دولت الکترونیک جزء جدا نشدنی اقتصاد مقاومتی است
معاون وزیر ارتباطات:

دولت الکترونیک جزء جدا نشدنی اقتصاد مقاومتی است

نصرالله جهانگرد شنبه‌شب در نشست شورای اداری استان خراسان رضوی در مشهد افزود: سیاست‌های ابلاغی برنامه شش توسعه نیز دولت را مکلف کرده در هفت‌بند رشد داشته باشد که هدفمندسازی و غربالگری اطلاعات مفید از غیر آن و خدمات پستی ازجمله آن‌ها است. 

وی گفت: کل برنامه توسعه کشور در طول پنج برنامه در ۹ شاخه سرمایه‌گذاری شده که بیشترین رشد با نرخ ۱۹ درصد مربوط به ارتباطات بوده است. 
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: شتاب بخشی توسعه حوزه ارتباطات به‌عنوان حوزه توانمندساز دیگر حوزه‌ها رشد بخش‌های از قبیل کشاورزی، راه و شهرسازی و امنیت را رقم خواهد زد لذا برنامه‌های توسعه نیز در این راستا تدوین‌شده‌اند. 
وی ادامه داد: به اعتقاد کارشناسان جهان، پرشتاب‌ترین بازار منطقه و حتی جهان درزمینهٔ توسعه خدمات الکترونیکی متعلق به ایران است که این امر مستعد اشتغال و فضای کسب‌وکار می‌شود. 
جهانگرد گفت: امروز در حوزه ارتباطات الکترونیک در ایران یک دگردیسی از ساختار صوت به ساختار دیتا مشاهده می‌شود که طی آن تمام شهرهای کشور از طریق فیبر نوری به یکدیگر متصل می‌شوند به‌طوری‌که ترافیک انتقال اطلاعات در کشور هیچ‌گاه قطع نمی‌شود. 
وی افزود: بیشترین ترافیک جهان از هند و از طریق کشورهای قطر، کویت، اردن و سوریه به دیگر نقاط جهان می‌رود و امروز بزرگ‌ترین تقاضا این است که این ترافیک از داخل ایران عبور کند که کوتاه‌ترین راه است و این امر باعث رشد اشتغال در کشور می‌شود.

هجده هزار روستا از اینترنت پرسرعت بهره‌مند شدند 
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران در ادامه گفت: هجده هزار روستا در سطح کشور از اینترنت پرسرعت بهره‌مند شده‌اند. 
وی افزود: پورت‌های روستایی نیز از ۳/۵ پورت در آغاز فعالیت دولت یازده هم‌اینک به سی میلیون پورت رسیده است. 
جهانگرد ادامه داد: راه‌اندازی نسل سه و چهار مخابرات تحول عظیمی در ارائه خدمات پستی و پست‌بانک، توسعه ارتباطات ماهواره‌ای، توسعه فضای کسب‌وکار RCT ایجاد کرده است.

کاهش فرایندهای اداری، ثروت ملی را افزایش می‌دهد 
وی گفت: برای تحقق رشد ۱۰۰ درصدی ترافیک در ایران هدف‌گذاری شده که این امر باعث افزایش ثروت کشور می‌شود. 
معاون وزیر ارتباطات افزود: در مراجعه مردم یک کشور به دستگاه‌های دولتی به ازا هر ۳۰ دقیقه اتلاف وقت در بدترین حالت ۵/۱ درصد از جی.پی.تی به هدر می‌رود. 
وی ادامه داد: با بهینه‌سازی فرایندهای اداری می‌توان این وقت را به صفر رساند که باعث افزایش ثروت ملی می‌شود. 
جهانگرد گفت: کاهش زمان ارائه خدمت، بسترسازی امن برای انتقال اطلاعات بین دستگاه‌های دولتی، ایجاد نظام مقابله با جعل اسناد و مبارزه بابا فساد و تراکنش آسان پولی از دیگر دلایل بهینه‌سازی فرایندهای اداری است. 
وی افزود: هزار و چهارصد خدمت در ۱۴ خوشه شبکه‌سازی شده که شامل بهداشت، اقتصاد و سایر موارد است و از طریق فضای الکترونیک بدون مراجعه افراد اجرا می‌شود.

پنجره خدمات دولت عامل اشتغال‌زایی 
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران همچنین گفت: باگذشت ۱۰ روز از افتتاح پنجره خدمات دولت امکانات مهمی برای مردم فراهم‌شده که بهبود کسب‌وکار موجود و مشاغلی که مربوط به خدمات آی‌تی می‌باشند ازجمله آن است. 
وی افزود: ایجاد کسب‌وکارهای جدید از طریق پنجره خدمات دولت بسیار بالا بوده به‌گونه‌ای که طی ۱۰ روز گذشته هفتاد هزار نرم‌افزار فارسی در این چارچوب به فعالیت پرداخته‌اند. 
جهانگرد با اشاره به راه‌اندازی سایت گمرک شهرک صنعتی خیام نیشابور نیز گفت: یکی از بهترین سامانه‌های گمرکی کشور در حوزه گمرک در خراسان رضوی اجرایی شد که فعالان حوزه کسب‌وکار به‌راحتی از آن استفاده می‌کنند.