ویژگی پنج دانشگاه برتر آمریکا
رتبه‌بندی تایمز منتشر کرد؛

ویژگی پنج دانشگاه برتر آمریکا

از جوایز نوبل تا سودهای کلان فناوری

نظام رتبه‌بندی بین‌المللی «تایمز» ویژگی‌های منحصربه‌فرد پنج دانشگاه برتر آمریکا را منتشر کرد. در این بررسی فارغ‌التحصیلان برتر، کسب جوایز نوبل و سودهای کلان در فناوری موردتوجه قرار گرفت.
ایالات‌متحده آمریکا دارای ۸۰۰ موسسه آموزش عالی در نظام رتبه‌بندی تایمز است که ۵ دانشگاه برتر این کشور ازنظر این نظام رتبه‌بندی دارای ویژگی‌های منحصربه‌فرد هستند.

۱. موسسه فناوری کالیفرنیا (CalTech):
این دانشگاه با داشتن فقط دو هزار و دویست و چهل‌وسه دانشجو دارای خروجی قابل‌توجهی است. از افتخارات CalTech این است که ۳۴ برنده جایزه نوبل، ۶ برنده جایزه «تورنینگ» و ۵ برنده جایزه «مدال فیلدز» و تعدادی برنده جایزه ملی آمریکا متعلق به این موسسه آموزش عالی هستند.
در رتبه‌بندی سال ۲۰۱۶، موسسه فناوری کالیفرنیا CalTech در حوزه مهندسی و فناوری رتبه ۲، علوم فیزیک ۱ و علوم زیستی رتبه ۵ را در میان دانشگاه‌های برتر آمریکا به خود اختصاص داده است.
فارغ‌التحصیلان CalTech عمدتاً از چهره‌های سرشناس در دنیای علوم و سیاست به‌حساب می‌آیند.

۲. دانشگاه استنفورد:
دانشگاه استنفورد به دلیل قرار گرفتن در مجاورت «سیلیکون ولی»، نقش به سزایی در ترغیب فناوری‌های پیشرفته در این منطقه دارد.
بسیاری از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه از مؤسسین شرکت‌های موفق فناوری و «استارت‌آپ‌ها» هستند. برای مثال مؤسسین شرکت‌های گوگل، Snapchat و Hewlett-Packard از این دانشگاه هستند.
همچنین مجموع سود شرکت‌هایی که توسط فارغ‌التحصیلان این دانشگاه بناشده است، به ۲٫۷ تریلیون دلار در سال می‌رسد.

۳. موسسه فناوری ماساچوست (MIT):

از ویژگی بارز موسسه فناوری ماساچوست پرورش فرهنگ کارآفرینی است که در میان فارغ‌التحصیلان این دانشگاه می‌توان کارآفرین‌های برتر شرکت Intel و Dropbox را دید.
همچنین برنامه آموزشی مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در «ام آی تی» به‌طور کامل از یکدیگر جدا نیست و بسیاری از دروس در هر دو مقطع به دانشجویان ارائه می‌شود.

دانشگاه ام آی تی، گزینشی‌ترین برنامه برای جذب دانشجو در مقطع کارشناسی را دارد و فقط ۸ درصد متقاضیان را در این دوره پذیرش می‌کند. رشته‌های مهندسی و کامپیوتر به‌عنوان محبوب‌ترین رشته‌ها در میان دانشجویان کارشناسی است.

فارغ‌التحصیلان به نام این دانشگاه عبارت‌اند از «باز آلدرین» فضانورد آمریکایی، «کوفی عنان» دبیر کل سابق سازمان ملل و «ریچارد فاینمن»  فیزیکدان آمریکایی.

دانشگاه «ام آی تی» در رشته‌های مهندسی، فناوری، علوم فیزیک، علوم اجتماعی، هنر و علوم انسانی در میان ۵ دانشگاه برتر آمریکا قرار دارد.

۴. دانشگاه هاروارد:

دانشگاه هاروارد به‌عنوان قدیمی‌ترین موسسه آموزش عالی در آمریکا محسوب می‌شود. در حال حاضر تعداد دانشجویان این دانشگاه بیست هزار و صد و پنجاه‌ودو نفر است که از این میان بیست ممیز پنج‌صدم آن‌ها دانشجویان بین‌المللی هستند.

دانشگاه هاروارد اگرچه شهریه بالایی دارد اما با اعطاء تسهیلات این امر را برای دانشجویان خود هموار می‌کند. 

هاروارد با داشتن ۷۹ کتابخانه متفاوت در علوم گوناگون عنوان بزرگ‌ترین کتابخانه آکادمیک جهان را به خود اختصاص داده است.

از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه می‌توان به ۸ رئیس‌جمهور ایالات‌متحده آمریکا، در حدود ۱۵۰ برنده جایزه نوبل، ۱۳ برنده جایزه «تورنینگ» و ۶۲ میلیاردر اشاره کرد.

دانشگاه هاروارد علیرغم شهرت جهانی خود در رشته‌های مهندسی، در سال جاری میلادی در رتبه‌بندی رشته‌های هنر و علوم انسانی جایگاه دو را از آن خود کرد و در رشته‌های علوم فیزیک، مهندسی و فناوری جایگاه خود را در میان ۱۰ دانشگاه برتر آمریکا حفظ کرد.

۵. دانشگاه پرینستون:

این دانشگاه در ارائه مدرک به دانشجویان خود سخت‌گیرانه عمل می‌کند. درواقع تمامی دانشجویان باید به‌عنوان بخش الزام‌آور مدرک خود، تحقیق مستقلی را انجام دهند و گذراندن درس زبان‌های خارجی برای دانشجویان پرینستون اجباری است.

فرآیند پذیرش در این دانشگاه بسیار گزینشی صورت می‌گیرد و در ارتباط با دادن پذیرش بسیار دقیق عمل می‌کند. 

از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه می‌توان به رؤسای جمهور آمریکا، فضانوردان، کارآفرین‌ها، ورزشکاران المپیکی و تعداد زیادی از برندگان جوایز معتبر جهانی اشاره کرد.

«ریچارد فاینمن» فیزیکدان آمریکایی دوره کارشناسی ارشد خود را در این دانشگاه گذراند. ضمن اینکه از ریاضی‌دان‌های مطرح می‌توان به «جان ناش» و «آلن تورینگ» اشاره کرد که از فارغ‌التحصیلان پرینستون به‌حساب می‌آیند.