۱۷ استارت‌آپ برتر سال (قسمت دوم)

۱۷ استارت‌آپ برتر سال (قسمت دوم)

اگرچه بخش اعظم دره سیلیکون به اوبر (Uber) که ارزشمندترین استارت‌آپ فناورانه به شمار می‌رود، اختصاص‌یافته است، اما گروه کاملاً جدیدی از شرکت‌ها در نیمه اول سال۲۰۱۷ تاسیس شدند تا دنیا را تغییر دهند، به اسب تک شاخص بعدی تبدیل شوند، یا صرفاً کسب‌وکار موفقی بسازند.

Business Insider با موسسان و سرمایه‌گذاران خطرپذیر این شرکت‌ها گفتگو کرده است و داده‌های مربوط به این سرمایه‌گذاری‌ها را بررسی کرده است تا استارت‌آپ‌هایی را شناسایی کند که بزرگ‌ترین ستاره‌های ۲۰۱۷ بوده‌اند. برخی از این شرکت‌ها به‌صورت پنهانی کار می‌کنند تا رقبا متوجه آن‌ها نشوند.

در قسمت اول این مقاله، ۹ استارت‌آپ برتر سال را معرفی کردیم که از یک کلوپ واقعیت مجازی گرفته تا استارت‌آپی که در زمینه بازیافت کار می‌کند. در ادامه به معرفی ۸ استارت‌آپ باقی‌مانده، می‌پردازیم.

 

۱۰-کاور (Cover) می‌خواهد خانه‌های پیش‌ساخته کوچک را وارد حیاط پشتی داغ‌ترین بازارهای املاک در حومه شهرها کند.

فعالیت شرکت: کاور شرکتی است که فناوری و معماری را با یکدیگر ترکیب کرده است و خانه‌هایی را با استفاده از یادگیری ماشینی و روش‌های برگرفته از صنایع خودروسازی و هوافضا، طراحی و تولید می‌کند.

کاور بهار امسال از اولین خانه پیش‌ساخته‌اش رونمایی کرد. این شرکت می‌تواند طیفی از فضاها را بسازد، ازجمله استودیوهای مخصوص حیاط پشتی، واحدهای جانبی، دفاتر کار خانگی، اتاق‌های پذیرایی، که به‌تمامی آن‌ها درمجموع واحدهای مسکونی فرعی می‌گویند. این واحدها، که اندازه آن‌ها بین ۱۰۰ تا ۱۲۰۰ مترمربع متغیر است، بدین منظور طراحی‌شده‌اند که مسکن مردم را در شهرها، که هزینه زندگی در آن‌ها رو به افزایش است، تامین کنند.

سرمایه: ۱/۶ میلیون دلار از General Catalyst  و  Khosla Ventures

 

۱۱-پکجد (Packagd) می‌خواهد کیو وی سی (QVC) نسل جدید باشد

فعالیت شرکت: پکجد یک شرکت رسانه‌ای است که می‌خواهد یک کسب‌وکار خرده‌فروش نظیر QVC را راه‌اندازی کند، با این تفاوت که موضوع آن ویدیوهایی از باز کردن جعبه باشد.

موسس پکجد، مدیر ارشد فناوری سابق هولو (Hulu) است. این شرکت ویدیوهایی را به شکل زنده پخش می‌کند که در آن ستاره‌های معروف جعبه‌ها را باز می‌کنند و درباره محصولات جدید صحبت می‌کنند. مشتریان می‌توانند با استفاده از اپلیکیشن‌های پکجد ویدیوها را تماشا کنند و سپس هم‌زمان با پخش ویدیو با زدن روی دکمه «افزودن به سبد خرید» کالای تبلیغ‌شده را خریداری کنند.

اولین اپلیکیشن این شرکت، یعنی Unboxed صرفا روی محصولات فناورانه متمرکز است. این شرکت تا به امروز با شرکت‌های خوش‌نام بزرگی مثل مایکروسافت و بست بای (Best Buy) برای کمک به حمایت مالی، همکاری‌هایی داشته است.

سرمایه: ۷/۵ میلیون دلار از Kleiner Perkins، Forerunner Ventures و GV.

 

۱۲-ویاژ (Voyage) می‌خواهد تاکسی‌های خودران را ارزان و حتی رایگان کند.

فعالیت شرکت: ویاژ استارت‌آپی است که در زمینه خودروهای خودران فعالیت می‌کند و قصد دارد با تکمیل اتومبیل‌هایی که به‌صورت انبوه تولیدشده‌اند ناوگانی از تاکسی‌های خودران بسازد. این شرکت امیدوار است که با استفاده از خودروهای موجود به‌جای ساخت خودروهای جدید، بتواند وسایل نقلیه خودران را سریع‌تر بسازد.

فعالیت ویاژ صرفا به فناوری خودروی خودران محدود نمی‌شود. بلکه این شرکت به دنبال روش‌هایی است که مسافران بتواند از طریق آن‌ها با خودروها در تعامل باشند و بتواند فقط به‌صورت شفاهی به آن‌ها بگویند چه زمانی توقف کنند و چه موسیقی‌ را پخش کنند.

این شرکت درواقع از یوداسیتی (Udacity) منشعب شده است. یوداسیتی یک استارت‌آپ آنلاین آموزشی است که یک برنامه کامل برای آموزش مهندسان خودروهای خودران دارد.

سرمایه: جذب سرمایه به میزان نامشخص از شرکت‌های متعدد ازجمله Khosla Ventures, Initialized Capital و Charles River Ventures.

 

۱۳-اینسترومنتال (Instrumental) می‌خواهد مانع از تکرار فاجعه گلکسی نت ۷ شود.

فعالیت شرکت: اینسترومنتال استارت‌آپی است که تولید در خط مونتاژ را زیر نظر می‌گیرد و از فناوری یادگیری ماشینی برای پیدا کردن زودهنگام واحدهای معیوب استفاده می‌کند.

اینسترومنتال توسط دو تن از مهندسان سابق اپل تاسیس شد و امیدوار است پی بردن زودهنگام به معیاب تولید را، قبل از آنکه برای شرکت هزینه‌های کلانی داشته باشد، امکان‌پذیر کند. آن‌ها جعبه‌ای را طراحی کرده‌اند که از تک‌تک دستگاه‌هایی که مونتاژ می‌شوند عکس می‌گیرد تا مهندسانی که از راه دور با خط تولید همکاری دارند بتوانند ببینند که در زمان مونتاژ چه روی می‌دهد.

ولی کلید اصلی این شرکت، نرم‌افزار آن است. اینسترومنتال از یادگیری ماشینی استفاده می‌کند تا حتی قبل از اینکه چشم انسان متوجه واحدهای معیوب شود، آن‌ها را پیدا کند.

سرمایه: ۱۰ میلیون از سرمایه‌گذارانی همچون Eclipse Ventures, First Round و Root Ventures.

 

۱۴-میستی رباتیک (Misty Robotics) می‌خواهد روباتی برای همه انسان‌ها بسازد.

فعالیت شرکت: میستی رباتیک شرکتی است که روی ربات‌های خانگی و اداری کار می‌کند. میستی از اسفرو (Sphero) منشعب شده است که شرکتی است که Star Wars BB-8 droid را ساخت و به دنیا نشان داد ربات‌های اسباب‌بازی چه قدر بامزه هستند. میستی به‌جای اسباب‌بازی، ربات‌های کاربردی می‌سازد.

این شرکت در روز بهره‌برداری از محصولش گفت: «این ربات‌ها دوست ما خواهند بود، یکی از اعضای تیم ما خواهند بود، یکی از اعضای خانواده‌مان. آن‌ها به ما کمک می‌کنند، برای ما امنیت می‌آورند، با ما در تعامل هستند، و ما را به شکلی دوستانه سرگرم می‌کنند. این ربات‌ها قبلا فقط در داستان‌های علمی و تخیلی بوده‌اند.»

سرمایه: ۱۱/۵ میلیون دلار از شرکت‌های مختلف ازجمله Venrock و  Foundry Group

 

۱۵-اوبسیدین سکوریتی (Obsidian Security) قصد دارد از داده‌های بنگاه‌های اقتصادی محافظت کند

فعالیت شرکت: اوبسیدین سکوریتی یک استارت‌آپ امنیتی است که قصد دارد امنیت داده‌های مشتریان بنگاه‌های اقتصادی را بیشتر کند. اوبسیدین با گرد هم آوردن تیمی پرستاره از متخصصان حوزه ایمنی از شرکت‌های Cylance و Carbon Black سرمایه‌گذاران را به وجد آورده است. این تیم به‌طور خاص تلاش می‌کند به حفظ امنیت سیستم‌های محاسباتی هایبرید کمک کند. این سیستم‌ها مراکز داده داخلی شرکت‌ها را به خدمات ابری روی اینترنت وصل می‌کنند. همچنین این شرکت قصد دارد از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی برای سفارشی‌سازی روش‌های امنیتی خود برای تک‌تک مشتریان استفاده کند.

سرمایه: ۹/۵ میلیون دلار از Greylock

 

۱۶-کلارک (Clark) می‌خواهد مردم را به معلم تبدیل کند.

فعالیت شرکت: کلارک یک استارت‌آپ آموزشی است که به معلم‌ها کمک می‌کند کسب‌وکارهایی را در زمینه آموزش ایجاد و توسعه دهند. کلارک یک دستیار هوشمند ساخته است که به معلم‌ها کمک می‌کند کسب‌وکارهایشان را مدیریت کنند. اپلیکیشن کلارک حتی قبل از اینکه در نمایشگاه جدید اپل با عنوان « Planet of the Apps » معرفی شود فراگیر شد، اما معرفی آن در نمایشگاه به شرکت کمک کرد بتواند یک چک دو میلیون دلاری را از سرمایه‌گذاران اصلی اسنپ چت دریافت کند.

سرمایه: ۳/۵ میلیون دلار از سرمایه‌گذارانی چون Lightspeed Venture Partners, Human Ventures و Winklevoss Capital

 

۱۷-ویس آپز (VoiceOps) می‌خواهد امکان تماس‌های هوشمندتر برای فروش را از طریق هوش مصنوعی (AI) فراهم کند

فعالیت شرکت: ویس آپز استارت‌آپی است که نرم‌افزار آن می‌تواند تماس‌های فروش را تحلیل کند. این شرکت می‌خواهد به تماس‌های تلفنی تیم فروش شما گوش کند و به آن‌ها کمک کند این تماس‌ها را بهبود ببخشند. این شرکت روی تحلیل تعداد زیادی تماس متمرکز است تا ببیند چه روش‌هایی کارآیی دارند و چه روش‌هایی کارآیی ندارند. همین کار باعث شده است این شرکت از رقیب اصلی و سرمایه‌دارش Chorus.Ai ، که تماس‌های شخصی را تحلیل می‌کند، متمایز شود.

سرمایه: به نقل از TechCrunch، ۱/۹۷۵ دلار از Accel, Y Combinator, Founder's Fund و Lowercase Capital