مصوبه جدید شورای عالی فضای مجازی برای جلوگیری از فیلترینگ کسب‌وکارها

مصوبه جدید شورای عالی فضای مجازی برای جلوگیری از فیلترینگ کسب‌وکارها

در جلسه روز دوشنبه (۲۶شهریور) شورای عالی فضای مجازی به ریاست حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، این شورا مصوبه جدیدی برای جلوگیری از فیلترینگ بدون ضابطه کسب‌وکارهای آنلاین تصویب کرد.

بر این اساس چنانچه سایت‌های اینترنتی مرتکب تخلف یا تخلفاتی شوند که قوه قضائیه تشخیص دهد لازم است با آن‌ها برخورد و یا فیلتر شوند؛ به‌منظور صیانت از اشتغال، پیش از هر برخوردی، به آن‌ها فرصت رفع اشکالات مدنظر قوه قضائیه داده شود و اگر اشکالات برطرف نشد، برخورد قانونی انجام شود. این مصوبه در شورا بعد از به بحث گذاشتن موضوع فیلترینگ ۱۸۰ سرویس فعال در حوزه آژانس مسافرتی آنلاین به تصویب رسید.

در حالی این مصوبه در شورای عالی فضای مجازی برای جلوگیری از فیلترینگ کسب‌وکارهای آنلاین به تصویب رسیده که سال گذشته نیز «محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات» خبر از تشکیل کمیته‌ای متشکل از معاونت حقوقی رییس جمهوری، وزارت ارتباطات و وزارت کار و معاونت علمی و فناوری را داد تا هر نوع شکایتی که بدنه دولت از کسب‌وکارهای نوپا دارد، قبل از طرح در مراجع قضایی، در این کمیته بررسی شود. اما شواهد و فیلتر چندین سایت فعال در حوزه تبلیغات آنلاین در تیرماه سال جاری نشان داد این کمیته هم نتوانسته است جلوی فیلترینگ بی‌ضابطه کسب‌وکارهای آنلاین از سمت مراجع قضایی را بگیرد.

از دیگر مواردی که در این جلسه به تصویب رسید آیین‌نامه اجرایی احصای کلیه استعلامات و ایجاد نظام استانداردسازی تبادلات اطلاعات بین دستگاهی (که طبق ماده ۶۷ قانون برنامه پنج‌ساله ششم، به‌منظور تقویت دولت الکترونیک و مقدمه توسعه دولت الکترونیک است) بود.