صدور صدوبیست میلیون دلاری خدمات دانشی از سوی پارک‌های علم و فناوری
رویکرد وزارت علوم در توسعه دپیلماسی علمی

صدور صدوبیست میلیون دلاری خدمات دانشی از سوی پارک‌های علم و فناوری

قائم‌مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین‌الملل با اشاره به رویکرد وزارت علوم در توسعه دیپلماسی علمی، از صدور صدوبیست میلیون دلار خدمات دانشی از سوی پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد در سال گذشته خبر داد.

دکتر حسین سالار آملی صدور خدمات دانشی و فناوری را از برنامه‌های وزارت علوم دانست و یادآور شد: در سال گذشته حدود صدوبیست میلیون دلار خدمات دانشی از سوی پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد صادرشده است.

سالار آملی با اشاره به برنامه‌های وزارت علوم درزمینهٔ توسعه دیپلماسی علمی اظهار کرد: ما در این زمینه در حال برنامه‌ریزی هستیم تا دانشگاه‌های دارای مزیت را وارد عرصه‌های بین‌المللی کنیم؛ به‌طور مثال دانشگاه علم و صنعت را برای ایجاد ارتباط با مؤسسات آموزشی و علمی کشورهای آلمان انتخاب کردیم.
وی دلیل انتخاب دانشگاه علم و صنعت را فعالیت این دانشگاه در حوزه‌های فنی ذکر کرد.
سالار آملی با تأکید بر این‌که این برنامه‌ها به‌تدریج نهایی خواهد شد، خاطرنشان کرد: برای واردکردن دانشگاه‌ها به عرصه‌های بین‌المللی درصدد نیستیم که همه دانشگاه‌ها وارد شوند؛ لذا از میان دانشگاه‌های دولتی ۲۰ تا ۳۰ دانشگاه در نظر گرفته شده است.
قائم‌مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به رویکرد این وزارتخانه در خصوص واردکردن دانشگاه‌های آزاد و غیردولتی در عرصه‌های بین‌المللی اظهار کرد: در این زمینه ما به مسئولان دانشگاه آزاد یادآوری کردیم قصد نداریم که به‌یک‌باره ۵۰۰ دانشگاه کشور را وارد همکاری‌های بین‌المللی کنیم و در گام یک‌بر تعداد محدودی از دانشگاه‌ها که دارای پتانسیل‌های بین‌المللی شدن هستند، متمرکز خواهیم شد.

وی همکاری با کشورهای اروپایی که خصومتی با جمهوری اسلامی ایران نداشته باشند را از برنامه‌های وزارت علوم نام برد و دراین‌باره اظهار کرد: در این برنامه همکاری‌های علمی و آموزشی ما با کشورهای اروپایی مانند ایتالیا، آلمان و اتریش که خصومتی با جمهوری اسلامی ایران ندارند، خواهد بود.

سالار آملی اضافه کرد: با کشورهای اروپایی مانند انگلستان که خصومت خود را علیه ایران نشان داده است، تمایل به همکاری نداریم و در برنامه‌های این وزارتخانه قرار ندارد.

بر اساس برنامه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دانشگاه تبریز برای همکاری با مؤسسات علمی ترکیه، معاونت پژوهشی وزارت علوم برای ایجاد ارتباط با مراکز علمی ایتالیا، دانشگاه امیرکبیر برای همکاری با مؤسسات پژوهشی فرانسه، سازمان امور دانشجویان برای همکاری‌های علمی با کشور افغانستان و دانشگاه تربیت مدرس برای ایجاد همکاری‌های علمی با کشور چین انتخاب‌شده‌اند که به گفته قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل این برنامه تاکنون نهایی نشده است.