معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور: اکوسیستم کارآفرینی خریدنی نیست

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران،"دکتر سورنا ستاری" معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور در چهارمین همایش ملی و سومین همایش بین‌المللی مهارت‌آموزی و اشتغال که با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی صبح امروز در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد، جوانان را اصلی‌ترین پایه شکل‌گیری اقتصاد دانش بنیان دانست و افزود: اقتصاد دانش‌بنیان بر مبنای مزیت‌های سرزمینی، نیروی انسانی و تفکر بنا شده است که مهم‌ترین آن، جوانان و کارآفرینی بر مبنای دانش بنیان هستند.
وی افزود: دانشگاه‌های کشور از ابتدا قرار بوده است فرهنگ کسب و کار و اشتغال آفرینی را به جوانان بیاموزانند، اما سیطره فرهنگ نفتی که فارغ التحصیل دانشگاهی را به کار کارمندی و نگاه به دست مدیر دولتی وابسته می‌کند، تا کنون مانع تحقق این امر شده است.
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور، صنعت فرش‌بافی قم را دستمایه سخنان خود قرار داد و با تاکید بر این که دانش و فناری باید در خدمت صنعت و کارآفرین باشد افزود: صنعت فرش قم که به عنوان یک برند، آوازه خوبی در سطح بین‌المللی دارد، از ابتدا بنا بود توسط حوزه‌های مختلف دانش و فناوری ارتقا پیدا کند. اما با بلند کردن قالی‌باف از پای دار قالی و مشغول کردن وی به تحصیل دانشگاهی، او را از مسیر اصلی منحرف کرده‌ایم.
رییس بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر این که اکوسیستم کارآفرینی، قابل خریداری نیست، بلکه ساختنی است، افزود: شکل‌گیری اکوسیستم کارآفرینی در کشور از ترغیب و تشویق جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی در سایه حمایت‌ها آغاز می‌شود و ایجاد مراکز نوآوری، استارتاپ کمپ‌ها و مراکز کسب و کار در اطراف دانشگاه‌ها، باید در همین راستا صورت بگیرد.
نایب رییس هیئأ امنای صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه صحبت‌های خود در جمع کارآفرینان، صاحبان کسب و کار و کارشناسان و مدیران سازمان فنی و حرفه ای کشور، عمده‌ترین مشکل ایجاد اشتغال و مهارت‌آفرینی کشور را، سیطره فرهنگ نادرست نفتی در اقتصاد دانست و افزود: در فرهنگ اقتصاد نفتی، دولت به مردم، مشارکت، خلاقیت و نوآوری احتیاجی ندارد و خودش را در کسب و کار آنان شریک نمی‌داند؛ چرا که چنین ساختار دولتی با دسترسی به منابع زیرزمینی راه آسانی برای درآمدزایی ایجاد کرده و درآمد نفت با رانت بزرگی که ایجاد می‌کند، دیگر بخش های کشور را وسوسه می‌کند تا خود را به این رانت بزرگ متصل کنند.
ستاری در پایان ضمن تاکید بر رسالت بزرگ فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان توسط همه بخش‌های کشور، ابراز امیدواری کرد با تمرین ایستادن جامعه روی پاهای خود، آموختن فرهنگ کارآفرینی و فرصت دادن به جوانان، شکل‌گیری اکوسیستم کارآفرینی و نوآوری در بستر اقتصاد دانش‌بنیان و بر پایه همدلی و کلام واحد محقق شود.