نخستین ماراتن تولید محتوای دیجیتال ایران برگزار می‌شود

نخستین ماراتن تولید محتوای دیجیتال ایران برگزار می‌شود

مهلت شرکت در «نخستین ماراتن تولید محتوای دیجیتال ایران» که با پشتیبانی ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار می‌شود تا ۱۰ مردادماه ۹۵ تمدید شد.
امیرحسین اسدی، دبیر اولین ماراتن تولید محتوای ایران با اعلام این خبر اظهار کرد: این رویداد پیش‌ازاین قرار بود تیرماه ۹۵ برگزار شود، اما برگزاری آن تمدید و به مردادماه سال جاری منتقل شد. درنتیجه علاقه‌مندان تا ۱۰ مردادماه برای ثبت‌نام در این رویداد مهلت‌دارند.
وی درباره این رویداد گفت: ما به دنبال ایجاد یک جریان سازی برای تولید محتوا در حوزه مجازی هستیم تا عموم مردم از مرحله دبستان، راهنمایی، دانشجو و بالاتر برای ما محتوا تولید کنند. سناریو بازی بنویسند و آموزش ببینند و یاد بگیرند چطور می‌توان سناریو نوشت و محتوا تولید کرد.
اسدی خاطرنشان کرد: این ماراتن به دنبال ترویج و فرهنگ‌سازی تولید محتوای دیجیتال است. در کشور زیرساخت و پهنای باند زیادی داریم، اما محتوای کاملی نداریم. لذا همه افراد به‌ناچار از سایت‌های خارجی استفاده می‌کنند که محتوای لازم و مناسب را دارا نیستند.
وی ادامه داد: ما به دنبال این هستیم تا از کمک مردم در محتوا سازی استفاده کنیم. این محتوا ارزش‌گذاری شود و در آینده فضایی ایجاد شود که فروش محتوا صورت گیرد.
دبیر اولین ماراتن تولید محتوای ایران  در توضیح اتفاقی که در این ماراتن رخ می‌دهد، گفت: شرکت‌کنندگان پس از ثبت‌نام غربالگری شده و برای شرکت در این رویداد انتخاب می‌شوند. سپس در گروه‌های ۳ تا ۵ نفره تیم بندی خواهند شد. به تیم‌ها موضوعاتی را ارائه می‌کنیم تا آن‌ها بنا به موضوع ارائه‌شده محتوا تولید کنند. 

وی خاطرنشان کرد: پس‌ازاین رویداد با کمک ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تلاش می‌کنیم تا تیم‌های برگزیده به سمت شرکت دانش‌بنیان شدن بروند، در فن‌بازارها شرکت کنند، محصولات خود را به فروش برسانند و در عمل یک چرخه تجاری‌سازی ایده و اقتصادی را برای آن‌ها ایجاد خواهیم کرد.
بر اساس اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، موضوعات این مسابقه در حوزه دین و فرهنگ، پزشکی و سلامت، علوم فنی و مهندسی، کارآفرینی و اقتصاد دانش‌بنیان، گفتمان علم و فناوری، بانکداری، پرداخت و فناوری مالی، هنر و معماری هستند.
محورهای نخستین ماراتن تولید محتوای دیجیتال ایران را بصری سازی داده‌ها، فایل‌های متنی و نشریه الکترونیکی، پرتال و وب‌سایت، محتوای نرم‌افزارهای تلفن همراه، پویانمایی، عکس، فیلم و صوت تلفن همراه، نرم‌افزارهای چندرسانه‌ای، فایل‌های متنی و عکس، ایده‌پردازی و سناریوی بازی رایانه‌ای تشکیل می‌دهد.
اهداف این مسابقه ترویج و فرهنگ‌سازی در راستای تولید محتوای دیجیتال، شناسایی توانمندی‌ها و هدایت استعدادهای جامعه در حوزه تولید محتوا،  بسترسازی در جهت کارآفرینی دیجیتال مبتنی بر تولید محتوا،  تقویت خط و زبان فارسی در محیط دیجیتال،  پرورش خلاقیت در حوزه محتوای دیجیتال،  حل مسئله به شیوه‌های گوناگون در فرایندی خلاقانه، آموزش مبانی تولید محتوای دیجیتال فاخر و  حمایت از تولیدکنندگان محتوا است.
ثبت‌نام در مسابقه در قالب تیم‌های حقیقی یا حقوقی انجام می‌شود. هر تیم می‌تواند نام مشخصی را برای خود انتخاب کند. حداقل تعداد اعضای هر تیم، سه نفر و حداکثر پنج نفر خواهد بود. هر تیم یک نفر را به‌عنوان نماینده تام‌الاختیار معرفی می‌کند. محتوای تولیدی به‌صورت متن، عکس، فایل صوتی و فیلم موردپذیرش است. در تمام آثار باید خط و زبان غالب، زبان فارسی باشد.
در محل برگزاری کتاب‌های مرجع هر رشته وجود دارد. هر تیم باید کتاب‌های بیشتر موردنیاز خود را به همراه داشته باشد. دسترسی به اینترنت آزاد است؛ لذا به همراه داشتن لپ تاب برای هر تیم بلامانع است. محتوای تولیدی تیم‌ها، به‌صورت فایل الکترونیکی تحویل کمیته داوران می‌شود. زمان مسابقه ۴۸ ساعت است و در این مدت شرکت‌کنندگان نمی‌توانند از محل برگزاری ماراتن خارج شوند.
رعایت ملاحظات حقوق مالکیت فکری و معنوی در استفاده از هرگونه اثر بر عهده تیم‌های شرکت‌کننده بوده و مدیریت ماراتن مسؤولیتی بر عهده ندارد. ذکر مرجع تمامی مطالب استفاده‌شده در تولید محتوا الزامی است. در صورت تشکیل نمایشگاه فن‌بازار محتوای دیجیتال، محتوای تولیدی می‌تواند در معرض دید عموم شرکت‌کنندگان قرار بگیرد.
داوری محتوای تولیدشده توسط شرکت‌کنندگان، بر عهده کمیته علمی بوده و تیم‌های شرکت‌کننده ملزم به پذیرش رأی کمیته علمی هستند.
در هر یک از موضوعات شش‌گانه، تیم‌های اول تا سوم به‌طور جداگانه انتخاب می‌شوند. جوایز تیم اول ده سکه طلا، تندیس و دیپلم افتخار، تیم برگزیده دوم پنج سکه طلا و دیپلم افتخار و تیم برگزیده سوم دو سکه طلا و دیپلم افتخار است.علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به وب‌سایت www.sharifdc.ir مراجعه کنند.نخستین ماراتن تولید محتوای دیجیتال ایران با همکاری دانشگاه صنعتی شریف و ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مردادماه امسال در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌شود.