انتقال هواپیما به پارک فناوری پردیس برای تأسیس یک مرکز تحقیقاتی و آموزشی هوایی صورت گرفت
پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور:

انتقال هواپیما به پارک فناوری پردیس برای تأسیس یک مرکز تحقیقاتی و آموزشی هوایی صورت گرفت

پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری درباره موضوعات مطرح‌شده درباره هواپیمایی که در محور جاده قدیم تهران – پردیس به سمت پارک فناوری پردیس معاونت علمی، در حالی جابجایی است، اظهار داشت: این هواپیما در راستای ایجاد مرکز توسعه فناوری‌های هوایی و هوانوردی در پارک فناوری پردیس معاونت علمی، از یکی از خطوط هوایی خریداری‌شده است و از منطقه مهرآباد به سمت این پارک در حال جابه‌جایی است.
وی افزود: این جابجایی باهدف تأسیس یک مرکز تحقیقات و آموزشی هوایی در پارک فناوری پردیس معاونت علمی صورت گرفته است که در آن، هم جنبه فناوری‌های مختلف در حوزه هوایی و هوانوردی  و هم فناوری‌های میانه وجود دارد و طی آن، برای دانش آموزان و دانشجویان یک آموزشگاه هوایی ترویجی و موزه‌ای ایجاد می‌شود.
دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد با بیان اینکه راه‌اندازی این مرکز تحقیقات  و آموزشی هوایی در راستای فرهنگ‌سازی و ترویج اقتصاد دانش‌بنیان در این حوزه انجام می‌شود، ادامه داد: از مزیت‌های دیگر این طرح، آشنا شدن علاقه‌مندان در سطوح مختلف سنی و تحصیلی با تجهیزات هوایی و هواپیمایی از نزدیک است و این کار با بهره‌گیری از هواپیماهای از رده خارج‌شده و متوقف  مانده صورت می‌گیرد. این برنامه با پیگیری ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در دست انجام است و مجوز و موافقت‌های لازم از دولت را نیز با خود به همراه دارد.

پرویز کرمی بیان کرد: در این طرح دانشجویان از نزدیک با سیستم‌های مختلف هواپیما در موضوعات مثل موتور، اویونیک، رادار، کنترل،  تأسیسات بال، بدنه آشنا خواهند شد و در حقیقت مرکز آموزشی  تحقیقات هوایی مستقر در پارک فناوری پردیس همچون بخشی از یک موزه علم و فناوری مدرن عمل خواهد کرد که نمونه آن را در کشورهای پیشرفته شاهد هستیم.

وی در ادامه توضیح داد: پیش از انتقال این هواپیما، پیمان‌کار مربوطه، تمام‌ مسیر جابه‌جایی را بررسی و برای انتقال هواپیما، این امر را بلامانع اعلام کرده بود.

کرمی درباره نوع هواپیمای مذکور توضیح داد: این هواپیما، از نوع ایلیوشین ۶۲ است و ازنظر پرواز توسط سازمان هواپیمایی کشوری، دستور توقف آن داده‌شده بود. امیدوارم بتوانیم با امکان بهره‌گیری از سایر هواپیماها از نوع و اندازه مختلف که دستور توقف خورده یا از رده خارج‌شده‌اند یا سایر تجهیزات دارای فناوری‌های های‌تک به کمک پیگیری ستاری و حمایت سایر مسئولان این امکان را در مراکز علمی و آموزشی دیگر نیز فراهم آوریم.