مشارکت هفتادوپنج شرکت در چهارمین دوره جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری

مشارکت هفتادوپنج شرکت در چهارمین دوره جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری

دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از مشارکت هفتادوپنج شرکت در چهارمین دوره جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری خبر داد.

پرویز کرمی با اشاره به اینکه سیاست کلی جمهوری اسلامی ایران در چارچوب اقتصاد مقاومتی صورت می‌گیرد بیان کرد: ارتقاء توان فناوری و نوآوری در اقتصاد دانش‌بنیان، لزوم استقرار نظام مدیریت فناوری و نوآوری در شرکت‌های ایرانی و همچنین ضرورت برخورداری سازمان‌های دانش‌بنیان و فناور از مزیت رقابتی مبتنی بر فناوری و نوآوری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی ادامه داد: بر این اساس، سیاست کلی جمهوری اسلامی ایران در چارچوب اقتصاد مقاومتی، پیشتازی در عرصه علم و فناوری و دستیابی به رتبه اول منطقه در علم و فناوری و تثبیت آن با اهتمام به تحقق سیاست‌های کلی علم و فناوری است.

ارزیابی ۱۶۰ بنگاه دولتی و خصوصی ایرانی در طول سه سال گذشته صورت پذیرفت
عضو شورای سیاست‌گذاری و دبیر کمیته فرهنگ‌سازی و ترویج چهارمین دوره جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری ایران، ارزیابی توانمندی‌ها و عملکرد فناورانه و نوآورانه بنگاه‌ها را ازجمله اهداف اصلی در راستای طراحی جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری عنوان کرد.
وی گفت: انجمن مدیریت فناوری ایران با توجه به رسالت خود مبنی بر توسعه و ترویج مفاهیم، رویکردها و تجارب مدیریت و سیاست‌گذاری فناوری و نوآوری در سطح بنگاه‌های اقتصادی با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت علوم تحقیقات و فناوری و مشارکت جدی سایر نهادهای مرتبط اقدام به طراحی "جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری" کرده است تا ضمن ارزیابی توانمندی‌ها و عملکرد فناورانه و نوآورانه بنگاه‌ها، به الگوسازی و ارتقای توانمندی‌های بنگاه‌ها و نهایتاً توانمندی‌های علمی در توسعه فناوری و نوآوری کمک کند.
پرویز کرمی اقدامات اخیر را مثبت خواند و افزود: اقدامات به انجام رسیده در طول ۳ سال گذشته به نحوی رقم خورد که حدود ۱۶۰ بنگاه دولتی و خصوصی ایرانی را بر اساس شاخص‌های کلیدی حوزه فناوری و نوآوری ارزیابی کرده است.

چهارمین دوره با مشارکت جدی ۷۵ شرکت
دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی با اشاره به برگزاری چهارمین دوره جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری در سال ۱۳۹۵ بیان کرد: چهارمین دوره جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری با رویکرد یادگیری فناورانه و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در سطوح سه‌گانه 'بنگاه‌های صنعتی و خدماتی شرکت‌های کوچک فناور و دانش‌بنیان و شرکت‌های هلدینگ' با مشارکت جدی ۷۵ شرکت از بخش‌های مختلف اقتصادی آغازشده است.
کرمی افزود: در ۱۰ خردادماه سال جاری، مراسم اهدای جایزه به شرکت‌ها با حضور مسئولان ارشد مرتبط و نهادهای بخش خصوصی مراسم اهدای جایزه به شرکت‌ها با حضور مسئولان ارشد مرتبط و نهادهای بخش خصوصی، شرکت‌ها و خبرگان علم و فناوری و نوآوری کشور در مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار خواهد شد.
وی درباره هدف برگزاری این جایزه، توضیح داد: افزایش توانایی‌های ملی از توسعه فناوری و نوآوری، افزایش توان بنگاه‌ها و سازمان‌ها درزمینهٔ تبدیل فناوری و نوآوری، به ثروت و فرهنگ‌سازی و ترویج اقتصاد دانش‌بنیان از اهداف برگزاری جایزه ملی فناوری و نوآوری است. ارزیابی و رتبه‌بندی بنگاه‌ها و سازمان‌ها از منظر توانمندی و عملکرد فناورانه و نوآورانه آن‌ها نیز از دیگر اهدافی است که این جایزه آن را دنبال می‌کند.
دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی، بابیان اینکه یکی از اولویت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان است، ابراز کرد: درواقع این شرکت‌ها سه دارایی مهم دارند که شامل نیروی انسانی، نحوه ایجاد فناوری و نوآوری و تجاری‌سازی محصولات برای کسب درآمد می‌شود. اما بر اساس پژوهش‌های انجام‌شده، بیشتر شرکت‌های دانش‌بنیان با نحوه مدیریت فناوری و تبدیل آن به نوآوری آشنایی لازم را ندارند.
مشاور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری بر فراهم شدن زمینه ترغیب و توجه بنگاه‌های اقتصادی کشور در ضرورت بخشی به فعالیت فناورانه و نوآورانه تأکید کرد و گفت: برگزاری این جایزه با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و توسط انجمن مدیریت فناوری کشور، بنگاه‌های اقتصادی را در مسیر رشد و توسعه فناورانه و نوآورانه یاری خواهد کرد.
چهارمین جایزه ملی فناوری و نوآوری ایران، به همت انجمن مدیریت فناوری ایران و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دوشنبه ۱۰ خردادماه در تهران برگزار می‌شود.