عزم ملی کلید تحقق اقتصاد پویا و خودکفا

عزم ملی کلید تحقق اقتصاد پویا و خودکفا

به باور همگان رونق تولید شاه کلید توسعه پایدار، ایجاد فرصت های شغلی و افزایش شاخص های رفاهی مردم است.

به اعتقاد کارشناسان اقتصادی لازمه رونق تولید مثلث سرمایه، نیروی انسانی کارآمد و بازار فروش مناسب است.

اما آیا انتظار تامین سرمایه مدیرت و نظارت از سوی دولت بدون مشارکت مردم منطقی است.

مردم با استقبال از کالاهای ایرانی و بخش خصوصی با بکارگیری سرمایه خود در تولید به جای دلالی در بازارهای مختلف به ویژه مسکن و دولت با مدیریت صادرات، واردات، اعطای تسهیلات بانکی مثلث رونق تولید هستند.

اما به راستی در دنیای واقعیت و نه بر روی کاغذ آیا هر یک از گوشه های این مثلث برای رونق تولید عزم جدی دارند.

سرمایه های سرگردان در بانک ها، وسرمایه های خرد و کلانی که به صورت طلا و سکه پس انداز می شود، غیرفعال بودن بسیاری از واحدهای صنعتی، کمبود زیرساخت های صنایع تبدیلی بخش کشاورزی حکایت از این واقعیت تلخ دارد که نه حال تولید آن چنان که باید خوش است و نه همتی جدی برای رفع مشکلات موجود است.

به نظر می رسد بانوان با بکار انداختن پس اندازهای کوچک خود مانند طلا و جواهرات می توانند سهمی گره گشا در اقتصاد خانواده و کشور داشته باشند.

شهین نادره دره شوری بانوی موفق گچسارانی مصداق بهره وری از پس انداز های کوچک زنان برای رونق تولید و کارآفرینی است.

این بانوی هنرمند چند ساله گذشته با سرمایه صدهزار تومانی اولیه به بافتن گلیم در روستای سربیشه از توابع گچساران اقدام کرد و اکنون حاصل این توانمندی و خلاقیت راه اندازی کارگاه آموزشی تولیدی بافندگی است که افزون بر درآمدزایی برای خود، از پس اندازهای کوچک 50 بانوی دیگر برای افزایش تولید بهره مند شده است.

و اینک به طور میانگین هر چهار ماه یک گلیم فرش به ابعاد مختلف از سوی هر هنرمند این کارگاه تولید می شود.

توجه به رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در باره این نکته که کلید حل مشکلات اقتصادی در لوزان و ژنو و نیویورک نیست بلکه در داخل کشور است و همه باید مسوولیت های متفاوت خود را در تقویت تولید داخلی به عنوان «تنها راه علاج مشکلات اقتصادی»، تلاش کنند لزوم توجه به این امر را دو چندان کرده است.

به گفته کارشناسان هدایت کارآفرینان به سوی ایده های خلاق جوانان مخترع، زنجیره ای شدن تولید تا مصرف کالا و خوشه ای شدن کسب و کارهای کوچک راهکارهای رونق تولید است.

به نظر می رسد نامگذاری سال به نام دولت ملت همدلی و همزبانی از سوی مقام معظم رهبری فرصتی مناسب برای بهره وری از ظرفیت های بسیج همگانی برای رونق تولید است.

در این میان نقش رسانه های ارتباط جمعی، نهادهای آموزشی برای نهادینه کردن مصرف کالاهای داخلی، حمایت از تولیدات ملی و بهره وری از سرمایه کوچک از راهکارهایی است که می تواند یاریگر خوب شدن حال تولید و کارآفرینی باشد.

در شهرستان کوچک گچساران واحدهای کارآفرینی ازسال گذشته تاکنون یکهزار و 700 شغل با سرمایه های بخش خصوصی ایجاد کرده است.

که در صورت نهادینه شدن عزم ملی برای کارآفرینی شاید ظرفیت ایجاد چندین برابر این آمار هم وجود داشته باشد.

چندی پیش دوره آموزشی گوهر تراشی در گچساران شروع شد طرحی که 120 نفر در آن مشغول بکار می شوند.

برنامه ای که با پرداخت 70 میلیون ریال تسهیلات بانکی و در اختیار قرار گرفتن وسایل مورد نیاز از سوی کارآفرین به کارجویان و تضمین خرید تولیدات به مدت پنج سال اجرا می شود.

مسوولان از اندک بودن سهم ایران از صادرات بازار طلا خبر می دهند این مشت نمونه خرواری از ایده هایی است که می تواند هم فرصت شغلی ایجاد کند هم رونق تولید و خودکفایی را هدیه کند.

اگرچه دولت با حمایت از شرکت های دانش بنیان و دانشگاه های ثروت افرین از سویی، پرداخت تسهیلات با بهره کم و تلاش برای زنجیره ای شدن تولید تا مصرف سعی در کارآفرینی و رونق تولید دارند اما نگاهی به کشور ژاپن که با وجود فقر منابع طبیعی اما از اقتصادی پویا بهره مند است گویای این واقعیت است که همت همگانی گره گشای اشتغال و کارآفرینی است.