توسعه زیست‌بوم شرکت‌های خلاق و دانش‌بنیان
معاون ستاری تاکید کرد:

توسعه زیست‌بوم شرکت‌های خلاق و دانش‌بنیان

نشست هم‌اندیشی بررسی فرصت‌ها و چالش‌های سرمایه‌گذاری در صنایع خلاق و فرهنگی با حضور جمعی از شرکت‌های سرمایه‌گذار، نمایندگان بانک‌ها، موسسات مالی و اعتباری، صندوق‌های پژوهش و فناوری، کارشناسان و شرکت‌های فعال در حوزه صنایع خلاق و فرهنگی؛ ۱۸ شهریورماه در محل باشگاه نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.

سید محمدحسین سجادی نیری، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز در آغاز این نشست، ضمن برشمردن برخی از مزیت‌های سرمایه‌گذاری در صنایع خلاق و فرهنگی گفت: سرمایه‌گذاری در طرح‌های این حوزه نسبت به سایر حوزه‌های صنعت معمولا بسیار کمتر و بازگشت سرمایه آن در دوره کوتاه‌تری انجام می‌شود. همچنین سرمایه لازم برای ایجاد یک شغل در صنایع سنگین حدود ۴۰۰ میلیون تومان است درحالی‌که در صنایع خلاق و فرهنگی همین سرمایه‌گذاری کمتر از ۵۰ میلیون تومان است.

او با اشاره به اینکه بیش‌از ۵۰% فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی را فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم انسانی و هنر تشکیل می‌دهند، این ظرفیت عظیم منابع انسانی را سرمایه بزرگی برای به حرکت درآوردن چرخ صنایع خلاق و فرهنگی و جذب منابع مالی و درنتیجه توسعه اقتصادی کشور دانست.

در این نشست علیرضا دلیری، معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با اشاره به اهمیت صنایع خلاق و فرهنگی، استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای جدید در اقتصاد دانش‌بنیان، ضرورت توجه ویژه به این حوزه را تاکید کرد.

او افزود: برنامه توسعه زیست‌بوم شرکت‌های خلاق به‌عنوان مکمل برنامه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان موردتوجه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است و این معاونت ضمن تعامل با سایر دستگاه‌های اجرایی، بانک‌ها، صندوق‌های پژوهش و فناوری و بیمه‌ها، زیرساخت‌های مناسبی برای توسعه کمی و کیفی صنایع خلاق و فرهنگی فراهم کرده است.

او آمادگی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را برای همکاری با سرمایه‌گذاران در جهت آشنایی بیشتر با طرح‌های سرمایه پذیر و کاهش ریسک سرمایه‌گذاری اعلام کرد.

آقای مهندس مجید مرشدی، سرپرست اداره کل تامین مالی و سرمایه‌گذاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نیز  به تشریح برنامه‌های دفتر تامین مالی معاونت علمی برای تامین مالی و سرمایه‌گذاری در شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق پرداخت.

او رئوس فعالیت‌های این دفتر را تقویت و ایجاد نهادها و ابزارهای تخصصی تامین مالی حوزه دانش‌بنیان و خلاق (مانند ایجاد و توسعه صندوق جسورانه، فراصندوق، Match funding، تامین مالی جمعی، صندوق پروژه، صندوق‌های پژوهش فناوری)، هدایت و ترغیب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، استفاده از ظرفیت اعتبارافزاها در تجهیز منابع مالی، تسهیل فرآیند سرمایه‌گذاری اعلام کرد.

در ادامه این نشست سه پنل تخصصی با حضور سرمایه‌گذاران و شرکت‌های خلاق سرمایه پذیر در سه حوزه بازی‌های ویدیویی، انیمیشن و اسباب‌بازی برگزار شد. در این پنل‌ها تجربیات و شیوه همکاری سرمایه‌گذاران و شرکت‌های سرمایه پذیر به حاضرین در نشست ارایه و به پرسش‌های حضار پاسخ داده شد. تهیه‌کننده انیمیشن سینمایی فیل شاه در این پنل به موفقیت‌های سرمایه‌گذاری دو انیمیشن سینمایی شاهزاده روم و فیل شاه پرداخت و خواستار توجه سرمایه‌گذاران و مجموعه‌های مرتبط با صنایع فرهنگی به نقش موثر پویانمایی در صنعت فرهنگی شد.

همچنین یکی از کارشناسان حوزه گردشگری خلاق، ظرفیت‌های داخلی و خارجی صنعت توریسم را معرفی و آمارهای مقایسه‌ای از اقتصاد توریسم در ایران و برخی از کشورهای دیگر ارایه نمود. وی ضمن برشمردن برخی از عناوین مهم قابل سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری ایران گفت، متاسفانه بسیاری از مردم و سرمایه‌گذاران تنها با موضوع هتل داری و تورهای گردشگری آشنایی دارند، درحالی‌که بخش‌های بسیار مهم و بکر دیگری مانند موزه‌داری، غذا، مبادلات مالی و ... در حوزه گردشگری است که علاوه بر نیاز به سرمایه‌گذاری، نقش مهمی نیز در توسعه اقتصاد توریسم دارند.

در این نشست برنامه‌های حمایتی دبیرخانه توسعه زیست‌بوم شرکت‌های خلاق برای حمایت از سرمایه‌گذاران در خوشه‌های تخصصی صنایع خلاق و فرهنگی، معرفی گردید.

در این نشست که با همکاری انجمن صنفی کارفرمایی صندوق‌ها و نهادهای سرمایه‌گذاری خطرپذیر برگزار شد، آقای رضا زرنوخی رییس این انجمن، برنامه‌های انجمن برای همکاری با سرمایه‌گذاران جهت آشنایی با صنایع خلاق و فرهنگی و نیز تعامل سرمایه‌گذاران مختلف برای سرمایه‌گذاری مشترک در طرح‌ها را معرفی نمود.

در انتهای نشست هم‌اندیشی بررسی فرصت‌ها و چالش‌های سرمایه‌گذاری در صنایع خلاق و فرهنگی، پنل پرسش و پاسخ با حضور دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز، سرپرست دفتر تامین مالی و سرمایه‌گذاری معاونت علمی و فناوری، رییس انجمن سرمایه‌گذاری خطرپذیر، مدیرعامل شرکت پیشگامان امین سرمایه پاسارگاد (شناسا) و دو تن از نمایندگان شرکت‌های خلاق، در خصوص ظرفیت‌ها و چالش‌های سرمایه‌گذاری در صنایع خلاق و فرهنگی برگزار شد و به سوالات سرمایه‌گذاران و حضار پاسخ داده شد.