۱۷ استارت‌آپ برتر سال (قسمت اول)

۱۷ استارت‌آپ برتر سال (قسمت اول)

اگرچه بخش اعظم دره سیلیکون به اوبر (Uber) که ارزشمندترین استارت‌آپ فناورانه به شمار می‌رود، اختصاص‌یافته است، اما گروه کاملاً جدیدی از شرکت‌ها در نیمه اول سال۲۰۱۷ تاسیس شدند تا دنیا را تغییر دهند، به اسب تک شاخص بعدی تبدیل شوند، یا صرفاً کسب‌وکار موفقی بسازند.

Business Insider با موسسان و سرمایه‌گذاران خطرپذیر این شرکت‌ها گفتگو کرده است و داده‌های مربوط به این سرمایه‌گذاری‌ها را بررسی کرده است تا استارت‌آپ‌هایی را شناسایی کند که بزرگ‌ترین ستاره‌های ۲۰۱۷ بوده‌اند. برخی از این شرکت‌ها به‌صورت پنهانی کار می‌کنند تا رقبا متوجه آن‌ها نشوند.

در اینجا ۱۷ استارت‌آپ برتر سال را معرفی می‌کنیم که از یک کلوپ واقعیت مجازی گرفته تا استارت‌آپی که در زمینه بازیافت کار می‌کند.

 

۱-شرکت اسنشال (Essential)، که موسس آن خالق اندروید است، اپل و سامسونگ را نشانه گرفته است.

فعالیت شرکت: این شرکت در زمینه گجت‌های مصرفی فعالیت می‌کند، توسط «اندی رابین» راه‌اندازی شده است، و تلفن هوشمند جدیدی را طراحی کرده است که آیفون اپل و گلکسی سامسونگ را به چالش کشیده است. این شرکت اسم این گجت را خیلی ساده، تلفن اسنشال (Essential) نام‌گذاری کرده است.

علت شهرت رابین، خلق اندروید، فروش آن به گوگل، و به‌کارگیری آن در بیشتر سیستم‌عامل‌های تلفن‌های هوشمند بود. او در سال ۲۰۱۴ گوگل را ترک کرد، یک انکوباتور استارت‌آپ را راه‌اندازی کرد و سپس با حمایت آن، به راه‌اندازی اسنشال کمک کرد. رابین چندین سال به‌صورت مخفیانه روی تلفن اسنشال کار کرد تا آنکه در ماه می از آن رونمایی کرد. این تلفن صرفا سرآغازی برای آرزوهای این استارت‌آپ است. این شرکت نیز مرکزی برای وسایل هوشمند خانگی دارد که قصد دارد همه‌چیز را، از لامپ‌های هوشمند تا توسترهای هوشمند، تولید کند.

سرمایه: ۳۳۰ میلیون دلار از شرکت Redpoint Ventures و دیگر شرکت‌های سرمایه‌گذار (طبق گزارش بلومبرگ)

 

۲-شرکت برندلس (Brandless) می‌خواهد نسخه جدید Procter & Gamble برای نسل جدید باشد.

فعالیت شرکت: برندلس، کالاهای بسته‌بندی‌شده مصرفی را عرضه می‌کند و از مایع ظرف‌شویی تا روغن‌زیتون و چاقوی آشپزخانه، همه‌چیز برای فروش دارد. این شرکت تمامی محصولاتش را از طریق وب‌سایتش به قیمت ۳ دلار که بسیار ارزان است، می‌فروشد.

برندلس کارش را رسماً در اوایل جولای آغاز کرد. این شرکت عقیده دارد که مردم آن‌قدرها که تصور می‌کنند به برندهایی که مصرف می‌کنند توجه ندارند. هیچ‌کدام از محصولات این شرکت جزو برندهای مطرح نیستند، بلکه برندلس لیبل خاص خودش یعنی Brandless را روی همه آن‌ها می‌زند. روی بسته‌بندی محصولات برندلس، به‌جای یک لوگوی بزرگ و تبلیغات هیجان‌انگیز، فقط نوشته‌شده که محصول چیست و چه ویژگی‌هایی دارد.

سرمایه: ۵۰ میلیون دلار از سرمایه‌گذاران مختلف، ازجمله Cowboy Ventures، Redpoint Ventures، و Google Ventures.

  

۳-فروارد (Forward) یک مطب جدید است درست مثل ترکیب Apple Store و 'Westworld'.

فعالیت شرکت: این شرکت آینده‌نگر در زمینه علوم پزشکی فعالیت می‌کند و توسط دانش‌آموختگان گوگل و اوبر طراحی‌شده است.

این شرکت که در ژانویه کارش را آغاز کرده است نگاهی آینده‌نگرانه به مدل پرطرفدار مراقبت‌های پزشکی دارد و آن را با ابزارهای پیشرفته برای تشخیص بیماری‌ها و یک سیستم هوش مصنوعی کامل کرده است که به صحبت‌های پزشکان گوش می‌دهد و یادداشت برمی‌دارد. عضویت ماهانه این سایت، ۱۴۹ دلار است که مبلغ بالایی محسوب می‌شود.

سرمایه: نامشخص

 

۴-نومادیک وی آر (NomadicVR) عقیده دارد که آینده صنعت بازی و سرگرمی به شکل آرکید خواهد بود

فعالیت شرکت: این شرکت آرکیدهای واقعیت مجازی را تولید می‌کند. مشتریان می‌توانند هدست‌های واقعیت مجازی را روی سر بگذارند و کوله‌پشتی‌های مجهز به کامپیوتر را روی شانه بیندازند و در دنیای واقعیت مجازی به این‌سو و آن‌سو بروند.

این شرکت بعد از مدتی فعالیت پنهانی، در ماه مارس متولد شد. زمان‌بندی مناسبی بود، چرا که این روزها سرمایه‌گذاران معتقدند که واقعیت مجازی بخش بزرگی از سرگرمی‌های آینده را به خود اختصاص خواهد داد. بررسی‌های اولیه درباره تجربه آرکید نومادیک وی آر نشان می‌دهد که محصولات این شرکت بسیار هیجان‌انگیز است و حتی نظر افراد بدبین به آینده را نیز تغییر خواهد داد.

سرمایه: ۶ میلیون دلار از شرکت‌های گوناگون سرمایه‌گذار، ازجمله Horizons Ventures، و Maveron, Paul Allen's Vulcan Capital

 

۵-هوندلبز (Hound Labs) تصور می‌کند می‌تواند از روی نفس شما بوی ماری‌جوانا را حس کند

فعالیت شرکت: هوندلبز استارت‌آپی است که یکی از اولین دستگاه‌های دَم‌سنج (دستگاهی که پلیس با آن میزان الکل خون رانندگان را اندازه می‌گیرد) را برای تشخیص علف یا ماری‌جوانا تولید کرده است. این دستگاه در کنار دَم‌سنج ماری‌جوانای هوند، THC را تشخیص و اندازه‌گیری می‌کند. THC یک ترکیب شیمیایی است که مسئول اصلی اثرات روان‌گردان ماری‌جوانا است.

وقتی کاربر، دَم‌سنج ماری‌جوانای هوند را در دهانش می‌گذارد و بازدم انجام می‌دهد، دَم او از یک کارتریج یک‌بارمصرف عبور می‌کند. در اثر واکنش شیمیایی، مولکول‌های THC از سایر مولکول‌های بازدم جدا می‌شوند و در اثر یک مکانیسم خودکار، مقدار THC موجود محاسبه می‌شود. این شرکت به‌تازگی آزمایشات بالینی این دَم‌سنج را آغاز کرده است و انتظار می‌رود تا پایان سال این دستگاه را وارد بازار کند.

هوندلبز در نظر دارد ابتدا محصولش را به آژانس‌های مجری قانون عرضه کند. این استارت‌آپ از حمایت شرکت Benchmark برخوردار است که یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذار در دره سیلیکون است که جزو اولین سرمایه‌گذاران فیس‌بوک، اسنپ چت و اوبر نیز است.

سرمایه: ۸/۱ میلیون دلار از Benchmark

 

۶-دیپ مپ (DeepMap) قصد دارد به خودروهای بدون راننده کمک کند تا جاده را «ببینند»

فعالیت شرکت: این استارت‌آپ، نقشه‌هایی را برای خودروهای خودران روباتیک طراحی می‌کند. یکی از سخت‌ترین بخش‌های تولید خودروهای بدون راننده این است که مطمئن شوید آن‌ها داده‌های موردنیازشان را برای «دیدن» جاده در اختیار دارند. اینجاست که دیپ مپ وارد عمل می‌شود. این شرکت که توسط تیمی از پرسنل سابق گوگل راه‌اندازی شده قصد دارد مجوز نقشه‌هایش را به خودروسازان بزرگ بدهد. دیپ مپ، تنها شرکتی نیست که تلاش می‌کند برای خودروهای آینده نقشه بسازد. ولی ازآنجاکه این شرکت صرفا یک استارت‌آپ کوچک است موانع بسیاری از خودروسازهای بزرگ را پیش رو ندارد و می‌تواند مجوز فناوری‌اش را به‌راحتی اعطا کند.

سرمایه: ۳۲ میلیون دلار از سرمایه‌گذارانی نظیر Andreessen Horowitz و Accel

 

۷-ردوود متریالز (Redwood Materials) استارت‌آپ پنهانی است که با تسلا (Tesla) ارتباط دارد

فعالیت شرکت: ردوود متریالز استارت‌آپ مرموزی است که ظاهرا در زمینه بازیافت کار می‌کند. وب‌سایت این شرکت بسیار ساده و خالی است و به‌جز یک شعار چیز زیادی در آن نوشته‌نشده. شعار شرکت این است «unlock the value of your materials» یعنی ارزش موادی را که دارید آشکار کنید. در کنار این شعار، توضیح مختصری نوشته‌شده: «فناوری پیشرفته و توسعه فرایند برای بازیافت، باز ساخت و بازمصرف مواد.»

غیرازاین هیچ اطلاعات دیگری درباره شرکت در دسترس نیست و همه‌چیز شبیه یک معماست، ازجمله اینکه چرا دو نفر از مدیران ارشد تسلا این شرکت را اداره می‌کنند. در پرونده مالی ماه آوریل این شرکت، نام «جی بی استرابل، مدیر ارشد فناوری تسلا، و اندرو استیونسون، مسئول پروژه‌های خاص شرکت تولید خودروهای الکتریکی» به‌عنوان مدیران این استارت‌آپ فعال در زمینه بازیافت دیده می‌شود.

سرمایه: ۲ میلیون دلار از سرمایه‌گذاران ناشناس

 

۸-ویرتا هلث (Virta Health) می‌خواهد دیابت نوع ۲ را شکست دهد

فعالیت شرکت: ویرتا هلث یک شرکت آنلاین فعال در حوزه پزشکی است که روش‌های درمان دیابت را به‌صورت شخصی هدف قرار داده است. سامی اینکینن، که موسس ترولیا و زیلو (Trulia and Zillow) نیز هست، این شرکت را با الهام گرفتن از زندگی شخصی‌اش راه‌اندازی کرده است. ویرتا هلث، امیدوار است بتواند راهی برای غلبه بر دیابت نوع ۲ پیدا کند. خود اینکینن هم در سال ۲۰۰۴ مبتلابه این عارضه شده است.

هر رژیمی که ویرتا با کمک پزشکان، مربیان و الگوریتم‌ها برای مراجعینش طراحی می‌کند، به گفته ویترا «به بیوشیمی زیربنایی دیابت می‌پردازد و پارادایم این عارضه را از مدیریت آن به سمت معکوس تغییر می‌دهد.» هدف این است که تمامی این کارها بدون دارو یا جراحی انجام شود.

سرمایه: ۳۷ میلیون دلار از شرکت‌های Venrock, Allen & Company، Obvious Ventures و چند شرکت دیگر

 

۹- آتریوم ال تی اس (Atrium LTS) می‌خواهد صنعت حقوقی را با نرم‌افزار متحول کند. تقریبا ۱۰۰ سرمایه‌گذار از این شرکت حمایت می‌کنند.

فعالیت شرکت: آتریوم ال تی اس یک شرکت نرم‌افزاری است که می‌خواهد به اتوماسیون جریان کارهای حقوقی کمک کند. جاستین کان، یکی از موسسان جاستین تی وی (Justin.TV) این بار با شرکت جدید خود، یعنی آتریوم، وارد عرصه کسب‌وکار شده است. این شرکت چشم‌انداز نسبتاً مبهمی را درباره «تحول» خدمات حقوقی ارایه کرده است. در شرح وظایف شرکت آتریوم نوشته‌شده است: «ما عقیده داریم فناوری ما می‌تواند تجربه بهتری را برای موکلان حقوقی رقم بزند، به‌گونه‌ای که خارج از تصور آن‌ها است، و باعث افزایش ارتباطات و افزایش سرعت خدمات می‌شود.»

تقریبا ۱۰۰ سرمایه‌گذار از این شرکت، که به نقل از TechCrunch یکی از بزرگ‌ترین «دورهای سرمایه‌گذاری با سرمایه‌گذاران متعدد یا party rounds » را داشته که تابه‌حال دره سیلیکون به خود دیده، حمایت می‌کنند.

سرمایه: ۱۰/۵ میلیون دلار از تقریبا ۱۰۰ سرمایه‌گذار