توسعه پارک‌های علم و فناوری مهم‌ترین راه‌کار برای تبدیل علم به ثروت
مدیرکل توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد مطرح کرد

توسعه پارک‌های علم و فناوری مهم‌ترین راه‌کار برای تبدیل علم به ثروت

مدیرکل توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامی در چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناورانه دانشگاه آزاد با اشاره به بحث تجاری‌سازی یافته‌های تحقیقاتی گفت: مهم‌ترین راهکاری که دانشگاه آزاد در بحث تجاری‌سازی یافته‌های تحقیقاتی و تبدیل علم به ثروت در حال انجام دادن است و برای آن نظام و سیاست‌هایی را تعریف کرده، بحث توسعه مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری دانشگاه آزاد است.

دکتر داود ثمری، دبیر جشنواره فرهیختگان اظهار کرد: مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه خاص داشت، این است که پارکهای علم و فناوری در نظام علم و فناوری فضاهایی هستند که نتایج یافته‌های تحقیقاتی تبدیل به محصول می‌شود و سپس محصول رشد و توسعه پیدا می‌کند و آماده ارائه به بازار و عرضه می‌شود.

وی افزود: برای اینکه مراکز رشد بازوی اجرایی قوی داشته باشند، ۱۴ کمیته توسعه فناوری در دانشگاه آزاد تأسیس کردیم که این کمیته‌ها ناظر ستادهای ویژه توسعه فناوری ریاست جمهوری هستند، کمیته‌ها تاکنون طرح‌های خوبی را به تصویب رساندند و چند طرح خوب نیز داریم که در زمره طرح‌های کلان ملی به شمار می‌روند.

دبیر جشنواره فرهیختگان با اشاره به برخی دستاوردهای علمی و فناورانه دانشگاه آزاد تصریح کرد: طراحی خودروی الکتریکی واحد قزوین با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و طرح امحای زباله از طریق پلاسما ارائه‌شده توسط واحد علوم و تحقیقات، همچنین طرح‌های دیگری که در دانشگاه آزاد اسلامی از یک تحقیق شروع‌شده و درنهایت تبدیل به فناوری شده است، از طرح‌های موفقی هستند که تولید ثروت می‌کنند. بنابراین اگر به این سمت حرکت کنیم که پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دکتری دانشجویان را بر اساس یک نیاز جامعه و بخش صنعت تعریف کنیم قطعاً نتایجی که از رساله‌ها و پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد خارج می‌شود، می‌تواند زمینه‌ساز این باشد که محصولاتی را داشته باشیم که از طریق این محصولات به درآمدزایی برسیم.

دکتر ثمری با اشاره به این موضوع که در مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان مدل تجاری جدیدی را تعریف کرده‌ایم، اظهار کرد: دانشگاه‌های دولتی به‌طورقطع نمی‌توانند این مدل جدید را انجام دهند، چون محدودیت‌های خاص خود رادارند؛ دانشگاه‌های دولتی نمی‌توانند در سهام شرکت‌ها سرمایه‌گذاری کنند، درصورتی‌که در دانشگاه آزاد این اجازه را به واحدهای دانشگاهی داده‌ایم که اگر شرکت یا واحد فناوری در مرکز رشد استقرار پیدا کند، اجازه داشته باشد تا ۳۵ درصد سهام شرکت‌ها را سرمایه‌گذاری کند.

دبیر جشنواره و نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناورانه دانشگاه آزاد در ادامه افزود: در حال حاضر ۸۵ مرکز رشد در دانشگاه آزاد وجود دارد که در آن‌ها ۷۱۲ هسته واحد فناور و شرکت دانش‌بنیان استقرار دارند. واحدهای دانشگاهی برای اینکه بتوانند به درآمدزایی برسند، باید از این واحدها و شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت کنند و شرکت‌های دانش‌بنیانی اجازه سرمایه‌گذاری دارند که کمترین ریسک را داشته باشند و بتوانیم در سرمایه و سرمایه‌گذاری برگشت لازم را شاهد باشیم. ازاین‌رو برای حمایت لازم از این شرکت‌ها خدمات تجاری‌سازی را برای آن‌ها در نظر گرفته‌ایم. همچنین آموزش‌های کسب‌وکاری که بتوانند در بازار حضورداشته باشند نیاز به یکسری خدمات حقوقی دارند که در مراکز رشد در حال آموزش هستند.

دکتر ثمری با تأکید بر این‌که باید به سمتی حرکت کنیم که از فناوری درآمدزایی کنیم، تصریح کرد: خوشبختانه به‌تدریج به این سمت در حال حرکت هستیم که اجاره را از مراکز رشد برداریم و با مدلی که تعریف کرده‌ایم در این واحدها سرمایه‌گذاری لازم را داشته باشیم. ازاین‌رو همه مراکز رشد استان‌ها می‌توانند تحت پوشش پارک فناوری باشند و بتوانند از خدمات و حمایت‌هایی که قانون برای پارک علم و فناوری در نظر گرفته استفاده کنند. بنابراین پارک فناوری همه بسترهای لازم را فراهم می‌کند تا شرکت‌ها رشد کنند. با رشد شرکت‌ها چون در این شرکت‌ها سهیم هستیم، درآمد افزایش خواهد یافت و به عدد قابل‌توجهی خواهیم رسید تا کم‌کم وابستگی‌مان به اقتصاد شهریه‌ای دانشگاه کم شود.