طرح مجلس برای نجات استارت‌آپ‌ها از فیلترینگ

طرح مجلس برای نجات استارت‌آپ‌ها از فیلترینگ

پروانه مافی،  نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی:

متاسفانه مدتی است که پای فیلترینگ به کسب‌وکارهای اینترنتی بازشده و اخیرا در خبرها خواندیم که بعضی شبکه‌هایی که در حوزه گردشگری فعال هستند، فیلتر شده‌اند که طبعا دچار خسارت‌های زیادی می‌شوند. با توجه به اینکه در این مجموعه‌ها افراد زیادی شاغل هستند و هرکدام خانواده، تعهد و فرزند دارند، فیلتر کردن این کسب‌وکارها ضرری جدی را متوجه آن‌ها خواهد کرد. افراد فعال در حوزه کسب‌وکارهای اینترنتی زندگی‌شان به این مشاغل وابسته است و درعین‌حال مشاغل جایگزین ندارند و عموما نمی‌توانند بلافاصله کار پیداکرده یا یک مغازه سنتی باز کنند. در نتیجه، با فیلتر شدن کسب‌وکارشان، ما راه کسب درآمد را از آنان می‌گیریم و همین کار اشتباه موجب افزایش تعداد بیکاران شده و به طبع آن مشکلات زیادی برای خانواده‌های جوان در کشور پیش خواهد آمد. ناگفته پیداست که بیکاری برای مرد و زن در خانواده آسیب‌زاست و در میان‌مدت می‌تواند باعث مشکلاتی مثل فروپاشی خانواده شود.

زمانی که فیلترینگ آغاز به کار کرد، بیشتر در حوزه مباحث مستهجن فعال‌شده و وجودش نیز با توجه به اینکه جلوی دسترسی به محتوای غیراخلاقی را می‌گرفت، طبیعی بود؛ اما اینکه فیلترینگ بخواهد به حوزه کسب‌وکارها وارد شود، هشدار بسیار جدی را برای ما به همراه دارد.  به خاطر اهمیت این موضوع، ‌به‌نظر می‌رسد مجلس باید در این زمینه ورود جدی داشته باشد و با یک طرح بتواند کسب‌وکارهای اینترنتی را به‌طور خاص مورد توجه قرار بدهد تا چنین مشکلاتی برای آن‌ها پیش نیاید. طبعا راه‌حل این است که مجلس طرحی را برای رفع این مشکل ارایه داده و در جهت تصویب آن گام بردارد. خوشبختانه اکثریت مجلس با چنین طرحی موافق هستند که این موضوع مهم و قابل‌توجهی است. به‌هرحال در هر مساله‌ای یک اقلیت وجود دارند که مخالف هستند و نظر منفی دارند. آنچه مهم است، نظر اکثریت است و قطعا یک طرح جامع که بتواند مشکلات کسب‌وکارهای اینترنتی را بررسی کند، می‌تواند تاثیر مهمی در بهبود فعالیت آن‌ها داشته باشد.

همان‌طور که وزیر ارتباطات هم گفته‌اند،‌ فرایند کنونی اجرای فیلترینگ که به‌صورت آنلاین و در کمترین زمان ممکن صورت می‌گیرد، روال منطقی و درستی ندارد. این روند باید براساس طرحی که مجلس بنا دارد آن را به‌صورت طرح ارایه و بررسی کرده،‌ اصلاح شود. کسب‌وکارهای مردم که به‌تازگی در فضای آنلاین ارایه‌ شده‌اند، جایگزین دیگری ندارند که بگوییم، جوان از این مغازه بیرون آمده و در مغازه کناری، به‌سرعت کاری برای خودش دست‌وپا می‌کند. روند پیدا کردن شغل تازه زمان‌بر و پرهزینه است و ما با رفتار غیر کارشناسی و نادرستمان چنین رویکردی را موجب شده‌ایم. فیلتر کردن سایت‌های مستهجن یا سیاسی کذاب موجب مخالفت هیچ‌کسی نیست اما این‌که بخواهیم با یک رفتار نابجا کسب‌وکار مردم را با چالش روبه‌رو کنیم، از اساس نادرست است و باید اصلاح شود. اگر مشکلی ازنظر قانونی برای یک کسب‌وکار به وجود آمده، باید آن را در یک فضای تعاملی حل‌وفصل کرد نه اینکه از جایگاهی بالاتر و در فرصتی کوتاه شغل دیگران را از آن‌ها بگیریم.