱۷۵ هزار میلیارد ریال در پایان سال ۱۳۹۵ به رقمی بالغ‌بر ۳۳۰ هزار میلیارد ریال در پایان سال ۱۳۹۶ رسیده است. 

الیاسی در ادامه تصریح کرد: البته باگذشت چهار ماه از سال ۹۷ اشتغال شرکت‎های دانش‌بنیان از مرز ۳۰۰ هزار نفر گذشته و درآمد آن‌ها نیز به رقمی بالغ‌بر ۶۰۰ هزار میلیارد ریال رسیده است.

وی در خصوص تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان به تفکیک حوزه تخصصی در انتهای ۹۶ اظهار داشت: طبق آخرین آمار در حوزه ماشین‌آلات و تجهیزات پیشرفته ۷۵۸ شرکت، فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم‌افزارهای رایانه‎ای ۷۰۱ شرکت، سخت‌افزارهای برق و الکترونیک، لیزر و فوتونیک ۵۵۳ شرکت، مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری‌های شیمیایی ۳۷۵ شرکت، محصولات پیشرفته سایر حوزه‌ها ۳۴۸ شرکت، فناوری زیستی ۲۲۱ شرکت، داروهای پیشرفته ۱۹۳ شرکت، وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی ۱۴۳ شرکت و خدمات تجاری‌سازی نیز ۴۶ شرکت در حال فعالیت هستند.

وی، تنظیم گری و تسهیل محیط کسب‌وکار برای ارایه یک جثه قابل‌قبول از حوزه دانش‌بنیان کشور را ازجمله اهداف معاونت سیاست‌گذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دانست و افزود: ما در این بخش اقدامات مناسبی انجام داده‌ایم به‌طوری‌که با دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی در انجام امور تخصصی مربوط به حوزه‌های دانش‌بنیان تعاملات لازم صورت گرفته است. 

معاون سیاست‌گذاری و توسعه معاونت علمی در ادامه در خصوص مصوبه سال گذشته هیات وزیران تاکید کرد: هیچ نهادی نمی‌تواند بدون تایید کارگروهی که زیر نظر معاونت حقوقی ریاست جمهوری است تقاضای فیلترینگ، بستن و توقف فعالیت یک شرکت دانش‌بنیان را بدهد.