اندرویدی‌ها از کلمات عبور بی‌نیاز می‌شوند
دنیای موبایل و کامپیوتر

اندرویدی‌ها از کلمات عبور بی‌نیاز می‌شوند

برنامه‌ریزی برای جایگزینی روش‌های جدید شناسایی هویت درگوشی‌های اندرویدی در حال انجام است تا شیوه‌های بیومتریک جایگزین کلمات عبور شوند.

Project Abacus یا طرح چرتکه تازه‌ترین برنامه گوگل در این زمینه است که طی هفته‌های آینده به‌طور آزمایشی اجرا می‌شود تا تعدادی از مؤسسات مالی بتوانند به‌طور آزمایشی خدمات خود را بدون نیاز به کلمات عبور ارائه دهند.

بر اساس برنامه‌ریزی گوگل این طرح تا قبل از پایان سال ۲۰۱۶ تکمیل می‌شود تا کاربران دیگر برای باز کردن برنامه‌های مختلف نیازمند واردکردن کلمات عبور یا استفاده از اثرانگشت و سیستم‌های دومرحله‌ای تأیید هویت نباشند. در این سیستم هر کاربر برای ورود به محیط یک برنامه باید مجموعه امتیازاتی را کسب کند که برگرفته از الگوهای کاربری و ویژگی‌های شخصی وی است. در صورت کسب امتیاز لازم برنامه به وی اعتماد کرده و مجوز ورود او را صادر می‌کند.

این مجموعه امتیازات از طریق الگوهای تایپ کاربران، موقعیت مکانی وی، الگوهای صوت و سرعت عمل کاربر، ویژگی‌های چهره او و غیره به دست می‌آیند.

گوگل اولین بار سال گذشته در کنفرانس توسعه‌دهندگان خود از این فناوری رونمایی کرد و طی این مدت ۳۳ دانشگاه در ۲۸ ایالت آمریکا به‌طور آزمایشی از آن استفاده کرده‌اند. حال به نظر می‌رسد زمان مناسب برای آزمایش طرح چرتکه در کل جهان فرارسیده است.

باید توجه داشت که برای استفاده از برنامه‌های مختلف کسب امتیازات اعتماد ساز مختلفی ضروری است و این امر بستگی به اهمیت و حساسیت برنامه مورداستفاده دارد. به‌عنوان‌مثال امتیاز مکتسبه برای استفاده از یک برنامه بانکداری باید بالاتر از امتیاز موردنیاز برای اجرای یک بازی ویدئویی باشد. عملی شدن این طرح واکنشی مناسب به هکرهایی خواهد بود که با یافتن کلمات عبور کاربران داده‌های حساس را به سرقت می‌برند.